„Pentru a reduce prețul energiei pentru locuințe și firme trebuie să creștem producția de energie în bandă (pe gaz, hidro și nuclear), să stocăm pe baterii mai mult, să deblocăm accesul la rețelele electrice și să limităm acțiunile speculative pe piața de energie.
Acestea au fost priorități pentru mine în lunile anterioare. Și deblocarea acestui proiect face parte din aceste priorități. Am discutat cu echipele implicate despre pașii următori, astfel încât acest proiect să fie dus la bun sfârșit, fără alte întârzieri, până la sfârșitul acestui an. Voi sprijini adoptarea unui memorandum care să simplifice relațiile cu subcontractorii pentru terminarea lucrărilor”, a precizat Ilie Bolojan.
Premierul interimar a mai precizat că din 2016, când au început lucrările, și până acum au existat două contracte întârziate și reziliate cu o firmă spaniolă care a intrat în faliment.
„După eșecurile contractuale cu constructorii inițiali, proiectul a fost deblocat, iar conducerea ROMGAZ, căreia îi mulțumesc pentru eforturile din ultimul an, a reușit să închidă diferendele existente și să preia direct responsabilitatea finalizării lucrărilor.
Peste 95% din lucrări au fost realizate. S-a semnat contractul cu General Electric, producătorul celor patru grupuri energetice ale centralei, pentru pornirea acestora. În perioada următoare, ritmul lucrărilor va crește, iar obiectivul este punerea în funcțiune a centralei până la sfârșitul acestui an”, a explicat Ilie Bolojan.
Centrala de la Iernut va avea o capacitate de 430 MW.
ca sa respecti vointa majoritatii care te-a dat jos?
Si Ceausescu lua la pas Romania dar nu doar in anumite momente cand ”tre” sa mai faca niste aranjamente poate, poate…..ramane pe scaun. Mai are ceva de dat, nu a terminat cu aranjamentele, ceva de vandut….stim si noi? e f. secteros cu banii nostri si averea statului. E mai ceva decat Hrebe.
Nu te mai baga mă în seamă.
Ai fost destituit cu 280 de voturi.Valea! Te doare-n koor de români,grosul banilor îi trimiți în Ucraina și Republica Moldova!80%dintre români NU TE VOR.
Nu mai juca teatru de păpuși cu România!
care an bă , că așa auzim mereu : dar niciodată decât la sfărsit . La sfărsitul lumii bă , cănd poate pleacă BOLOVAN cu maidanezii . Ce apă fiartă bă , aci trebuie URANIU sărăcit bolojenit!
Bolo tot la tara se gandeste….sa-i crape dusmanii
Tot fara baterii…