Ce va face statul român cu gazele din Marea Neagră? Expert: „Nu există un plan concret”

„Să sperăm că această prevedere legală care vine în beneficiul României și românilor nu se va transforma sub nicio formă în vreun avantaj pentru vreun băiat deștept”, spune Dumitru Chisăliță, expert în energie și președintele Asociației Energia Inteligentă. 

Ce va face statul român cu gazele din Marea Neagră? Expert: „Nu există un plan concret”

Sursa FOTO: Facebook / Dumitru Chisăliță

„Să sperăm că această prevedere legală care vine în beneficiul României și românilor nu se va transforma sub nicio formă în vreun avantaj pentru vreun băiat deștept”, spune Dumitru Chisăliță, expert în energie și președintele Asociației Energia Inteligentă. 

România și-a exprimat dreptul de preempțiune asupra gazelor din Marea Neagră. Vorbim despre 5 miliarde de metri cubi de gaze naturale care vor fi extrase pe o perioadă de 7 ani, deci peste 700 de milioane de metri cubi de gaze pe an. Vestea este una bună, spun experții în energie, însă rămâne un semn de întrebare: Ce va face statul român cu gazele din Marea Neagră? 

Până acum, administrația care este responsabilă de gestionarea acestor gaze nu a comunicat vreun plan concret și nici nu a spus care va fi prețul la care aceste gaze naturale extrase din perimetrul offshore Neptun Deep vor fi cumpărate.

Proiectul Neptun Deep este cel mai important proiect de energie din istoria postdecembristă a României, un proiect strategic de extragere a gazelor naturale offshore gestionat de Romgaz și OMV Petrom. Investitorii spun că afacerea ar urma să aducă venituri de 20 de miliarde de euro la bugetul de stat, fiind luată în calcul o producție totală de 100 de miliarde de metri cubi de gaze naturale pe parcursul mai multor ani. Asta înseamnă că statul și-a rezervat dreptul asupra 5% din producția estimată de gaze naturale din zăcământul Neptun Deep.

„Prin prezenta, vă reconfirmăm acordul nostru ferm privind exercitarea dreptului de preempțiune, transmis prin adresa nr. 4309/14.05.2026 de a achiziționa cantitățile de gaz comercializate prin contractul menționat de dumneavoastră prin adresa nr. 134/PA/07.05.2026”, se arată într-un document publicat de Economedia.

Șansa ca gazele să fie vândute ieftin populației

Documentul este semnat de Georgian Pop, președintele Administrației Naționale a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale. Conform legii apărute în anul 2018, această administrație are dreptul de a cere, în numele statului român, dreptul de a cumpăra gazele din Marea Neagră înaintea altor companii.

„Această entitate achiziționează gazele naturale, iar gazele pot să aibă ca scop, exclusiv, acoperirea unei situații de securitate energetică în România. Discutăm de niște situații excepționale. Care este efectiv scopul pentru care se vor folosi? Din păcate nu s-a comunicat public și este foarte greu de intuit în momentul de față. Această administrație ar trebui să le vândă, fie unui furnizor, fie direct consumatorului, pentru că această administrație și-a preluat licența de furnizare. Administrația poate să vândă gazele, dar motivul trebuie să fie unul de securitate, nu poate să vândă la populație gaze naturale decât dacă este o criză și ceilalți furnizori nu pot aduce gaze naturale. Legea nu conferă o situație în care se poate face profit”, a explicat, pentru Cotidianul, Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă.

În documentul apărut în spațiul public nu este precizat prețul la care aceste gaze naturale vor fi achiziționate și nu este clar dacă această administrație poate face profit din vânzarea de gaze naturale populației, pentru a aduce bani la bugetul de stat.

Gazele riscă să ajungă pe mâna „băieților deștepți” din energie

La momentul actual Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale poate cumpăra gazul pentru a crea o rezervă strategică de gaze pentru situații de criză, alimentarea CET-urilor și a infrastructurilor energetice critice, injectarea gazelor în depozitele subterane de înmagazinare, pentru a avea acces mai rapid la gaze în timpul iernii.

„Am mai văzut situații în care «cineva» a beneficiat de aceste prevederi legale prin care s-au luat niște imobile la prețuri foarte mici pe care le închiriau la prețuri foarte mari (cazul sediului Eximbank n.r.). Să sperăm că această prevedere legală care vine în beneficiul României și românilor nu se va transforma sub nicio formă în vreun avantaj pentru vreun «băiat deștept»”, spune Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă.

În spațiul public a apărut și ideea că exercitarea acestui drept vine în contextul în care Guvernul a vrut să blocheze o tranzacție prin care cele 5 miliarde de mc de gaze naturale ar fi putut ajunge la grupul energetic maghiar MVM. În toamna anului trecut, CSAT a blocat tranzacția prin care grupul maghiar voia să cumpere compania E.ON România.

Consumul de gaze va crește rapid în următorii ani

Vestea că statul român va pune mâna pe o cantitate mare de gaze naturale în următorii ani este una foarte bună, în contextul în care țara noastră ar putea reduce semnificativ importurile și să-și asigure necesarul de consum, care este așteptat să crească rapid până în 2030.

„În 2027 ar trebui să intre gazul din Neptun Deep, iar importurile ar trebui să dispară, însă sunt în măsura să spun că e posibil să vedem în 2027 o surpriză. Chiar dacă exploatarea de gaze din Marea Neagră va fi conform programului, România tot va mai avea perioade în care să importe gaze naturale. Previziunea mea este că nu vom scăpa total de importuri, vom fi exportatori net, dar cu siguranță vom mai importa chiar și după începerea producției din Marea Neagră”, este de părere Dumitru Chisăliță.

Centrala pe gaze de la Mintia, care ar urma să fie gata la finalul anului 2027, va fi cea mai mare centrală pe gaze din Uniunea Europeană. Conform profit.ro, ea va putea produce 1.290 de MW de energie în bandă, aproape la fel de multă energie ca reactoarele I și II de la Cernavodă.

Până la finalul anului 2026 ar trebui pusă în funcțiune și centrala pe gaze de 430 MW de la Iernut, care trebuia să fie gata încă din anul 2020. Termocentrala pe cărbune de la Ișalnița, care a fost închisă definitiv, ar urma să fie transformată într-o centrală pe gaze, cu o capacitate de producție de 850 MW.

Statul român ar putea folosi gazele naturale din Neptun Deep pentru a le înmagazina, în contextul în care consumul de pe piața internă o să crească considerabil.

Cel mai important proiect de energie din istoria României

„Marea Neagră nu este un simplu proiect, este cel mai mare proiect energetic al României din ultimii 35 de ani. Ideea ca statul să beneficieze de o parte din acele gaze este un element foarte important. Dar cred că era normal ca publicul din România să afle într-un mod transparent, corect, exact, care sunt planurile guvernului, pentru ce se vor achiziționa aceste gaze naturale, cine le va cumpăra, cu ce bani, se recuperează banii, nu se recuperează banii? Este o problemă importantă inclusiv din perspectiva cine va fi ministru, cine va fi premier, totuși este o chestiune legată de viitorul energetic al României”, spune Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă.

Fostul ministru al Energiei din partea PSD, Bogdan Ivan, a declarat în timpul audierilor din comisiile reunite de specialitate, înainte ca guvernul Veștea să pice la vot în Parlament, că aceste gaze din Marea Neagră ar putea fi folosite în industrie.

CITEȘTE ȘI

Un expert în energie îi răspunde lui Bolojan: „Băieții deștepți” sunt efectul, nu cauza

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.