Referatul cu informații de la SRI despre Mircea Abrudean are efecte politice și personale.
La două zile după învîrtirea Coaliției pe figura lui Marcel Ciolacu, s-a adunat și ce a mai rămas pe lîngă. A fost ceva ce n-a dat decît B1 Tv, adică Congresul USR.
Nici prin gînd nu le trecea maghiarilor din primele fotolii ale UDMR că vor zbura de la guverare atît de repede și de simplu. Exact cînd le merge mai bine.
Să recapitulez. Am zis că a făcut promisiuni fără acoperire, vorbind de majorări de salarii și pensii, că vorbește de un nou model economic și social și nu știe ce reprezintă
Ne lăudăm cu modelul românesc de colaborare stînga -dreapta (în ciuda unor căcățișuri politice), dar nu vedem că România nu mai are opoziție.
De la la aroganță la pupincurism politic de la același microfon nu este decît o mică distanță de timp. Numai n-a zis, Pisidi, my love! Ba, i-a fixat mîna să-l vadă lumea
Am putea zice că suspendarea grevei marchează o victorie salarială. Adică sindicală. Dacă socotim beneficiile, ele nu sunt mari.
Au trecut cîteva zile de la vizita privată a Regelui Charles al III-lea. Am reținut onorurile și garda, imnurile și dragostea Regelui pentru România, dar mai ales pentru Transilvania și casele sale din satele ungurești
Meritul profesorilor este enorm. Au reabilitat ideea de grevă. Au redat populației dreptul și conștiința protestului. Au ridicat o uriașă oglindă în fața guvernanților
În behăitul lor politic, Ciucă și Ciolacu au hotărît ca în sedința de guvern să fie adoptat un memorandum „care consfințește decizia acestei guvernări de a pune Educația în centrul politicilor sale publice”.
Nu le putem interzice politicienilor maghiari ca la ei acasă să țină aprins cultul Ungariei Mari. Țara vecină este o țară fără antichitate
Probabil că unii știți ceva sau aveți o explicație. Eu, nu! De ce a întrebat Regele Charles al III-lea de Eduard Hellvig, directorul SRI? Și de ce i-a cerut lui Klaus Iohannis
Micul nostru război social despre care mulți credeau că se încheie în două-trei zile se prelungește. Țara noastră, o țară dominant păreristă se întrece în profeții.
Lumea zănatică și bolnavă a lui Mavrogheni Vodă, transpusă în alt secol, poate în zilele noastre ar fi arătat ca o întrupare jumătate Băsescu, jumătate Iohannis
Nu mă așteptam ca profesorii să reziste atît de mult în protestul lor, mai ales că au fost ofertați de guvern cu tot felul de chestii
Primirea unei delegații a greviștilor poate fi socotită o mișcare inspirată și cu oarece efecte de ceai de tei asupra profesorilor
Gureșii noștri politicieni și înalți funcționari preferă să dea România pe mîna altora decît să pună umărul sau să se supună la nevoile populației.
România se desparte cu discreție de Doina Cornea. Duminică după-amiază și spre seară, aproape nici o televiziune nu i-a dedicat o emisiune.
Klaus Iohannis a decis să renunțe la un drept al României ca și cum a renunțat la o bicicletă veche, pe care, din lene, n-a mai folosit-o de niște ani!
Suntem iar la mare morgă. Avem doctor în științe la poliție și un Newton la Cotroceni. Gata cu tărăboiul!Un Consiliu Național
Nu cumva greva profesorilor are la bază și un sentiment de inadaptare, de refuz al încercărilor de impunere a reglementărilor de gen, progresism și LGBT?
Mai este vreme să vorbim despre greva profesorilor. Nu sunt semne că s-ar termina astăzi sau mîine. S-ar putea ca ea să continue și să fie cheia perturbărilor politice din aceste zile.
Am copilărit în comuna Ceru-Băcăinți, cea mai mică unitate administrativ teritorială din țară, o comună întinsă pe versanții dinspre Valea Mureșului a Munților Metaliferi
Carmen Iohannis nu face grevă. Mi se pare normal! Doar n-o să-și fluiere partenerul de călătorii, ghidul turistic și bărbatul
Țara noastră este scăldată de ploi și de mizerie politică (o formă a șmecheriei în materie). Li se întîmplă și altora, dar cămașa omului necăjit de la noi este mai veche și mai peticită
Cazul Mihai Bocea este cea mai cumplită ilustrare a capacității de distrugere dobîndită de statul tîmp și paralel și de ONG-urile susținute orbește.
