„Trebuie să privim lumea așa cum este, nu așa cum ne-am dori să fie. Chiar dacă nu ne place ceea ce se întâmplă, cred că este înțelept să rămânem deschiși la ideea că Europa… ar putea contribui într-un fel, dar cu scopul de a reduce tensiunile”, a declarat diplomatul danez despre o posibilă intervenție în Strâmtoarea Ormuz, conform Reuters, relatează Mediafax.
Declarația a venit înaintea discuțiilor de la Bruxelles alături de omologii săi din UE. Oficialul danez a adăugat că momentan țara sa nu a primit vreo solicitare de ajutor de la administrația Trump.
Trump cere ajutor pentru a securiza strâmtoarea Ormuz
Donald Trump le-a solicitat într-un interviu pentru NBC News „numeroaselor ţări afectate de brutalitatea Iranului” să ajute la securizarea Strâmtorii Ormuz, întrucât preţurile globale ale petrolului au crescut brusc pe fondul războiului, relatează News.ro.
Deși președintele american a declarat că mai multe țări s-au angajat să securizeze strâmtoarea, acesta a evitat să dea vreun exemplu.
„Nu numai că s-au angajat, dar consideră că este o idee excelentă”, a spus Trump.
Într-o postare pe Truth Social, Trump a numit direct mai multe state cărora le solicită să ajute la asigurarea strâmtorii.
„Multe țări, în special cele afectate de încercarea Iranului de a închide strâmtoarea Ormuz, vor trimite nave de război, împreună cu Statele Unite ale Americii, pentru a menține strâmtoarea deschisă și în siguranță. Am distrus deja 100% din capacitatea militară a Iranului, dar este ușor pentru ei să trimită o dronă sau două, să lanseze o mină sau să lanseze o rachetă de rază mică undeva de-a lungul sau în această cale navigabilă, indiferent cât de grav înfrânte ar fi.
Sperăm că China, Franța, Japonia, Coreea de Sud, Marea Britanie și alții, care sunt afectați de această constrângere artificială, vor trimite nave în zonă, astfel încât strâmtoarea Ormuz să nu mai fie o amenințare pentru o națiune care a fost complet decapitată. Între timp, Statele Unite vor bombarda țărmul și vor trage încontinuu în afara apei bărcile și navele iraniene”, a scris președintele SUA pe Truth Social.
Se pare ca la ora actuala purceaua este moarta in cotet si mai este si cu spatele in usea care nu se mai poate deschide !
Planul Pentagon i prost făcut acolo. Daca ei ataca fara stiinta Otan atunci cum?Ei acum cum sa securizezi 25 de km fara sa iei la baioneta toate dealurile de acolo? Bine ca printisorii aia si-au facut partie de schi in desert dar nu au gandit sa mute conductele in Marea Rosie. Atat va duce capusoru pe toti… Iar ura e mare in zona mai f teti cate alde ceva ,,, Donald esti zurliu. Azi zici ca ai castigat razboiul, deseara joci golf, iar maine zici ca e totul rau si vrei ajutor,,,
Ceva e putred in Danemarca
Asta-i echivalentul cîtorva „limbi” date trumpului, pă coor, dă Rasmuță, cu șperanța că trumpul va uita să le ia Groenlanda… Trumpu’ nu uită nimic cîn’ are de luat ceva, d’-aia a ajuns bogat!