„Eu sunt îngrijorat de situația aceasta, deoarece Satu Mare nu este un județ cu risc seismic și cu toate astea noi am avut un seism anul trecut, în județul Satu Mare.
Exploatările și explorările au început în 2023 în Ungaria. Ministerul Mediului a solicitat să participe la aceste studii, în martie 2025. Și a primit un răspuns că s-au terminat, în decembrie.
Deci, Statul Român n-a participat la aceste studii. Pe de altă parte, ce mă îngrijorează, iarăși, este lipsa de transparența a Ungariei legată de acest subiect.
Nu există niciun studiu pe care să ni-l fi comunicat la Ministerul Mediului. Cel puțin, eu nu știu de el”, a spus Cozma pentru știripesurse, referitor la seismul de 4 pe scara Richter înregistrat în octombrie în Satu Mare.
Citește și: Cum încearcă Viktor Orbán să vampirizeze Transilvania
Vicepreședintele Camerei a cerut ca ministra Mediului să intervină urgent pe subiectul exploatărilor din Ungaria.
„Am făcut interpelare pe tema asta, la Ministerul Mediului, să intervină urgent. Nu e o chestiune cu care ne putem juca chiar așa.
Se știe că exploatările de acest fel au creat probleme. E recunoscut faptul că pot genera cutremure.”
Citește și: Viktor Orban, susținut de dreapta europeană și de Netanyahu pentru un nou mandat
Adrian Cozma a ridicat în discuția cu știripesurse mai multe semne de întrebare și referitor la valul de pestă porcină care a afectat mai ales localitățile apropiate de granița cu Ungaria lui Orban.
„Sunt aici două aspecte: lipsa de transparență legată de gazele de șist și mai e unul foarte important: peste porcină. La fel am pățit.
Comunitățile din jurul graniței au fost cu cel mai mare număr de focare de pestă porcină, în județul Satu Mare. De ce? Pentru că nici aici n-am avut parte de transparență și comunicare din partea autorităților maghiare.
Pe de-o parte, Orban le cere votul etnicilor maghiari din România, dar, în același timp, iată în ce situație îi pune și la ce riscuri îi expune.”
reziștii de la cotidianul s-au pus din nou pe cenzurat?
I-am văzutdiscursul de campanie, tradus pe româneste. Clar, făra panglici și avioane, toate referirile la Ungaria și câte o tiflă la ingerințele Bruxellesului. Nu imigrație, crestere 4% màrirea salariilor cu 20% pe o inflație de 2,5%, mamele nu vor mai plàti impozit,facilitați la cumpàrarea de locuințe pentru cupluri cu copii, de ex acoperirea completà a prețului la peste 5 copii.România? „Stiți că va fi greu bla, bla etc”.
Lemă: Orban a interzis intrarea in Ungaria a ungurului Schwartz György , dupa locul de nastere din anul 1930 (95 de ani). E vreul Bibi a interzis intrarea in Israel, tara natala a mamei sale, a aceluiasi ungur. Deci, in gazeta in care scrie moldoveanul Zach.mann se huleste Orban Victor si Bibi. Despre „Calin, te iubim”, nimic ?Continuati, pentru ca meritati !
Vraja marii! J.D.Vance e mai tare ca Trump! Un europarlamentar vestic a declara că, Vance urăște Europa! Care Europa? Care a provocat războiul din Ucraina?