România primește 600 de milioane de euro prin Granturile SEE și Norvegiene

„Acești bani nu au rămas pe hârtie, ci au ajuns acolo unde contează cu adevărat”, a spus Dragoș Pîslaru.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
România primește 600 de milioane de euro prin Granturile SEE și Norvegiene

Foto: gov.ro

„Acești bani nu au rămas pe hârtie, ci au ajuns acolo unde contează cu adevărat”, a spus Dragoș Pîslaru.

Guvernul României a semnat astăzi acordurile pentru o nouă etapă de finanțare prin Granturile SEE și Norvegiene, în valoare de aproape 600 de milioane de euro. Memorandumrile au fost parafate la Palatul Victoria de ministrul Investițiilor, Dragoș Pîslaru, alături de oficiali din Norvegia și Islanda.

Fondurile nerambursabile vor fi folosite pentru proiecte în domenii precum mediul, inovarea și cultura. Aceste mecanisme de finanțare sunt susținute de Norvegia, Islanda și Liechtenstein pentru a reduce diferențele economice și sociale dintre țările europene.

Noua perioadă de finanțare include un buget de peste 596 de milioane de euro. Banii vor fi distribuiți prin nouă programe de dezvoltare. Printre priorități se numără tranziția verde, acțiunile pentru climă și consolidarea statului de drept. De asemenea, o parte importantă din fonduri va merge către proiecte de coeziune socială și susținerea instituțiilor democratice.

„Acești bani nu au rămas pe hârtie, ci au ajuns acolo unde contează cu adevărat: au îmbunătățit viețile oamenilor, comunitățile, școlile și instituțiile lor. Același rol, la fel de important pentru noi îl vor avea și noile granturi în valoare de aproximativ 600 milioane de euro”, a declarat ministrul Dragoș Pîslaru.

Până acum, România a beneficiat de un miliard de euro din aceste surse, potrivit unui comunicat al Guvernului.

Susținere pentru societatea civilă și parteneriate externe

Un punct important al noilor acorduri este sprijinirea societății civile. Acest program va fi gestionat de Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile. În implementarea proiectelor vor fi implicate și organizații internaționale precum Consiliul Europei sau OCDE.

La ceremonia de la București au participat peste 40 de reprezentanți ai instituțiilor partenere din statele donatoare. Aceștia vor lucra împreună cu autoritățile române pentru a pune în practică noile măsuri. Granturile SEE și Norvegiene funcționează ca un mecanism de cooperare între țările din Spațiul Economic European și statele membre ale Uniunii Europene.

CITEȘTE ȘI: Pîslaru: UE este încântată de măsurile ”nepopulare”

 

Distribuie articolul pe:

4 comentarii

  1. ce au auzit norvegienii de Grindeanu si s-au repezit sa ne arunce cu banii! Vedeti tovarasi, sa-l mai votati!!!

    1. Nu Romania primeste ci mediul, inovatia si cultura adica ongurile sorosiste ce interzic dezvoltarea tarii cu aberatiiile de mediu si propaganda neomarxista a prestatorilor asa zisi intelectuali. Si pe vremea lui Ceausescu aceeasi intelectual, oameni fara constiinta, i ii ridicau ode in timp ce noi ne bateam la cozi pe mancare. Postati acet comentariu daca aveti curaj.

  2. Sustinerea Societattii Civile?adica ONG-uri antiromanesti? Nimic nu e pe degeaba,in susidiar se ascunde un interes pecuniar. A prins dragoste de noi Norvegia ?tara edit copii romanilor?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.