VIDEO Autostrada Moldovei, aproape de FINISH

Lotul 2 al autostrăzii Focșani–Bacău este gata în proporție de 95%. Directorul CNAIR anunță că din august se va circula pe toți cei 39 km ai lotului, dar și pe o parte din tronsonul spre Pașcani.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
VIDEO Autostrada Moldovei, aproape de FINISH

Parte din A7 FOTO Cristian Pistol Facebook

Lotul 2 al autostrăzii Focșani–Bacău este gata în proporție de 95%. Directorul CNAIR anunță că din august se va circula pe toți cei 39 km ai lotului, dar și pe o parte din tronsonul spre Pașcani.

Lucrările pe lotul 2 al autostrzăii A7, între Focșani și Bacău, au ajuns la un stadiu de 95%, anunță directorul CNAIR, Cristian Pistol. În prezent, constructorul român UMB lucrează la asfaltare, marcaje și montarea parapetelor, având mobilizați în șantier 350 de muncitori și 120 de utilaje. Autoritățile estimează că întreaga lungime de 39 de kilometri a acestui lot va fi deschisă traficului cel târziu în luna august a acestui an.

Deși o porțiune de 13 kilometri între Domnești Târg și Adjud este deja folosită de șoferi de anul trecut, restul lotului va fi gata simultan cu o parte din tronsonul Bacău-Pașcani.

„Pe toţi cei aproximativ 39 km ai acestui lot se va putea circula cel mai târziu în luna august a acestui an, când se va deschide circulaţia şi pe 49 km ai tronsonului de autostradă Bacău–Paşcani”, a precizat Cristian Pistol pe Facebook.

Autostradă neîntreruptă până la finalul anului

Planul oficial este ca, până la finalul acestui an, Moldovasă fie legată de București. Șoferii vor putea parcurge aproape 400 de kilometri pe autostradă, de la București la Pașcani.

„Lucrările pe lotul 2 al autostrăzii Focşani–Bacău (A7) sunt aproape finalizate (95%)! Antreprenorul român (UMB) asfaltează, trasează marcaje şi montează parapet pe ultimele sectoare din şantier”, a mai declarat directorul CNAIR.

CITEȘTE ȘI

Tronson de autostradă gata să fie deschis pe Sibiu-Pitești de austrieci VIDEO

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

  1. Ce repede vä mișcați când e ordin de la Blackrock! Se plângeau stǎpânii globaliști ai Ucrainei cǎ fac prea mult mǎrfurile lor pe drum, pânǎ în Portul Constanța… tot de aia trebuia Bolojan sǎ le dea și portul.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.