Creditorii decid soarta șantierului Damen Mangalia

Pe lângă bomba financiară, în Mangalia ticăie alta, la fel de puternică: bomba socială. La anunţarea declanşării procedurii de faliment, în şantier lucrau aproximativ 1.030 de salariaţi.

De Redactia Cotidianul - redactor
Creditorii decid soarta șantierului Damen Mangalia

Pe lângă bomba financiară, în Mangalia ticăie alta, la fel de puternică: bomba socială. La anunţarea declanşării procedurii de faliment, în şantier lucrau aproximativ 1.030 de salariaţi.

Creditorii Damen Mangalia decid vineri strategia de valorificare a șantierului naval. Prețul estimat variază între 84 și 184 de milioane de euro, în funcție de valoarea de lichidare sau de piață. Statul român intenționează să preia obiectivul direct la preț de lichidare, prin atribuire fără licitație. Scopul este crearea unui joint-venture cu Rheinmetall și compania MSC, ambele confirmând interesul pentru această investiție, potrivit News.ro.

Reprezentanții a 191 de creditori se vor întruni vineri la sediul CITR pentru a discuta recuperarea a două miliarde de lei de la șantierul naval Damen Mangalia, aflat în insolvență.

Vor fi  supuse atenţiei 

  • prezentarea şi aprobarea Raportului privind strategia de valorificare a „Şantierul Naval Mangalia”
  • instrucţiunile de desfăşurare a licitaţiei de vânzare.

„Este cea mai importantă etapă, în funcţie de cum aprobă, dacă aprobă, raportul şi regulamentul de organizare a licitaţiei”, a declarat pentru News.ro Laurenţiu Gobeajă, liderul sindicatului Navalistul din şantier.

Salariaţii, pe lista creditorilor

Conform liderului sindical, ar avea de recuperat în total aproximativ 30 de milioane de lei.

„Se stabileşte dacă preţul de pornire la prima licitaţie va fi 100% din valoarea de piaţă sau dacă a doua licitaţie va porni de la valoarea de lichidare”, a explicat Gobeajă principalul motiv al întâlnirii.

Conform raportului de evaluare, consultat de News.ro, valoarea de piaţă actuală este de 184 de milioane de euro, iar cea de lichidare – de 84,1 milioane.

În urmă cu un an, erau de 190, respectiv 87 de milioane de euro, dar au suferit corecturi, după vânzarea unor active care nu influenţau direct producţia.

Conform Profit.ro, Guvernul a aprobat o ordonanţă de urgenţă care stipulează că statul român poate prelua legal activele funcţionale ale companiilor declarate de interes strategic, aflate în faliment şi care pot produce pentru industria de apărare.

În acest caz, poate achita cel mult preţul stabilit prin raportul de evaluare pentru lichidare.

Conform rapoartelor consultate de News.ro, sumele totalizează 85% din datoriile care se ridică la aproape 2 miliarde de lei.

Astfel,

  • Damen Holding BV reclamă că are de recuperat 744 milioane lei;
  • Damen Shipyards Gorinchem BV – 306,4 milioane lei;
  • Damen Workforce Romania SRL – 52 de milioane de lei;
  • Damen Offshore & Specialized Vessels Bv – 22,3 milioane lei;
  • Damen Global Support BV – 16,5 milioane lei;
  • Şantierul Naval Damen Galaţi – 11,5 milioane lei.

În comparaţie cu revendicările concernului, restul cererilor par modeste.

Printre cele mai mari se numără solicitările făcute de Agenţia Naţională De Administrare Fiscală (ANAF) – 26 milioane de lei ori Muehlhan SRL – 21 milioane de lei.

În vreme ce datoriile şantierului sunt mari, veniturile rămân extrem de modeste.

La finalul lunii martie, şantierul avea de încasat 7 milioane de lei, de la diverşi clienţi. Datoriile curente se ridicau, în schimb, la 234 milioane de lei, la finalul lunii februarie.

Concedieri colective

La anunţarea declanşării procedurii de faliment, în şantier lucrau aproximativ 1.030 de salariaţi.

Citește și: Concedieri colective la șantierul naval Damen Mangalia. Peste 1000 de oameni rămân șomeri

Până în iulie, angajaţii şantierului au drepturile asigurate, prin fondul de garantare. Bugetul salarial lunar este de aproximativ 5 – 6 milioane de lei

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. Cand erau proprietate de stat, santierele navale construiau tot felul de nave, inclusiv petroliere, si eram pe locul 5 in lume ca flota. Au venit investitorii straini, cu know-how si tehnologie, si totul este acum o ruina.

  2. Totul e suspect la această guvernare . Ministrul Miruță SalvaTor , ne spene că valoarea Șantierului e de 87 milioane de euro . Acționar majoritar e Damen , și datoria Șantierului e peste jumătate de miliard de euro . În rest , orice comentariu legat de salvarea Șantierul lui prin programul SAFE … , prin nu știu ce performanțe ale Oanei Gheorghiu la ceas de noapte împreună cu șeful … , sunt tîmpenii rostite de peneliștii useriști . O mai mare sfidare , jignire … , prosteală , nici că s-a mai auzit pe malurile dîmbovițene .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.