Bolojan: Centrala de la Iernut ar urma să fie pusă în funcțiune până la sfârșitul anului

„Peste 95% din lucrări au fost realizate”.

De (A.T.)
Bolojan: Centrala de la Iernut ar urma să fie pusă în funcțiune până la sfârșitul anului

FOTO: Ilie Bolojan / Facebook

„Peste 95% din lucrări au fost realizate”.

Premierul interimar Ilie Bolojan a fost prezent sâmbătă la centrala de la Iernut, o investiție începută în urmă cu 10 ani. Acesta a transmis, într-un mesaj pe Facebook, că „peste 95% dintre lucrări au fost finalizate”.

„Pentru a reduce prețul energiei pentru locuințe și firme trebuie să creștem producția de energie în bandă (pe gaz, hidro și nuclear), să stocăm pe baterii mai mult, să deblocăm accesul la rețelele electrice și să limităm acțiunile speculative pe piața de energie.

Acestea au fost priorități pentru mine în lunile anterioare. Și deblocarea acestui proiect face parte din aceste priorități. Am discutat cu echipele implicate despre pașii următori, astfel încât acest proiect să fie dus la bun sfârșit, fără alte întârzieri, până la sfârșitul acestui an. Voi sprijini adoptarea unui memorandum care să simplifice relațiile cu subcontractorii pentru terminarea lucrărilor”, a precizat Ilie Bolojan.

Premierul interimar a mai precizat că din 2016, când au început lucrările, și până acum au existat două contracte întârziate și reziliate cu o firmă spaniolă care a intrat în faliment.

„După eșecurile contractuale cu constructorii inițiali, proiectul a fost deblocat, iar conducerea ROMGAZ, căreia îi mulțumesc pentru eforturile din ultimul an, a reușit să închidă diferendele existente și să preia direct responsabilitatea finalizării lucrărilor.

Peste 95% din lucrări au fost realizate. S-a semnat contractul cu General Electric, producătorul celor patru grupuri energetice ale centralei, pentru pornirea acestora. În perioada următoare, ritmul lucrărilor va crește, iar obiectivul este punerea în funcțiune a centralei până la sfârșitul acestui an”, a explicat Ilie Bolojan.

Centrala de la Iernut va avea o capacitate de 430 MW.

Distribuie articolul pe:

6 comentarii

  1. Si Ceausescu lua la pas Romania dar nu doar in anumite momente cand ”tre” sa mai faca niste aranjamente poate, poate…..ramane pe scaun. Mai are ceva de dat, nu a terminat cu aranjamentele, ceva de vandut….stim si noi? e f. secteros cu banii nostri si averea statului. E mai ceva decat Hrebe.

  2. Nu te mai baga mă în seamă.
    Ai fost destituit cu 280 de voturi.Valea! Te doare-n koor de români,grosul banilor îi trimiți în Ucraina și Republica Moldova!80%dintre români NU TE VOR.
    Nu mai juca teatru de păpuși cu România!

  3. care an bă , că așa auzim mereu : dar niciodată decât la sfărsit . La sfărsitul lumii bă , cănd poate pleacă BOLOVAN cu maidanezii . Ce apă fiartă bă , aci trebuie URANIU sărăcit bolojenit!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.