Tudorel Stoica, în vârstă de 71 de ani, fost mijlocaş legendar şi căpitan al Stelei în anii ’80, a mărturisit într-un interviu pentru I AM SPORT Magazine că are o pensie mică, sub cea medie în România, potrivit News.ro.
Tudorel Stoica are o pensie sub cea medie din România
Fostul fotbalist, maior în rezervă, nu îşi poate explica de pensie atât de mică: „Habar n-am de ce am pensia atât de mică… Asta că tot mai ţipă unii pe la TV că-n Armată sunt pensii nesimţite”.
Întrebat despre cum se descurcă la 71 de ani și pensia pe care o primește, Tudorel Stoica a spus:
„Viața la 71 de ani? Nici prea-prea, nici foarte-foarte. Mai facem o analiză, mai luăm o pastilă, ca toată lumea de la o anumită vârstă încolo…Pensia? Pot să spun, deși îmi e rușine: 2.190 de lei!
Sunt maior în rezervă. Habar n-am de ce am pensia atât de mică. Asta că tot mai țipă unii pe la TV că-n Armată sunt pensii nesimțite.
Știți cum se zice, de diplome și de felicitări suntem sătui! Eu nici indemnizație de aia de merit nu primesc. Nu era o avere, vreo 6.000 de lei lunar. Dar mi-ar fi prins bine, de ce să mint?!”, a declarat Tudorel Stoica, potrivit iamsport.ro.
„Ce să mai taie din ea?, că e vai de capul ei!”, a mai spus Stoica, întrebat dacă i s-a tăiat pensia de către guvernul Bolojan.
Ordinul „Meritul Sportiv”, clasa a II-a, primit în 2008 pentru câştigarea Cupei Campionilor Europeni nu i-a adus niciun beneficiu: „Absolut nimic. A fost doar o altă diplomă… Ştiţi cum se zice, de diplome şi de felicitări suntem sătui! Eu nici indemnizaţie de aia de merit nu primesc. Nu era o avere, vreo 6.000 de lei lunar. Dar mi-ar fi prins bine, de ce să mint?!”
Tudorel Stoica a evoluat la Steaua Bucureşti în perioada 1974-1989. A făcut parte din generaţia de succes a formaţiei din Ghencea, care a câştigat Cupa Campionilor Europeni în 1986 şi Supercupa Europei în ’87.
Pensia medie în România este de peste 2.700 de lei.