Potrivit unui sondaj INSCOP, AUR este în scădere față de începutul anului. Dar ocupă în continuare primul loc. PSD are scor la jumătate, doar 19,2%. Stă însă mai bine față de luna ianuarie. În creștere ușoară este și PNL față de ianuarie, dar, raportat la vara anului trecut, a pierdut aproape 3 procente. Și USR stă mai prost față de vara lui 2025, când a înregistrat un vârf de 13,1% în iunie.
Fenomenul este explicabil prin faptul că și PNL, și USR erau în iunie exact în pragul formării noii coaliții care conduce România. Guvernarea le-a erodat din încrederea electoratului. E de remarcat însă că scăderile nu sunt dramatice. Pe de altă parte, pare că PSD se întărește ușor. E posibil ca opoziția practicată de lideri, deși sunt la butoane, să dea roade.
UDMR este sub prag, însă de fiecare dată sondajele l-au dat la 4%, și totuși s-a calificat în Parlament. SENS, SOS și POT nu ar trece pragul, dacă ar fi acum alegeri parlamentare.
Sondaj INSCOP. Clasamentul partidelor dacă duminica viitoare ar fi alegeri parlamentare
• AUR: 38% dintre alegători ar vota cu AUR (față de 40.9% în ianuarie 2026, 38% în noiembrie, 40% în octombrie, 40.8% în septembrie, 40.5% în iunie, 38.1% în mai 2025).
• PSD: 19.2% cu PSD (față de 18.2% în ianuarie 2026, 19.5% în noiembrie, 17.6% în octombrie, 17.9% în septembrie, 13.7% în iunie, 17.4% în mai 2025).
• PNL: 14.5% cu PNL (față de 13.5% în ianuarie 2026, 14.6% în noiembrie, 14.8% în octombrie, 15.2% în septembrie, 17.3% în iunie, 16% în mai 2025).
• USR: 11.4% cu USR (față de 11.7% în ianuarie 2026, 12.3% în noiembrie, 11.5% în octombrie, 12.8% în septembrie, 13.1% în iunie, 12.2% în mai 2025).
• UDMR: pentru UDMR ar vota 4% din alegători (față de 4.9% în ianuarie 2026, 4.8% în noiembrie, 5.2% în octombrie, 4% în septembrie, 5.2% în iunie, 4.5% în mai 2025).
• SENS: pentru SENS – 3.6% (față de 3.4% în ianuarie 2026, 3.2% în noiembrie, 3.4% în octombrie, 2.1% în septembrie, 2.4% în iunie 2025).
• SOS România: pentru SOS Romania – 3.3% (față de 2.8% în ianuarie 2026, 1.7% în noiembrie, 2% în octombrie, 2.8% în septembrie, 1.9% în iunie 2025).
• POT: pentru POT ar vota 3% dintre alegători (față de 1.5% în ianuarie 2026, 3.1% în noiembrie, 2.6% în octombrie, 3.3% în septembrie, 4.2% în iunie 2025)
• Alt partid: 1.6% dintre votanți ar da votul unui alt partid (față de 1.1% în ianuarie 2026, 1.8% în noiembrie, 1.6% în octombrie, 0.6% în septembrie, 0.5% în iunie 2025)
• Independent: 1.4% își exprimă preferința pentru un candidat independent (față de 2% în ianuarie 2026, 1% în noiembrie, 1.3% în octombrie, 0.6% în septembrie, 1.4% în iunie 2025).

Sondaj INSCOP. Topul partidelor raportat la alegătorii care merg sigur la vot
Sondajul a măsurat procentele și raportat la cei care au declarat că ar merge sigur la vot. Este vorba despre 53,8% din totalul eșantionului.
- 38.6% dintre cei care au exprimat o opțiune de vot ar vota cu AUR,
- 16.9% cu PSD
- 13.9% cu PNL
- 13.4% cu USR
- 4,4% cu UDMR
- 3,6% cu SENS – 3.6%
- 3,1% cu POT
- 3,4% cu SOS Romania
1,5% dintre respondenți își exprimă preferința pentru alt partid, iar 1.2% pentru un candidat independent.
Metodologie
Datele au fost culese în perioada 2-6 martie 2026. Metoda de cercetare: interviu prin intermediul chestionarului. Datele au fost culese prin metoda CATI (interviuri telefonice). Volumul eșantionului simplu, stratificat, fiind de 1100 de persoane. Eroarea maximă admisă a datelor este de ± 3%, la un grad de încredere de 95%.
singura si ultima solutia national-patriotoca- ANTICIPATEEEEEEEEE
Eu îl bănuiesc de atac tip trol pe Paulian Ionescu.Nu a negat când l-am acuzat prima oară.Deci el e.
Că ești bâlbâit e scuzabil , poți fi și pisălog , dar că ești ”Râtan maiDANez care amesteci în troaca ta „prezidențialele cu „parlamentarele , asta nu e admisibil decăt la TROACELE tale Hoț Niuz și Gingi 24 media , nu pe aci
Conform cifrelor, monstruoasa coaliție nu are 50% +1! La cât de „informați” sunt romanii, poată sa conduca țara și „prima doamnă” Mirabela! Succesuri guys!
La ce sa foloseasca majoritatea dintr-un sondaj, dintr-o parere ? Parlamentul decide si alegeri in 2028.
Metoda CATI ????? La interviurile astea inchid telefonul direct ,fara menajamente. Probabil ca sondajele se fac cu oamenii casei.In popor daca ar veni sa faca sondaje ar avea ce auzi.La munca gogomani. La batut tarusi cu curul!
Dacă a crescut PSD, înseamnă că parte din bobora înghițit găluștile lui Grindeanu… Ceea ce nu cred.
„1.2% pentru un candidat in.dependent.” – acesta este „Calin, te iubim” ! Inca o dovada ca alegerea trebuia anulata pentru ca a fost falsifica.ta. Asa se intampla cand se.coristii bosho-legio pazesc alegerile ! Civilii de la CCR le-au dat peste bot, cu nepot cu tot ! PS: sondajul pe partide trebuie sa fie un joc cu suma nula, la asta toti competitorii scad …
Că ești bâlbâit e scuzabil , poți fi și pisălog , dar că ești ”Râtan maiDANez care amesteci în troaca ta „prezidențialele cu „parlamentarele , asta nu e admisibil decăt la TROACELE tale Hoț Niuz și Gingi 24 media , nu pe aci .
„1.2% pentru un candidat in.dependent.” – acesta este „Calin, te iubim” ! Inca o dovada ca ale.gerea trebuia a.nul.ata pentru ca a fost fals.ifica.ta. Asa se intampla cand se.coristii bosho-legio pazesc ale.gerile ! Ci.vilii de la CCR le-au dat peste bot, cu nepot cu tot ! PS: sondajul pe partide trebuie sa fie un joc cu suma nula, la asta toti competitorii scad …
Restul pănă la 150% e Partidul Nostru extraparlamentar , extraordinar și pleniPOTENȚIAR ,STS cu sigla „tableta„ , că parlamentare facem căte vrem . De exemplu acuma e pe DămboviSENA Prospekt un partid de Șanț Elize ultracentral și ultrademocrat , partidul COMPOT făcut din 3 Coceni cu ce mai POT și AGAȚĂ și ei și unde se intră ca la orice Sorbonă de Nord sau Cimișoară de Vest pe bază de dosar , că examen de Stat , cum se dădea cănd era Politehnică ,nu se mai cere – să fii #maiDANez să ai putoare !
la aur adaugati, spre disperarea pramatiilor, marja de eroare plus 5% daca nu chiar mai mult…ordinul e sa fie tinut sub cifra 4…pentru ca ofera, in timp, marja de actiune pentru sistem… cit de primitivi sinteti…
faptul ca aur are mult mai mult decit se spune nu stiu daca este neaparat un lucru bun ci doar ca sistemul lucreaza conform cu prorpiul sau interes, perpetuarea puterii…
muhahahahahahahaha
are dreptate Costache Negruzzi…
AUR/URA se va sparge in bucati inainte de alegeri, care vor avea cate 7%, cat POT si SOS. Poti paria pe asta.