Tensiunile din Orient împing motorina spre 10 lei

Președintele AEI este de părere că pe termen foarte scurt este posibil să asistăm la o situație paradoxală: motorina să crească rapid, în timp ce benzina rămâne temporar mai ieftină.

De L.V.
Tensiunile din Orient împing motorina spre 10 lei

Președintele AEI este de părere că pe termen foarte scurt este posibil să asistăm la o situație paradoxală: motorina să crească rapid, în timp ce benzina rămâne temporar mai ieftină.

Prețul motorinei a depășit pragul de 9 lei pe litru și ar putea ajunge la aproximativ 10 lei/litru până la sfârșitul lunii martie, atrage atenția Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI).

Într-o analiză transmisă vineri, Dumitru Chisăliță spune că România intră într-o nouă etapă a scumpirii carburanților și că semnalul de alarmă vine din zona cea mai sensibilă a economiei, respectiv motorina.

Creșterea accelerată a motorinei nu este întâmplătoare

”Pragul psihologic de 9 lei pe litru a fost deja depășit, iar dinamica pieței arată că nivelul de 10 lei nu mai este o ipoteză exagerată, ci un scenariu posibil în perioada imediat următoare.

Creșterea accelerată a motorinei nu este întâmplătoare.

Ea reflectă tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu și impactul conflictului din jurul Iranului asupra piețelor energetice globale.

Când apar astfel de crize, primul combustibil care reacționează este motorina”, explică Dumitru Chisăliță.

România depinde mai mult de importuri pentru acest produs decât pentru benzină.

În același timp, există o întârziere tehnică în transmiterea scumpirilor de pe piața petrolului către pompă.

Rafinăriile procesează țiței achiziționat cu câteva săptămâni înainte, iar acest lucru creează o ”fereastră temporară” în care benzina rămâne relativ stabilă, în timp ce motorina începe deja să reflecte tensiunile din piață.

De aici și diferența tot mai mare dintre cele două prețuri. Pe termen scurt, acest decalaj va continua să crească, susține specialistul.

Motorina, combustibilul inflației

”Cererea pentru ea este rigidă: camioanele nu pot trece peste noapte la alt combustibil, iar economia reală depinde de fiecare litru consumat. Această evoluție are consecințe mult mai largi decât simpla creștere a costului la pompă. Motorina este, de fapt, combustibilul inflației.

Orice scumpire se transmite rapid în prețul transportului, apoi în costul alimentelor, al materialelor de construcții și al aproape tuturor bunurilor din economie.

Când motorina urcă puternic, întreaga structură de costuri a economiei începe să se miște în sus”,  mai spune Dumitru Chisăliță.

”Echilibru fragil”

”El marchează intrarea într-o zonă în care presiunea asupra economiei devine vizibilă pentru toată lumea: transportatori, fermieri, comercianți și, în final, consumatori.

Pe termen foarte scurt este posibil să asistăm la o situație paradoxală: motorina să crească rapid, în timp ce benzina rămâne temporar mai ieftină. Dar acest echilibru este fragil”, explică președintele AEI.

Motorină 10 lei/l, la sfârșitul lui martie

”În realitate, întrebarea nu mai este dacă vom vedea carburanți de 10 lei pe litru, ci cât de repede se va întâmpla și cât timp va dura această fază a pieței.

Estimarea AEI este ca la sfârșitul lunii martie să avem o motorină de 10 lei/l. Crizele energetice au un tipar clar: apar brusc, se transmit în lanț și sunt resimțite mai întâi în combustibilii care mișcă economia.

Iar motorina este exact acest combustibil”, conchide președintele AEI.

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. Cocalarilor , v-au făcut #trotinetiștii , pe comanda URSULII . Vedeți că se face școală de șoferi pt. trotinete , vă dă categoria „„T „ dar pt. „bizoni viteziști trebuie „TT pt. Triciclete . /Unde ești nea . Nicule să vezi cum a învins Kapitalismu la orașe și sate , deocamdată în inimioara lui în Giamaica și eLADA brek- 10 l. cotă pe lună , dar vine și aci înapoi după 35 de ani . Sunt chisăliți toți pe ei , caută soluții . Cănd erai tălică mai era „o gazolină , o neofalină . mergea motorul și cănd luai cheia de contact . Acuma ăștia ar băga acciză , tva ,gogoși , minciunele ,că petrol și rafinării nu mai au . Bă ACADEMICIENILOR , CUM E CU IECONOMIA aia de piață ( Obor) cererea -oferta la discreție scade prețul , voi vă câciuiți cu mizilicuri de 2 bani . Inundați bă , PIAȚA KAPITALIȘTILOR , să bage tot rumănu , că d-aia s-a Kapitalizat și UEizat el , nu să rabde . Ce , nu e de unde ? Luați bă de la ZDRELEA , că al rușilor îl luați de la turci , cu preț dublu .
    Lasă un răspuns

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.