Halep a defilat, Dulgheru masacrată

Ploaia a dat peste cap programul la Paris. Halep a făcut un galop de sănătate cu o jucătoare mai slab clasată. Dulgheru a pierdut fără drept de apel.

Nicio problemă pentru Simona Halep în primul tur al turneului de la Roland Garros. Nicio problemă cu adversara sa, japoneza Nao Hibino, aflată pe locul 91 în WTA general pe care a întrecut-o cu 6-2, 6-1. Meciul nu a avut niciun istoric. Japoneza a „deschis scorul” în primul set, dar Halep s-a dus fără probleme la 4-1, după care şi-a adjudecat setul cu 6-2. În setul secund, jucătoarea noastră la 5-0 a cedat un singur game, nederanjându-se să conteste două mingi destul de dubioase ale adversarei. Nu putem spune nici măcar că acest meci a fost un test pe Simona. Totuşi, trebuie să subliniem că meciul trebuia să se joace duminică, dar din cauza averselor de ploaie a fost amânat pentru luni. Halep a pierdut astfel o zi de odihnă. În turul secund, Halep va juca împotriva învingătoarei dintre Zarina Diyas din Kazahstan şi Carina Witthöft din Germania. Nu se ştie, s-ar putea să reînceapă ploaia, dacă acest meci se va juca luni seara sau marţi. Ştim doar că meciul Soranei Cârstea a fost amânat pentru marţi.

Din păcate, aşa cum anticipam şi în avancronica turneului, Alexandra Dulgheru nu a făcut faţă belgiencei Yannia Wickmayer, aflată pe locul 54 în WTA. În primul set, Dulgheru a fost pur şi simplu masacrată: 1-6. În setul secund, belgianca a avut 4-0, am consemnat o sensibilă revenire a Alexandrea, care a redus la 3-5, dar atât, Scor final, 6-1, 6-3 pentru belgiancă. Nu punem înfrângerea doar pe faptul că Alexandra a jucat probabil insuficient refăcută, ea purtând un bandaj mare la un picior. Din păcate pentru ea, Dulgheru se afundă tot mai mult înspre locul 150 în WTA şi îi va fi foarte dificil să revină.