Între Uniunea Europeană și SUA. Ciolacu: ”Ar face o greșeală imensă”

Marcel Ciolacu  spune că România ar

De L.V.
Între Uniunea Europeană și SUA. Ciolacu: ”Ar face o greșeală imensă”

Ciolacu candideaza la sefia CJ Buzau

Marcel Ciolacu  spune că România ar

Marcel Ciolacu  spune că România ar face o „greșeală imensă” dacă s-ar poziționa de partea Statelor Unite sau de partea UE.

„Va fi o întâlnire și azi, un punct de vedere să vedem abordarea privind reconstrucția Ucrainei. Am spus-o și o să o mai spun, nu putem vorbi despre o pace durabilă fără implicarea SUA.

Este normal să fie o poziționare între SUA și Europa, pentru că face parte dintr-un mecanism. Sunt ferm convins că vom vedea în perioada următoare că abordările sunt comune. Sunt două rezoluții propuse, una a SUA și una pe care o să o propună UE.

România va trebui să susțină ambele rezoluții pentru că spun același lucru.

Suntem într-un moment de repoziționări, de negocieri și a lua partea unora sau altora este o greșeală de abordare a politicii externe a României (…) Nu trebuie să alegem între Uniunea Europeană și SUA, este o greșeală imensă de abordare.

România nu se poate dezvolta fără fonduri europene și fără UE, am dat 30 de miliarde și am primit 100 de miliarde, iar nu putem vorbi de securitatea României fără parteneriatul strategic cu Statele Unite”, spune Cioalcu.

Distribuie articolul pe:

27 comentarii

  1. Omule , lasa reconstructia Ucrainei si ocupate de reconstructia ,macar a capitalei , pe care a-ti lasat-o in paragina .
    Nu va este jena sa treceti pe langa cladiri cu valoare istorica si arhitecturala , care se darama sub ochii vostri, n-aveti pic de respect fata de istoria noastra ?

  2. Coaliția de hoți comit genocid de pensionari contributori,nu cei speciali cu furt din banii publici,distrag atenția de la problemele grave ale cetățenilor români care sunt în afara găștilor de hoți de peste tot, atât la stat cât și la privat, fiindcă toți fură.
    Hoții ne-au tăiat indexarea, ca să fure ei, deși au venituri enorme, mai ales din jaf.

  3. „Pisica nu moare la spălat, ea moare la stors.” Nici că că, nici că că. De asta este viața atât de frumoasă, plină de surprize, cu mângâieri pe creștet și șuturi în fund.

  4. Socoteala e gresita, pentru ca nu ia in considerare toate costurile. De exemplu omite costul urias cu pierderea a 5 milioane de romani apti de munca. La un cost unitar aproximativ de o suta de mii de euro al cresterii si educarii unui om pana la varsta de 20 de ani, inmultit cu 5 milioane rezulta un cost total de 500 de miliarde de euro. Mult peste cei 70 de miliarde pe care zice ca i-am si castigat. Si asta e doar un exemplu…

  5. Suntem colonie. Tramp plăteşte 300 de miliarde pe nişte câteva metale rare, noi însă am dat totul: petrol, gaze, bănci, pământ, sistemul electric, industria, instaleţiile, porturile, şi toate aceste doar pe 100 de miliarde. Însă cel mai mult de doare când dăm din suveranitate, când orice limbric occidental nile şi ne spune ce să face. Fără suveranitate nu mai suntem un popor, nu mai suntem o naţiune, ci doar o masă amorfă care se mişcă după bagheta magică a lui Soroş..

  6. Au fost desființate circa 50 la sută din locurile de muncă din România.
    Au fost vândute pe un dolar la străini ori tăiate la fier vechi foarte multe fabrici și uzine.
    PSD+PNL+UDMR=190 miliarde datoria externa a României.
    Covrigare plimbă ursul!

  7. Ați pierdut mai bine de 500 d3 miliarde de euro in astia 35 de ani!nu ne mai lua de prosti!numai mâine nu-i poimâine!sa nu zici ca ai uitat sau nu ai stiut!roata se invarte!vreo 50-60 catu,vreo 70 popescu,etc,etc!nu mai amana,ca se 8ngroase gluma!

  8. colonia rromania e dependenta de banii de la UE, daca anul trecut deficitul a fost de 9%… daca nu erau banii de la UE, eram la 13-14% deficit, asa ca regimul de la buciuresti nu poate decat sa se prostitueze in continuare pentru bani de la birocratii de la Bruxelles, si-n acelasi timp ca sa nu piarda protectia Licuriciului, ce primesc de acolo o sa-i sparga pe armament american luat fara licitatii, si contracte multianuale

  9. Aici Ciolacu are dreptate, nu trebuie sa te dai numai cu EU, sa fii cu amandoua, adica sa sustii si Trump si EU..

  10. Are proiecte importante in derulare atat cu SUA cat si cu UE:de dat jos din copaci alt rand de pisici,de framantat tik-tokul,de speriat ‘surioara’ de la Nordis,etc
    De aia nu ne primeste Europa la masa principala,suntem cu turul 2 in doua luntrii,de cand e lumea si pamantul
    Europenii ii dispretuiesc pe romani,ca si rusii sau americanii,dar noi credem ca din cauza suveranistilor de culoare ca SIEmion care umbla la gat cu invitatia unui italian la conferinta conservatorilor,ca pe el nu-l invitase nimeni

  11. Cicciol-acu:nici în car, nici în caruta: fuge ca nebunu’ si nu stie unde. Fara bara de directie. Faliment asigurat, disparitie asigurata: si-a lui, si-a tarii, si-a UE neo-naz filo-uKKraina din 2022 în descompunere. Apropo, lui Cicciol-acu ilegitim nu-i pute hoitul?

  12. Romanii nici macar de partea invinsa nu se mai alatura ci au stau cu posteriorul in 2 luntri adica exact cum e mai rau!

  13. Si totusi…
    Daca ma uit la TV, citesc presa, marea majoritate face propaganda anti SUA pe fata.
    In slujba cui sunt astia, ale cui interese servesc?

  14. Are proiecte importante in derulare atat cu SUA cat si cu UE:de dat jos din copaci alt rand de pisici,de framantat tik-tokul,de speriat ‘surioara’ de la Nordis,etc

  15. Bai Ciolacule,
    tu chiar crezi ce spui sau crezi că ești înconjurat de prosti?
    Bai covrigarule, tu dai UE 30 de miliarde și primești în schimb 100?
    Bai cioflingarule, cele 30 miliarde n-o sa le recuperezi nici dacă te-ai trezi din morți!
    Și din cele 100 miliarde poți accesa doar 15, că mai mult nu sunteți în stare nici dacă faci tumbe pe limbă și asta se știe la Bruxelles.
    Este că la cursa cu ogari: iepurele momeala e tras atât de repede încât să nu fie prins niciodată.
    Asta-i baiatu’… nu ne mai lua de proști, că nu suntem. Singurul prost ești tu daca chiar crezi ce spui; daca nu, ești un SARLATAN!

  16. Ciolacu il copiaza si il surclaseaza pe Basescu: mielul bland suge la…. doi licurici! In filmul asta, mielul este sleahta de imbogatiti de dupa Revolutie!

  17. E o atitudine prudentă cu care sunt de acord. Nu are nici un rost să ne băgăm noi în bălăcăreala altora mai ales că azi zic una, mâine alta. Noi trebuie să vedem cum o scoatem la capăt cu cheltuielile pentru înarmare și cu ce ne-am angajat în PNRR.

  18. Exact, noi trebuie sa fim si cu UE si cu SUA, dar cand sunt probleme care ne dezavantajeaza fata de vreuna din parti sa le discutam, sa le spunem raspicat, nu sa le acceptam in detrimentul nostru, cum s-a facut mereu.

  19. Buzoianul are mai multa minte decat aia care-l critica zi de zi. Ce nu face gazetarul pentru bani, se dezbraca si de caracter.

  20. Corect! Sa stea cu cracii despuiați sa o fu.. toate țările: Romania, occident și europa. Ursarul cu guvernul sau, abia așteaptă să îi facă posta sa încaseze banii in scop propriu!

  21. „Am dat 30 de miliarde și am primit 100 de miliarde”. Diferență 70 miliarde. Pierderile colaterale datorită cedării/distrugerii bazei economice din „epoca de tristă amintire” ce valoare au ? Cheltuielile diverse impuse fără o finalitate economică ce valoare au ?

  22. PSD trebuie sa se întoarcă la Electoratul sau fidel care este Naționalist ( suveranist).
    Lipsa la Alegerile Prezidențiale a unui Om valoros Și recunoscut pro-roman va arunca PSD după PNT și, în curind PNL .
    DIVIZAREA PSD = Urgenta !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.