”Putin nu trebuie să câștige”, spune fostul disident polonez Adam Michnik, redactor-șef al celui mai mare cotidian din Polonia, Gazeta Wyborcza. ”Să facem ceea ce trebuie să facem și apoi fie ce-o fi”, mai spune Michnik, într-un apel pentru ”denazificarea” Rusiei lui Putin și pentru ca Vestul să nu cedeze în fața șantajului nuclear al Rusiei. spune Michnik. ”Putin nu este un politician interesat de dialog sau compromis. El ucide, violează, jefuiește. Vrea să anihileze Ucraina. Nu trebuie să cedăm”, spune Michnik, care consideră că modelul politic propus de Putin, de Viktor Orban sau de Jaroslaw Kaczynski ar face ca țările central și est-europene să piardă tot ce au câștigat după 1989. Interviul a fost realizat de , Irena Grudzińska Gross, profesoară de studii slave la Academia Poloneză de Științe și publicat de Project Syndicate.
Adam Michnik: Nu am cum să știu ce se va întâmpla, pentru că nu putem influența direct cursul invaziei ruse în Ucraina, însă un lucru este sigur – modul în care vom acționa ține de noi. Să spunem că ”nici ucrainenii nu sunt niște sfinți până la urma”, așa cum a făcut recent Amnesty International? Sau să gândim ca Noam Chomsky, care a condamnat invazia rusă, dar a amintit în același timp de Irak. Nu înseamnă că mi-am schimbat opiniile despre acțiunea americană în Irak, despre care cred că a fost o greșeală, însă să pui semnul egalității între Irak și Ucraina…
Întrebat dacă acceptă asumarea riscului unui război nuclear, Michnik spune: ”Să privim lucrurile cu calm. Poate Putin să folosească arma nucleară? Da, are aceste arme. Va folosi aceste arme? Nu știm. Însă un lucru este limpede. El vrea rezultatele pe care le-ar obține dacă ar folosit arma nucleară. Nu putem accepta așa ceva. Pentru că nu ne-ar rămâne decât să ridicăm mâinile, să ne predăm și să ne îndreptăm spre Gulag.
Nu știu ce se va întâmpla în Rusia. Poate că nimeni nu-l va putea opri pe Putin, care este un psihopat. Dar poate că generalii și oligarhii îl vor opri – ei știu că folosirea armei nucleare va însemna sfârșitul si pentru ei. Sunt convins că cel mai rău lucru este să cedăm la șantajul lui Putin, pentru că logica lui este similară cu cea a lui Hitler: dacă ți se permite să faci ceva, înseamnă că adversarii slabi și poți să faci asta în continuare. Hitler a început cu Austria, apoi a ocupat Sudeții. Unii doreau să-i permită să ocupe și Coridorul Danzig. Toate astea nu l-au oprit.
Irena Grudzińska Gross : Credeți că, dacă Putin va avea succes, nu se va opri la Ucraina, ci va intra în Europa, în Polonia?
Adam Michnik: Da, sau în Moldova, sau în altă parte. Dacă își va da seama că șantajul nuclear funcționează, va face asemenea lucruri. Dacă Putin ar fi reușit să-și aplice planul și să ocupe Ucraina în cinci zile, așa cum a făcut cu Crimeea, și dacă ar fi instalat un guvern marionetă, astăzi am fi fost într-o cu totul altă situație. Ucraina a surprins o lume întreaga (inclusiv pe mine) cu apărarea sa eficientă și eroică. Nu trebuie să fie trădați. Înțelegerea cu Putin nu este acceptabilă, Ucraina nu trebuie vândută. Trebuie apărată și ajutată.
Mai este ceva important. Propaganda rusă încearcă să reînvie retorica Marelui Război Patriotic: ne apărăm din nou împotriva fascismului, așa cum ne-am apărat în fața lui Hitler. Total greșit. Personajele radicale de la Kremlin cer un atac și mai puternic asupra Ucrainei. Aceasta este limba fascismului, a bolșevismului, un amestec bizar între cele două.
Am auzit un interviu al prietenului meu Dmitri Muratov, laureat al Nobelului pentru Pace. Spunea că este îngrijorat de ce se va întâmpla după Putin, că va fi și mai rău. Nu sunt de acord. Cred că succesorul lui Putin va trebui în primul rând să pună capăt războiului; din acest punct de vedere, nu este important cine îi va urma lui Putin. După moartea lui Stalin nu a mai fost important că Beria era șeful NKVD. A trebuit să închidă dosarul medicilor evrei, să deschidă parțial închisorile și să se axeze pe relațiile cu Germania. Și vorbim despre Beria! Cel mai rău dintre cei răi a fost cel care a decis primul dezgheț sovietic. Prin urmare, cred că succesorul lui Putin nu va fi rău. Însă astea sunt doar speculații.
IGG: Poate că este prematur. Putin pare să dețină controlul.
AM: Nu, se prăbușește. Uitați-vă cum decurge mobilizarea din Rusia. Un milion de tineri au plecat din Rusia. Fug în Kazahstan!
IGG: Nu pot pleca în Vest, pentru că Europa și-a închis porțile în fața lor.
AM: Nu sunt de acord cu aceste politici rusofobe. Gazeta Wyborcza scrie mereu despre asta. Publicăm ceea ce scriu acești ruși, pentru a arăta că nu întreaga țara este de partea lui Putin. Da, majoritatea sunt cu Putin, însă explozia rusofobiei este foarte periculoasă și ne poate costa mult.
IGG: Cum puteți combina susținerea pentru Ucraina cu această atitudine deschisă față de Rusia.
AM: Foarte simplu. Cred că înfrângerea lui Putin este în interesul Rusiei. Cetățenii ruși care împărtășesc această viziune trebuie sprijiniți, nu boicotați.
IGG: Ce credeți despre actualul curent anti-german din politica guvernului Poloniei, în contextul războiului Ucrainei împotriva invadatorului rus?
AM: Polonia este în mâinile unor oameni iresponsabili, impredictibili și incompetenți.
IGG: Guvernul Poloniei are aceeași politica pro-rusă ca și premierul ungar Viktor Orban?
AM: Politica lor nu este pro-rusă în mod direct, însă rezultatele sunt pro-ruse. Cu siguranță sunt anti-europene. Avem două scenarii. Cel mai puțin ambițios scenariu este transformarea UE ca urmare a victoriilor post-fasciștilor din Italia, a dreptei din Suedia și, în viitorul apropiat, a Marinei Le Pen în Franța. Brexitul s-a întâmplat deja. Însă cel mai dur scenariu este paralizarea Uniunii și apoi distrugerea ei. Esența UE constă în compromisul dintre stânga democratică și dreapta democratică. Compromisul este atacat acum din doua direcții. În Franța, și Melenchon, și Le Pen au obiectivul comun de a anula ”dicatele Bruxellesului”. În Polonia avem un alt paradox. Politicile interne ale guvernului merg pe linia regimului Putin, însă politica externă este una pro-Ucraina. În același timp, guvernul declară că cel mai mare pericol vine din Vest, din Germania. Dacă Rusia ar veni cu tancurile peste noi, am ști să ne apărăm, consideră ei. Însă dacă Vestul ne otrăvește cu homosexualii lui și cu avorturile lui, nu vom reuși să gestionăm situația. Gândiți-vă că aceste lucruri sunt spuse de oameni respectați în Polonia!
IGG: Care este reacția UE la aceste atitudini?
AM: UE se orientează către o integrare profundă, ceea ce este bine. De aceea se sperie personaje precum Orban și liderul de facto al Poloniei, Jaroslaw Kaczynski, pentru că ei resping democrația parlamentară și economia de piață. Sunt conștient că sistemul nostru nu este perfect, însă ceea ce propun Orban, Kaczynski și Putin ar distruge tot ce am realizat după 1989, după căderea Zidului Berlinului și după prăbușirea imperiului sovietic. Nu putem lăsa să se întâmple așa ceva. Trebuie să ne apărăm, iar asta depinde de fiecare dintre noi.
IGG: Dacă ar avea loc un al treilea război Mondial, Uniunea Europeană non-nucleară ar conta? Este un război doar între Statele Unite și Rusia?
AM: Franța are arme nucleare. La fel are și Marea Britanie, care rămâne apropiată de UE. Însă ideea că acesta este un război între SUA si Rusia este o fantezie a propagandei ruse și a megalomanilor americani. Firește că UE contează mult și este importantă ca participant economic și politic. Din punct de vedere militar, desigur, nu se poate compara cu SUA, însă Europa livrează materiale și ajutor militar în cantități substanțiale în Ucraina.
IGG: Spuneți că Rusia se prăbușește. Asta înseamnă că sunteți un optimist prudent, credeți în victoria Ucrainei?
AM: Un lucru e sigur: la nivel politic, economic și în termeni de percepție, Putin a pierdut deja acest război. Însă nu este limpede cum va arăta victoria Ucrainei. Nimeni nu-și poate imagina cum va arăta această victorie. Nici eu.
Vezi draga Adam, gresesti total….
De aia te si numesti micnic, ca daca erai destept te numeai Marenic….
LEMA (teorema care nu mai trebuie demonstrata…) RUSII N-AU CUM SA PIARDA ACEST RAZBOI NICIODATA…..DE CE ? Raspunde-ti singur….
Polonia este un stat terorist care a comis atacul terorist impotriva conductei North Stream chiar in ziua in care se inaugura o conducta care aproviziona Polonia cu gaze din Norvegia. Germania ar trebui sa atace Polonia shi sa ocupe orashul Stetin shi imprejurimile unde se termina conducta din Norvegia. Polonia este un stat nazist recunoscut ca atare de Israel care a rupt relatziile diplomatice cu Polonia nazista.
@antiPSD
Rusia trebuie sa castige dreptul la autodeterminare inscris in carta ONU !
Ucraina este stat format de URSS, din rapturi teritoriale, inclusiv din cele puse „la comun” de Rusia si care n-au apartinut niciodata Ucrainei ! Ucrainienii si rusii s-au inteles foarte bine sute de ani, pana cand gruparea neonazista a dat lovitura de stat in 2014 ! De fapt, sunt acelasi popor, cu dialecte diferite !
Deocamdata, tatuatii cu chipul lui Hitler si zvastici naziste sunt in Batalionul Azov, nu in armata Rusiei, batalion de care s-au dezis pana si finantatorii americani care le-au taiat „sponsorizarea”…
Slava Z !
Alt polonez isteric. Parcă sunt un coșmar acești polonezi, de la o vreme i-a găsit vitejia pe toți; au senzația prostească că sub umbrela NATO nu plouă niciodată…
Omul a ramas fixat la ‘tezele si antitezele’ anilor ’80. Nici la limba dizidenta de lemn si lozincile acelor ani nu a progresat.
von Lenutza a calculat : 600 MLD refacerea Ukrainei.
„Radu Humor spune:
20 OCTOMBRIE 2022 LA 19:21
…
Ce zici @mishteaux ?!”
:D … „pretutindenarilor” … :D
Daca-ti zic ca recunosc dup-un car de ani :D textul … ti-ajunge ?
:D
Cica „Putin nu trebue sa cashtige” ci Michnik shi Zelensky deci sa presupunem ca Putin a pierdut, s-a predat singur pentru a fi judecat la Haga shi acum domnii Michnik shi Zelensky controleaza cele 6 000 de bombe atomice foste Ruseshti shi le pot folosi cum vor ei. Abea de atunci incepe catastrofa shi miliarde de oameni il vor regreta pe Putin shi vor spera ca el este inca in viatza la Haga shi accepta sa conduca din nou Rusia shi sa controleze bombele atomice. Sper sa nu fie prea tarziu caci ticaloshi
nazishti ca Michnik shi Zelensky nu vor ezita nici-o-clipa sa extermine Rushii, Chinezii, Indienii, Africanii inclusiv idiotul util Lloyd Austin, Latinii inclusiv tot poporul Roman shi alte „rase inferioare”. Ar face ei asta chiar acum dar le lipsesc armele nucleare acum controlate de Putin.
Am acasa o insigna „Solidarnosk”.Primita de la un cetatean polonez,cunoscut pe litoralul nostru la sfarsitul lui august 1980.Solidaritatea deja exista,dar inca nu era recunoscuta.Lech Walesa si Adam Michnik au fost personaje deosebite.Macar putin respect
GENERALUL CRIVAT VA PORNI MASINA MORTII IN DECEMBRIE…SI CINE VA FI PRINS IN MENGHINA EI VA FI TOCAT PRECUM CARNITA PENTRU CHIFTELUTE. VORBITI SI PRESUPUNETI! CAT POTI SA CUNOSTI SPIRITUL UNUI POPOR, CARE A MARSALUIT IARNA DE LA MOSCOVA PANA LA BERLIN IN 1945, INCAT SA PRESUPUI CA VOR FI INFRANTI VREODATA?! GENERALUL CRIVAT VA INGROPA LUPTATORII ADUSI DE ZELENSKI PENTRU DISTRUGEREA POPORULUI SI AVUTIEI NATIONALE A UCRAINEI..PENTRU CA DE MULT NU MAI LUPTA UCRAINIENII CU RUSII IN TEATRUL DE RAZBOI..DAR CAT O SA MAI MINTITI SI VOI TOTI?! CAT IL MAI LASA RUSII PE ZELENSKI SA FACA PODCASTURI….ROLUL NEBUNULUI IN MAGAZINUL DE PORTELANURI…
„De ce Putin nu trebuie să câștige?”
Stiu eu ! Ca sa nu deranjeze ploile Sinedriului !
Rusii au omorat ofiterii armatei poloneze. De aici ura. Mai e si propaganda englea care a spus polinezilir ca Polonia piate bate singura Rusia. Norocul rusilor cu Romania ca nu vrea razboi pentru averea zidaninor ucrainieni.
Încercări zadarnice de a drege cumva busuiocul prin împingerea în arena media a unui jalnic gladiator ce luptă cu rușii, ca tot neamul lui : până la unu, ca după amiaza să se odihnească !
Ura semiților împotriva poporului rus dăinuie de secole , vezi MRS din OCT 1917 și are origini economice legate de bogățiile naturale, dar și religioase , o altă bogăție ce le stă în gât pretutindenarilor !
„Însă cel mai dur scenariu este paralizarea Uniunii și apoi distrugerea ei.” Asta-i buba cea mare : Dacă se duce naibii șamdramaua UE, noua URSS ( a nu se confunda cu Rusia lui Putin !), făcătura birocratică prin care o mână de aleși , de nimeni aleși au pus stăpânire pe mai mult de miliard de europeni pe care-i jefuiește sistematic, iar acum, în disperare de cauză, vor să-i și trimită la moarte, fie prin război , fie prin cei 3 F ( foame, frig și friccă !)
„În Polonia avem un alt paradox. Politicile interne ale guvernului merg pe linia regimului Putin, însă politica externă este una pro-Ucraina. În același timp, guvernul declară că cel mai mare pericol vine din Vest, din Germania. Dacă Rusia ar veni cu tancurile peste noi, am ști să ne apărăm, consideră ei. Însă dacă Vestul ne otrăvește cu homosexualii lui și cu avorturile lui, nu vom reuși să gestionăm situația. Gândiți-vă că aceste lucruri sunt spuse de oameni respectați în Polonia!” ;) ;) ;)
Ce zici @mishteaux ?!
Michnic spune: „Nu stiu ce se va intampla in Rusia” shi „nu stiu cum va arata victoria U-Krainei”. Chiar nu stii sau te prefaci ca nu stii ? Recent rada nazista de la Kiev a votat anexarea Ceceniei la U-Kraina nazista ceea ce arata clar ca se doreshte ocuparea intregii Rusii in prima faza partea de sud Cecenia, etc. pana la granitza cu Kazahstanul care va fi shi el ocupat. Stii foarte bine asta domnule Michnic dar te prefaci ca nu stii. Stii de asemenea ca terorishtii antisemitzi Ceceni erau de fapt U-Krainieni cum acum a devenit foarte clar. Anterior rada nazista votase ca doar U-Krainienii „de rasa Suedeza” trebue sa supra-vietzuiasca restul exterminatzi la Auscwitz. Eshti „de rasa Suedeza” domnule Michnic ? Chiar shi majoritatea Finlandezilor nu sunt „de rasa Suedeza”.
Un om normal nu merge niciodată după varianta de ”fie ce-o fi”.. Dacă asta e concepția politică,.. apoi nu prea ești de lăsat liber pe stradă,..
Adam Michnik,nu trebue bagat in seama pt. ca, ce incearca el sa spuna ,sint doar presupuneri si vorbe asa aruncate ,ca sa faca putine valuri.Inmportant este ca Putin sa cistige pt. ca altfel ,toata Europa va devenii presul de sters bocancii ukrainienilor si amerlocilor.
Important e ce mai zic rușii despre MAXIMA OFENSIVĂ:
? Up to 3 AFU battalions, including 1 armoured, attempted to break the defence of Russian troops towards Novaya Kamenka–Chervony Yar (Kherson region).
◽️ The enemy succeeded in wedging into the defence of Russian units near Sukhanovo (Kherson region).
◽️ Russian command that involved armoured reserve forces and organised ambush operation that caused considerable casualties among enemy units and made Ukrainian units to escape disorderly.
◽️ The positions along the frontline have been completely recovered.
◽️ Over 200 Ukrainian personnel, 14 tanks, 16 armoured fighting vehicles and 7 motor vehicles have been eliminated at the abovementioned direction.
◽️ 3 tanks, 1 infantry fighting vehicle and 1 UR-77 mine action system have been captured as trophies.
◽️ 18 Ukrainian personnel have surrendered.
Evident, eu îi cred pe urkani : au luat Kherson-ul și sunt la porțile Moscovei ! ?
Lingăii ăștia care își spun dizidenți,nu au în vocabularul lor și cuvântul american, oriunde este un conflict americanul este prezent, după ce au rezolvat problema indienilor indigeni,(un fel de holocaust,vor să aplice și pe alte popoare la fel, bineînțeles că rușii sunt cheie de biserică.
@gelu
Da este un straussian-neocon cum li se spune in Europa grupului de putere care conduce acum America…spre dezastru. Si mai toti Straussienni (adepti ai tezelor filozofice a lui Leo Strauss) mai importanti-Paul Wolfowitz Robert Kagan si sinistra sa sotie Victoria Nulland, Beni Netanyahu ,Antony Blinken, Arthur Cebrowski etc sunt evrei cu origini poloneze…deci intelegeti de ce Polonia se considera astazi pe cai mari…iar despre acest Adam Michnik ghici ciuperca ce-i la randul lui…
mutra de borfash!
tibi1 spune:
20 OCTOMBRIE 2022 LA 15:50
«Salbaticilor trebuie sa li se dea peste bot pentru ca ei doar de limbajul fortei stiu.»
Asta e și părerea mea, prietene.
Daca vrei să vezi în ce hal de degenerare a ajuns Rusia, uite-aici niște creaturi de care m-aș ocupa personal dacă aș fi prin zonă:
https://twitter.com/SaraGonzalesTX/status/1582398497185099776
https://twitter.com/SaraGonzalesTX/status/1582777226013335553
Comentariul lui @gelu de la 13.39 lamureste tot E ca o carte de vizita pt fostul dizident( sprijinit de americani in anii Solidaritatii) Adam Michnik
@tibi1
Mah ungurene …tu radeai (manzeshte) deunazi de predictiile misteriosului Mishteaux :D !
Vezi ce-a patsit profetit: Truss a Albionului ;)
Crede in … profeti pentru ca metafizica „inteligence”-i lor se trage din vremi BIBLIC-crestine ! SHALOM !
Fa pace cu tine insuti !
Inchinai-te lui Mishteaux ! … :) … „Toate drumurile bine pavate duc in IAD ! ;) „
Michnik e un bolșevik kzr. Părerea lui valorează la fel de mult ca părerea neantului grafoman Vladimir Tismaneanu, alt kzr, cu care e prieten de pahar, sau ca a oricărui alt kzr din guvernul SUA. Și găsești cîte unul în fiecare post cheie din Imperiul Răului, Minciunii și Urîtului.
Pe ăștia nu-i interesează Binele, Adevărul și Frumosul – cei trei piloni pe care se sprijină creștinismul și pe care s-a ridica SUA. Preceptele supremației kzr-ilor au inversat acești trei piloni peste tot pe unde s-au aciuat în lumea creștină, transformîndu-i în promovarea minciunii, în săvârșirea răului și în cultivarea urâtului.
Ucraina trebuie si este sustinuta in acest razboi de toata lumea civilizata. Se va incheia pace cand Ucraina va accepta conditiile de la acel moment. Salbaticilor trebuie sa li se dea peste bot pentru ca ei doar de limbajul fortei stiu. Orice cedare va fi urmata de alta agresiune si nu vom termina cu ei. Cel putin acum stim cu cine avem de luptat.
„Putin e de vină. Nu există altă soluție decât vaccinul” Klaus Werner Johannis
Io: De ce Putin TREBUIE să cîștige !
Pentru că Okțidentul MINTE!
Pentru că amerlocii sunt niște nemernici mîrșavi!
Pentru că acest Adam Michnik este co-religionar co-etnik cu măscăriciul criminal jîd Jale’n’sky dă la Kiev, sluga lu’ $$oroș!
Pentru că MODELUL DE VIAȚĂ AMERLOC este cel ce a adus Lumea în colaps ecologic, și dacă este extins (în ultimele decenii a cîștigat încă 500 de milioane de oameni, în U.E., și a ajuns la aproximativ 1 miliard, de aceea sunt problemele!) la 8 miliarde de oameni (așa cum vrea fiecare prost – indiferent de rasă, etnie, religie, vîrstă, din lumea asta, ceea ce-i chiar normal pentru el și familia lui, da’ nu și cu efecte benefice pentru omenire!), cîți sunt deja contabilizați, Pămîntul va fi pîrjolit complet în decurs de o generație. Nu vă vor mai trebui cățeluși de plimbat, AI, tilifoane mobile, Wazza’, Tuităr, feisbuci, că nu veți mai avea ce face cu ele…..[Rumburak]
Unii imbatranesc urat, devin senili si spun prostii. Pacat de fostul dizident A.M.
Dle Adam Michnik ,RUSIA nu poate fi învinsă de Ucraina! Teritoriile anexate prin votul Dumei de stat si decretul lui Putin rămân în componența Rusiei.
Decizia înțeleaptă de la început era renunțarea la unele teritorii in schimbul păcii. Așa ceva fi?
Ucraina distrusă si teritoriile la ruși ( oricum nu erau istoric ale ucrainienilor).
Politica vestului in frunte cu SUA este greșită, având ca rezultat distrugerea Ucrainei si teritoriile rămân în componența Rusiei.
TREBUIE făcută pace cu RUSIA și colaborare pt a relansa economia Europei.
RUSIA trebuie acceptata ca pattener egal al UE.
Ingrijorarile atât pt Occident cât și pt Rusia pe termen mediu și lung vin din Asia unde Dragonul Roșu crește si se înalță!
UE si RUSIA together! Altă cale mai bună nu exista !
costi, cred ca ai ramas in propaganda filmelor de la holiud, nu-ti doresc sa cunosti saracia si inapoierea din SUA. Oricum, n-are vreo legatura cu articolul in discutie. Inainte de ’90 individul era perceput ca un progresist, in raport cu un regim militar. Intre timp, a fi progresist indeamna a fi retrograd, promotor al saraciei generalizate.
Dacă Vietnamul, Koreea sau Afganistanul ar fi avut graniță comună cu Statele Unite, americanii ar fi pierdut cu greu războaiele desfășurate în aceste țări. Oricât de alimentată ar fi Ukraina cu arme și bani de către NATO, resursa umană ukrainiană este extrem de limitată, mai ales acum, în comparație cu cea rusă iar mercenarii străini, dacă nu sunt foarte bine plătiți și dotați, nu se vor înghesui să lupte cu rușii. Efortul de război al Russiei este incomparabil mai mic decât cel occidental. Așa că, ori va fi o confruntare directă NATO-Russia cu consecințe catastrofale globale, ori ukrainienii vor pierde în foarte scurt timp războiul iar țara lor va dispărea de pe hartă. În plus, aliații Russiei nu vor sta cu mâinile în sân știind că sunt la coadă pentru devorare.
„Nu am cum să știu ce se va întâmpla … însă un lucru este sigur – modul în care vom acționa ține de noi. Să facem ceea ce trebuie să facem și apoi fie ce-o fi.”
Adame, doar două cuvinte am să-ți spun: sic tir.
„=AS vrea sa castige Ukraina americanizata razboiul DOAR sa vad cum va mai creste Mioritica la umbra ei
… in pacea care IPOTETIC vine ! ?”
#Democrat-Progresist Esti dement. Rusia ce sa castige? Dreptul in a continua teroare,crime ,violuri si impunerea unui regim cu forta? Cred ca suferi de dementa ortodoxa.
tomlin Nici acum 50 de ani comunismul nu a fost bun. Cum arata occidentul acum 50 de ani si cum arata astazi? Se vede progresul,mentalitatea si tehnologia. Cum arata Rusia acum 50 de ani si cum arata acum? Nu s-a schimbat mai nimic. Cat au acaparat valori din statele satelit ar fi trebuit sa se vada ceva. Ori nici economic,nici ca mentalitate nu s-a schimbat nimic. Rusia trebuie sa iasa din evul mediu iar sistemul actual criminal trebuie sa dispara.
Putin nu castiga. Criminalii si teroristii au loc pe esafod.Si toata conducerea Rusiei,toti din biserica lor ortodoxa criminala.
La UMBRA marilor copaci NU creste nici IARBA !
=AS vrea sa castige Ukraina americanizata razboiul DOAR sa vad cum va mai creste Mioritica la umbra ei
… in pacea care IPOTETIC vine ! :P
Pe thema asta e de meditat !
=Viitorul intr-o punga de-un leu ! :(
Khakazerul „Adam Michnik s-a născut la Varșovia, Polonia, într-o familie de activiști comuniști de origine evreiască.[5] Tatăl său Ozjasz Szechter a fost prim-secretar al Partidului Comunist din Ucraina de Vest, iar mama sa Helena Michnik a fost istoric, activist comunist și autoare de cărți pentru copii. Fratele său vitreg din partea mamei sale, Stefan Michnik, a fost judecător militar în anii 1950, care a pronunțat sentințe, inclusiv execuții, în procese motivate politic împotriva membrilor luptătorilor polonezi de rezistență anti-nazistă. Stefan Michnik (care a trăit în Suedia din 1968 până la moartea sa în 2021),[6] a fost ulterior acuzat oficial de zbrodnie komunistyczne („crime comuniste”) de către Institutul Polonez de Memoria Națională.[7]”
Un frate vitreg al lui Adam Michnik din partea tatălui său, Jerzy Michnik (născut în 1929), s-a stabilit în Israel după 1957 și apoi s-a mutat la New York.[5]”
Până se vor lămuri polonezii din ce parte bate vântul, Ucraina e făcută țăndări! Adică distrusă conform zicerilor inițiale ale lui Putin! Cu Puțin sau fara Putin la timona, Ucraina e făcută zob zi de zi? A calculat cineva cat va costa refacerea Ucrainei și în ce condiții?
Ce era bun acum 50 de ani, este rau acum, doar pelicanii inghit orice, fara sa judece.
Putin trebuie sa castige !
Altfel, nimeni nu mai poate opri tavalugul #lumii#libere #neonaziste, in care „dreptatea” si democratia se vor imparti numai de pe malurile Potomacului. Daca Putin va ceda, toate armele #lumii#libere vor fi indreptate spre China si spre oricine va indrazni sa submineze suprematia banilor occidentali…
Mosnegii senili ai #lumii #libere nu au inteles nici pana acum, in sec. XXI, ca puterea sta in oameni, nu in bani !!! Ei cred in continuare ca daca detin 90% din banii planetei, au dreptul sa-i extermine pe cei 99% „saraci”
Slava Z !
Slava Ukraina !
Cine nu-i cu noi (ukranii fugiti cu banii albi pentru zile negre-de-fum, din Ukraina ca s-o apere altii ;) MERCENARII !) e
impotriva NATO (nu a noastra ca noi cei 10 milioane de buni de lupota cu rusii suntem in …hollydays in Europe !)
Cum ti-e rusul cu fuga de mobilizarea asa ti-e si ukranul (10:1) fugit de mobilizare ! ;)
PROPAGANDA de RAZBOI azi e mai prosta ca aia lu’ GOEBBELS ! Dar si LUMEA e mai proasta AZI ! :(
:D
Bre,aista minte cum respira…Bre,presedintele Putin a spus simplu si in clar pentru toti,partea de vest la Ucrain apartine Rumaniei,Ungariei,Poloniei si Slovaciei.Orice gandeste ,pricepe ca de asta n-a dat cu rachete si drone kamikaze la orase ca Cernauti sau de prin Buceag ,la porturi pe unde nazistii ucraini trec ca prin branza in Rumania cu tiruri si vapoare.Nici macar o singura racheta sau drona n-a lovit in teritorii moldo/Rumane acaparate de ucrain.Apei nea nenea aista leah se simte cu musca pe caciula…Cine stie,cunoaste e ca jumate de Polonia apartine istoric de Germania,i-a milostivit Stalin cu teritorii nemtesti pe geaba si amu lehii obraznici si fuduli musca de fund pe cei care i-a ajutat si facut mari,basca ca i-a eliberat si de nazisti.Mari hahalere bre.Mari.Bre,incep sa cred ca lehii ajuta ucrain sa nu se trezeasca la randul cu pretentii teritorile de la Germania..Noah,pana la urma Polonia e un fond un fel de Ucrain,o tara cotropitoare care detine teritoriu strain pe care n-are nici un drept istoric.Gandeste bre.Pricepe bre.
A mai grait un BOSOROG,mai bine RAGAIA.Jigodi ca POLACI nu mai gasesti in toata lumea,betivi si femeile curve,
„IGG: Poate că este prematur. Putin pare să dețină controlul.
AM: Nu, se prăbușește. Uitați-vă cum decurge mobilizarea din Rusia. Un milion de tineri au plecat din Rusia. Fug în Kazahstan!”
Interesant si adevarat !
… reversul e ca si din Ukraina au fugit UKRAINENI buni de lupta cu rusii (10 milioane nu doar 1)
si ca si din NATO ar fugii „recrutii” nato-isti, cum dezertau americanii pusi sa lupte-n Vietnam, daca s-ar ajunge la un razboi NATO-Russia :D !
Problema e ca nici ukranii nu vor razboi cu rusii (de-aia au fugit milioane de recruti ukrani lasand MERCENARII sa LUPTE, din Ukraina) si nici rusii nu vor razboi cu Ukraina (pe care-o considera cum consideram noi Moldova = „de-ai nostri” in fond !) :D
Altceva ar fi daca rusii n-ar trebui sa atace afara o tara SORA ci sa-si apere RUSSIA de NATO
… abia atunci s-ar va vedea cati rusi vor voi sa-si apere Rusia si cati din NATO se vor lasa recrutati (NE FUGIND :D ) nu sa apere NATO ci sa atace Rusia !
PROPAGANDA de RAZBOI nu trebuie „gustata” pe stomacul gol … ci doar c-o VOTCA sau un WHISKEY inainte !
:D
Acest Micnik a fost toata viata platit de Americani….Un slugoi amerloc….Daca Rusia invinge va fi foarte bine pentru Romania si Europa…. Rusia vrea de la Europa doar retragerea/ desfiintarea NATO….. Ce sa caute bre, Rusia in Europa? Ce sa caute Rusia in republica Moldova si Romania daca NATO se retrage la linia din 1990? Ce sa ia din Europa? Rusia NU trebuie sa mai dea nicio resursa energetica Europei. Sa dea Chinei, pentru ca China ii da si ne da si noua produse electronice si electrocasnice….Daca Rusia pierde, Europa si Romania pierd, pentru ca USA / NATO vor bani sa se extinda, sa ocupe si India, Iran, China….USA vrea Dictatura Planetara Americana.
Dacă un individ a cărui limită este dată de elucubrațiile din acest articol este redactor-șef al celui mai mare cotidian din Polonia, e clară „valoarea” presei poloneze…
Dupa ce au provocat Rusia la razboi,omorind rusi in Dombas,acum spun ca „putin nu trebuie sa cistige”.Borell a spus la fel,bideu asisderea.Unde-i ma enoriasule,reteveiul?!
Adame, eşti de acord că pulonezii tăi sînt nişte beţivani isterici, fără minte şi viziune?? Eu am văzut că la voi, pe fiecare stradă e baremi un (unu) magazin de băuturi (ALKOHOL), dar atîta prostie şi întunecare din partea conducerii voastre, nu mi închipuiam. Ce zici adame, or fi beţi tot timpul??
Putin vine şi cu alifia la voi, staţi calmi.
Sper ca Rusia sa castige iar Polonia sa fie curatata cu foc nuclear iar Rromania balcanizata pentru ura de care a dat dovada fata de poporul rus.
Unii au o singură problemă: Rușii.
Adam Michnik isi aduce aminte Yugoslavia sau cum a fost luata cu japca si cu multe focoase ce aveau uraniu saracit o regiune a Serbiei numita Kosovo de catre Nato???!!!
toti nebunii viseaza la razboi nuclear! Victoria cu orice pret insemana razboiul nucelar care o sa rada toata suprafata pamintului, nu o sa mai existe nici macar o specie de planta sau gindac care sa supravietuiasca! Poate un dialog domnule Adam Michnik?!!!
Adica guvernul actual al Poloniei ,, respinge democrația parlamentară,, ? Nu cumva UE, Bruxelles ? Aiurea pozitionarea lui Michnik
Ce prostăvan ! Nici nu merită comentate elucubrațiile din puțu’ gândirii fara neuroni a lu’ nea ăsta
Acesta este mulțumescul și recunoștința domnule Adam Michnik pentru rușii pe care-i dușmăniți polonezii de astăzi alaturi de unii ucraineni fiindcă: 1. În 1944-1945 v-au eliberat de germanii nazificați ai lui Hitler care aveau în program soluția finală pentru polonezi și ucraineni, slavii care le-au blocat germanilor “spațiul vital spre est” prin înfrângerea teutonilor în Bătălia de la Tannenberg-15 iulie 1410, și alungarea rușilor dincolo de munții Urali și 2. Fiindcă când a aparut miscarea Solidaritatea în Polonia, trecerea germanilor estici din Ungaria în Austria și Zidul Berlinului Rusia nu au avut determinarea de mare putere precum chinezii în în drama din piața Tienanmen. China de atunci era o putere regională și Rusia-CCCP puterea mondială. Astăzi după 30 de ani China este fără tăgadă puterea mondială și Rusia conciliantă putere regională cu +! USA de azi nu se sfiește să se manifeste ca putere mondială în stilul Tienanmen. Măcelul se uita, ceva sancțiuni, determinarea naște frică și este respectată. Pentru susținătorii lui Tramp USA a umplut Parlamentul cu 35 000 de soldați inarmați până în dinți pe 6 luni!!! Ar fi trecut cu Tancurile peste oricine se lega de ce numesc “democrația” lor. Sunteți un propagandist și instigator amintind de comunismul stalinist domnule Adam Michnik.
Ce vad eu: a inceput resetarea mondiala sau globala, cum vreti sa spuneti fiecare. Etapele in practica:
– razboi rusia ukraina,
– tarile trimit armament si finante plus ajutoare,
– aceleasi tari raman fara armament si cu bugetul statului gol dar cetatenii in majoritate saraciti si bolnavi,
– daca nu se inteleg pe resetare, incepe razboiul intre cei doi capi,
– sar tarile neimplicate in razboi pentru ajutorarea tarilor afectate in timpul razboiului celor 2 capi,
– posibil prelungire razboi sau un razboi mondial pentru ca nu se inteleg la imparteala. Romanica e mingea care primeste suturi cat si platoul dezmatului pentru razboi. Si, pentru ca sunt 2 mosnegi avari la acaparari si stapaniri fiecare cu propriul tupeu si aroganta, nu cred ca se vor intelege pe teritorii impartite. Asta vad eu la ora actuala din tot ce scot mojicii aroganti pe gura.
Lasă, bă Mișnic, că e mai bine să câștige davosienii.
Ești mai prost decât toți polacii la un loc, care au atacat călare tancurile nemțești.
Nu există explicații logice pentru nebunia și prostia poloneză de-a lungul veacurilor până în prezent.
Zilele dictatorului sunt numarate atent de o echipa de experti in numaratori inverse care au confirmat inca o data (daca mai era nevoie) ca zilele tiranului sunt numarate. Concluziile studiului elaborat sunt atat de clare incat nici nu a mai fost nevoie sa fie publicate. Eventualele conflicte de interese intre autorii studiului sunt irelevante, fara un aport semnificativ statistic.
De parcă te-o întrebat cineva pe tine de sănătate… Ciocu’ mic și joc de gleznă, in așteptarea pensiei!
avem de ales intre satanele vestice si satanele estice. aceeasi satana fascista in fapt. daca nu eram slugi nu ajungeam „sa alegem” ci sa ne culegem prorpiile roade imbelsugate. vai de copii.
Problema Poloniei va fi Germania care e vecina Poloniei. Rusia e mai departe. Teritorii poloneze sunt la ucrainieni nu la rusi. Mai bine sa militeze pentru pace, ca dupa razboi vor castiga doar evbreii americani.
In istorie si Imperiul polonez a ocupat alte tari, chiar si pe rusi.
Sfaturi si borbe dar contributii putine de la polonezi. De duminica noaptea rusica bombardeaza Ukraina exact cum ai face masaj amanuntit unei persoane si nea asta viseaza la cai verzi pe pereti! De exemplu, azi de la orele 9,00 au inceput atacurile si abia daca s-au rarit acum la orele 12,00, dar dupa amiaza si la noapte, urmeaza atacuri puternice de la Kursc deasupra kievului. Se vad zburatoarele din fier sau aluminiu cum apune soarele. Culmea, la fiecare aparitie a zburatoarelor cu lumini, pe sosea in paralel, circula o masina cu indivizi zgomotosi, se aude pe camera live de pe sosea.
Bine tovarase Adam!
Slava WHO!