Lucrările pe lotul 2 al autostrzăii A7, între Focșani și Bacău, au ajuns la un stadiu de 95%, anunță directorul CNAIR, Cristian Pistol. În prezent, constructorul român UMB lucrează la asfaltare, marcaje și montarea parapetelor, având mobilizați în șantier 350 de muncitori și 120 de utilaje. Autoritățile estimează că întreaga lungime de 39 de kilometri a acestui lot va fi deschisă traficului cel târziu în luna august a acestui an.
Deși o porțiune de 13 kilometri între Domnești Târg și Adjud este deja folosită de șoferi de anul trecut, restul lotului va fi gata simultan cu o parte din tronsonul Bacău-Pașcani.
„Pe toţi cei aproximativ 39 km ai acestui lot se va putea circula cel mai târziu în luna august a acestui an, când se va deschide circulaţia şi pe 49 km ai tronsonului de autostradă Bacău–Paşcani”, a precizat Cristian Pistol pe Facebook.
Autostradă neîntreruptă până la finalul anului
Planul oficial este ca, până la finalul acestui an, Moldovasă fie legată de București. Șoferii vor putea parcurge aproape 400 de kilometri pe autostradă, de la București la Pașcani.
„Lucrările pe lotul 2 al autostrăzii Focşani–Bacău (A7) sunt aproape finalizate (95%)! Antreprenorul român (UMB) asfaltează, trasează marcaje şi montează parapet pe ultimele sectoare din şantier”, a mai declarat directorul CNAIR.
Ce repede vä mișcați când e ordin de la Blackrock! Se plângeau stǎpânii globaliști ai Ucrainei cǎ fac prea mult mǎrfurile lor pe drum, pânǎ în Portul Constanța… tot de aia trebuia Bolojan sǎ le dea și portul.