Dialogul trebuie menținut
Întrebat miercuri seara, înaintea participării la summitul informal din Belgia, dacă susţine reluarea discuţiilor cu Putin, Stocker a declarat jurnaliştilor:
„Canalele de comunicare sunt necesare. Trebuie să se menţină dialogul”.
Stocker a menţionat că Viena ar putea servi drept loc de desfăşurare a discuţiilor, dar nu s-a prezentat ca mediator.
„Dacă Putin este interesat de negocieri, va negocia cu oricine are mandatul”, a spus Stocker.
Predecesorul său, Karl Nehammer, a fost primul lider al UE care s-a întâlnit cu Putin la Moscova după ce Rusia a lansat invazia pe scară largă în Ucraina.
Reluarea dialogului cu Putin
Macron a declarat că doreşte ca reluarea dialogului cu Vladimir Putin să fie „bine organizată” cu europenii, dar fără „prea mulţi interlocutori”.
El a sublinait în acelaşi timp că primele contacte „tehnice” au confirmat în special că, pentru moment, „Rusia nu doreşte pacea”.
Macron anunţase deja în decembrie că doreşte să reia discuţiile directe cu omologul său rus,
întrerupte în mare parte din cauza războiului din Ucraina.
La începutul lunii februarie l-a trimis pe consilierul său diplomatic la Moscova pentru a le pregăti.
„Ce am obţinut?
Confirmarea că Rusia nu doreşte pacea în acest moment.
Dar, mai ales, am reconstruit aceste canale de discuţie la nivel tehnic”, a explicat el într-un interviu publicat marţi de mai multe ziare europene.
„Dorinţa mea este să împărtăşesc acest lucru cu partenerii mei europeni şi să avem o abordare europeană bine organizată”, a adăugat el.
Potrivit liderului de la Elysee, dialogul cu Putin trebuie să aibă loc fără „prea mulţi interlocutori.
cu un mandat dat, o reprezentare simplă”.
”Geografia noastră nu se va schimba„
Macron a pledat din nou pentru a nu „delega” acest dialog Statelor Unite, care au reluat discuţiile cu Moscova de la revenirea la putere a lui Trump în urmă cu un an.
„Geografia noastră nu se va schimba.
Fie că ne place sau nu, Rusia va fi mereu acolo mâine.
Şi se află la porţile noastre”, a explicat el.
În ziua în care Moscova şi Kievul vor ajunge la un acord de pace, „va trebui să construim o nouă arhitectură de securitate în Europa cu Rusia”, a avertizat el.
‘Europa este unita’ ni se spune, dar iata ca incep sa se certe. O fi din cauza sanctiunilor impotriva Rusiei? Ori ca americanii nu vor sa-i mai ‘ajute’ pe europeni in continuare, ci ii lasa sa ‘invete sa mearga pe propriile picioare’?
Raspunsurile le vom afla dupa Conferinta de la Munchen…
„Geografia noastră nu se va schimba.
Fie că ne place sau nu, Rusia va fi mereu acolo mâine.
Şi se află la porţile noastre”,
Pai e putin invers. NATO si UE au avansat si au ajuns la portile Rusiei.
„pentru moment, „Rusia nu doreşte pacea”.
Ucraina vrea pace? Nu vad asta daca iau in considerare numai ce spune Zelenski
UE doreste pace? Ce face ptr pace?
Am auzit un ministru de externe care a declarat ca la o intrunire a ministrilor de externe a membrilor UE s-a spus repetat ca UE nu e pregatita ptr pace. Deci?!
Pana la urma ce vrea UE si in ce calitate vrea sa discute cu rusii? Vrea sa medieze? Dar este si vrea UE sa fie mediator sau vrea sa fie si arbitru si jucator in echipa Ucrainei?
Din nou s-a schimbat tura inainte de orele 14:00 cu POT taia care lat ra cand cineva Dem Musk a I’le Gal ii, fiind vorba de Macron si cei doi austrieci…
Razboiul diplomatic este cel mai ieftin razboi !