Recunoscătoare pentru susținere
„Aş dori să împărtăşesc şi să clarific unele informaţii care au circulat recent.
După cum vă puteţi imagina, mutarea în Statele Unite şi începerea facultăţii au reprezentat o tranziţie majoră. Adaptarea la toate aceste schimbări a fost o provocare, însă continui să învăţ şi să mă dezvolt prin fiecare experienţă.
Pentru a fi clar, această situaţie nu are nicio legătură cu substanţele interzise, iar eu sunt recunoscătoare pentru îndrumarea şi sprijinul primite pe tot parcursul acestui proces”, a scris Bărbosu în social media.
Citește și: Nou scandal în gimnastica românească. Ana Bărbosu, suspendată doi ani pentru că a ratat trei controale antidoping
Ana Bărbosu a fost suspendată provizoriu din 5 mai, a anunțat International Testing Agency. Decizia confirmă informațiile din presă privind o sancțiune de doi ani, aplicată după ce sportiva a ratat trei testări antidoping consecutive.
Gimnasta din România a câștigat titlul de Gimnasta anului 2025, în cadrul campaniei pe care a lansat-o European Gymnastics.
Anul trecut, ea a obținut patru medalii la Campionatul European de la Leipzig.
Se mai intmpla sa ratezi un test antidoping ,dar ca sa le ratezi pe toate trei, inseamna ca a existat un motiv destul de serios,pt. aceasta sportiva ,mai ales ca la nivelul Federatiei de Gimnastica se stiu si sanctiunile in cazul refuzului de test antidoping.