Călin Georgescu sugerează că Guvernul Veștea a căzut la vot pentru că era „depărtat de voia lui Dumnezeu”

„Nimic bun nu va fi dacă nu reluăm turul 2 de acolo de unde a început nesupunerea noastră. Trebuie să ne întoarcem la voința poporului, la voia lui”, a mai spus Georgescu.

De Rami Cristescu - reporter special
Călin Georgescu sugerează că Guvernul Veștea a căzut la vot pentru că era „depărtat de voia lui Dumnezeu”

Călin Georgescu; foto: INQUAM-PHOTOS-MALINA-NOROCEA

„Nimic bun nu va fi dacă nu reluăm turul 2 de acolo de unde a început nesupunerea noastră. Trebuie să ne întoarcem la voința poporului, la voia lui”, a mai spus Georgescu.

Liderul suveranist Călin Georgescu nu a ratat ocazia picării la votul de încredere din Parlament a Guvernului Veștea. Executivul propus de fostul prim-vicepreședinte PNL n-a câștigat încrederea legislativului, strângând susținerea a doar 189 de aleși dintr-un necesar de 233. Marți, președintele Nicușor Dan a convocat la Palatul Cotroceni partidele, pentru o nouă rundă de consultări.

În acest timp, Georgescu a postat pe Facebook un clip în care sugerează că singura soluție pentru politica românească ar fi revenirea la „turul 2”. Declarația este în contrast cu poziția AUR, care și-a asumat în fața președintelui disponibilitatea de a desemna un premier și de a căuta majoritate în legislativ.

Totodată, Călin Georgescu s-a folosit de agentul electoral cel mai utilizat de politicienii români, religia, pentru a justifica eșecul din Parlament al Guvernului Veștea. Mai mult, Georgescu a transmis că politicienii prioritar ar trebui să fie „creștini adevărați”. Problemele economice și sociale vin pe planul secund.

Călin Georgescu: Politicenii sunt puși de Dumnezeu să asculte poporul

Un guvern depărtat de voia lui Dumnezeu va cădea oricum. Sau în fața Parlamentului, sau în fața oamenilor. Pentru că răul este nesustenabil.

Politicenii sunt puși de Dumnezeu să asculte poporul. Și atunci, pe bună dreptate, poporul va asculta de politiceni. Dacă politicenii nu ascultă poporul, atunci, în mod evident, nici poporul nu va asculta de politiceni.

Dacă poporul a votat cum a votat, a ales cum a ales, indiferent de ce părere avem, trebuie să ne supunem, dacă dorim, să fim validați de Dumnezeu. Pentru că Dumnezeu are ca scop creșterea unității și iubirii dintre noi, ca oameni. A fi creștin adevărat este cea mai bună alegere astăzi, în aceste vremuri, când se pune problema supraviețurii noastre, ca oameni și ca neam.

Abia apoi, după ce atingem acest deziderat, putem discuta de măsuri economice, sociale, juridice sau de altă natură. Pentru că numai în legea lui Dumnezeu cel perfect trebuie să fim. Altfel, suntem în distorsiune.

Doar smerenia, acceptarea realității așa cum este ea, ne salvează de chin, de nereușită, de ridicol. Nimic bun nu va fi dacă nu reluăm turul 2 de acolo de unde a început nesupunerea noastră. Trebuie să ne întoarcem la voința poporului, la voia lui.

Trebuie să ne întoarcem la democrație, să ne întoarcem la credință și să ne întoarcem la bunul Dumnezeu”, a spus Călin Georgescu într-un videoclip postat pe Facebook.

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. cine are un dram de minte intelege …
    cine e dus cu pluta pe Siret…inrait si fara suflet…normal ca zice ca sunt aberatii…
    dar totusi poporul e majoritar crestin ortodox si aia dusi cu pluta trebuie sa se mai calmeze

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.