O nouă ruptură internă zguduie Partidul Național Liberal. Potrivit unor surse politice, conducerea PNL urmează să decidă marți excluderea a 18 parlamentari și lideri locali care l-au susținut pe Adrian Veștea.
Conform informațiilor pe surse, lista celor vizați de sancțiuni s-ar afla nume importante din partid care au susținut proiectul politic contestat de actuala conducere liberală. Decizia ar urma să fie luată într-o ședință a noii conduceri PNL, instalată după congresul extraordinar al partidului.
Parlamentarii care au votat guvernul Veștea:
1. Cătălin Predoiu
2. Monica Anisie
3. Sorin Câmpeanu
4. Nicoleta Pauliuc
5. Mihai Veștea
6. Andrei Baciu
7. Lucian Bode
8. Alina Gorghiu
9. Ion Iordache
10. Aneta Matei
11. Mititelu Eduard
12. Pandea Ciprian
13. Prișcă Răzvan
14. Rusu Sebastian
15. Ionuț Stroe
De asemenea, vor fi excluși liderii locali Adrian Veștea (Consiliul Județean Brașov) și Hubert Thuma (Consiliul Județean Ilfov) , potrivit surselor Cotidianul. Ultimul pe listă este europarlamentarul Rareș Bogdan.
Ilie Bolojan anunţă excluderi din PNL
„Biroul Permanent Naţional va trece la declanşarea procedurilor de excludere din partid. Nu există altă posibilitate. Nu poţi să pretinzi că eşti membru într-un partid care hotărăşte o anumită direcţie şi să te trezeşti într-un Guvern cu PSD”, a declarat liderul liberal.
„Facțiunea Conservatoare din PNL” respinge decizia Congresului. Primul mesaj transmis noii conduceri
Un grup format din 23 de membri ai Partidului Național Liberal a contestat public hotărârea adoptată în cadrul Congresului extraordinar al formațiunii prin care s-a solicitat demisia unor lideri liberali, susținând că decizia este „lipsită de temei statutar” și contravine principiilor democratice pe care partidul le-a promovat de-a lungul timpului.
Obligatoriu trebuiesc exclusi. Primul lucru, nu mai au ce cauta in nici un sediu de partid. Erau pe cai mari, vicepresedinti, in orice sediu erau privit cu supusenie, al doilea nu mai au nici un subaltern caruia sa-i dea dispozitii. Nu au alternativa decat sa treaca la pe s e d e
Acesti tradatori au varianta ALDE 2.0 sau vor fi primiti in PSD, unde este de fapt matca lor
Îl dau în judecatǎ pe Baronul Local Bolojan și câștigǎ, fiindcǎ e un abuz.
ai da afara din pnl si se inscriu in prm !