Un prim pas către dezarmarea nucleară definitivă
Încheiat săptămâna trecută, protocolul dintre Iran şi Statele Unite prevede o diluare a stocurilor iraniene de uraniu sub supervizarea AIEA cu scopul încheierii Războiului din Iran.
”Este vorba despre o etapă majoră pentru poporul american şi un prim pas către dezarmarea nucleară definitivă, adică încetarea definitivă a programului iranian de înarmare nucleară”, anunţă vicepreşedintele lui Donald Trump.
O primă rundă de negocieri în vederea încheierii Războiului din Iran, purtată între negociatori americani şi iranieni, s-au încheiat în Elveţia.
Negocierile au început cu Qatarul şi Pakistanul, însă declaraţiile preşedintelui american Donald Trump au fost catalogate drept ameninţătoare.
Aceaste ameninţări au determinat Iranul să refuze să continue reuniunea în format cvadripartit.
Citește și: Un summit G-7 pentru a-l binedispune pe Donald Trump
”Cred că am discutat tmpde o oră şi jumătate, iar planul era să facem o pauză scurtă de 30 de minute. În acest timp a fost publicată declaraţia importantă şi ameninţătoare a a preşedintelui american, ceea ce a determinat Iranul să anunţe că nu este dispus să continue reuniunea cvadripartită în asemenea circumstanţe”, a comentat un purtător de cuvânt al Ministerului iranian de Externe.
”Qatarul şi Pakistanul au încercat să continue negocierile, iar noi am subliniat că, dacă ele trebuie să continue, ele nu vor continua în mod direct, sub forma unui format cvadripartit”, a conchis el.
Recent, directorul CIA, John Ratcliffe, a trimis notificări către Casa Albă și consilierii lui Trump privind unele suspiciuni referitoare la intenția Iranului de a face concesii în dosarul nuclear.
Potrivit Axios, ar există o diferența semnificativă în privința atitudinii pe care o au oficialii iranieni și ceea ce spun în privat, cu privire la acordul care urmează să fie semnat în următoarele 60 de zile.
Casa Albă a respins însă aceste bănuieli și a subliniat că Teheranul respectă liniile roșii care au fost deja stabilite.
Chiar și secretarul de stat Marco Rubio, dar și șeful Pentagonului, și-au exprimat îngrijorările cu privire la protocolul acordului.
Trump dă ca sigură deschiderea Strâmtorii Ormuz
Donald Trump a vorbit la summitul G7 despre eforturile pentru deschiderea Strâmtorii Ormuz, în contextul negocierilor de pace, iar Casa Albă a susținut că a fost semnat deja un acord, în format electronic.
