Cristian Andrei ar fi acuzat inclusiv de viol, spun surse judiciare invocate de G4Media. Acesta ar fi avut mai multe victime, cea mai mică în vârstă de doar 14 ani. Agresiunea față de minoră ar fi avut loc acum 20 de ani.
În total, ar fi fost identificate cinci victime ale infracțiunilor de agresiune sexuală și viol, însă faptele de viol s-au prescris.
Condus la audieri încătușat, psihoterapetul Cristian Andrei a fost lăsat liber de către polițiști. Acesta este anchetat într-un amplu dosar privind fapte de înșelăciune, dar și de abuzuri sexuale asupra mai multor femei care au apelat la serviciile sale în calitate de psiholog. Mai mult, spun anchetatorii, Cristian Andrei nu deține atestat de liberă practică emis de Colegiul Psihologilor din România.
După ce a ieșit de la audieri, doctorul Cristian Andrei s-a ferit să facă declarații presei. Conform imaginilor video care surprind momentul ieșirii sale din secția de poliție, Cristian Andrei a spus doar: „Avem foarte multe lucruri de discutat, dar nu acum, pentru că nu știu cine și de ce?”.
Scandalul „Cristian Andrei” a început cu publicarea investigației Press One „Peste 20 de ani de impostură”. Jurnaliștii au scos la iveală că dr. Cristian Andrei ar practica profesia de psihoterapeut fără atestat. Acest lucru a fost confirmat ulterior de Colegiul Psihologilor. Un alt palier al anchetei a relevat că bărbatul ar fi vonovat de o serie de abuzuri sexuale.
De ce este acuzat Cristian Andrei?
- 2004-2025: suspectul ar fi desfășurat activități specifice profesiei de psiholog;
- 2019-2024: ar fi indus în eroare trei persoane vătămate, toate de sex feminin, să îi achite ședințe de psihoterapie, activitate pe care nu ar fi fost abilitat legal să o desfășoare,
- 21.10.2019-15.03.2020, în cadrul unor ședințe de psihoterapie, desfășurate la sediul unui institut de profil, cu punct de lucru în municipiul București, Sectorul 1, al cărui președinte ar fi suspectul din dosar, acesta ar fi exercitat acte de agresiune sexuală asupra unei persoane vătămate, profitând de starea de vulnerabilitate și dependență emoțională generată de relația terapeutică.
Cat de usor e sa compromiti un om acuzandu-l dupa 20 de ani de fapte care nu pot fi dovedite!
E la moda sa acuzi fara dovezi? Tipul imi este antipatic, imi pare si libidinos, nu zic ca e sau nu vinovat dar puthorrietul de ce nu a reclamat atunci? Sau era la moda atunci sa ti-o pui „curativ” cu psihiatrul? Si sa mai si vorbeasca intre ele? Sa si-l recomande? Oare? Aia de 14 ani, daca o fi reala povestea, nu avea parinti? Prieteni? colegi? Cine a dus-o la „monta”?
Omul este medic psihiatru. Are mult peste pregătirea unui psiholog, sa fim sobri! Deci mare tam tam și a plecat liber? Acu 20 de ani???!! Păi aia de 14 ani de ce nu a reclamat atunci?? Nu știu ce dușmani ar avea ăsta, dar totul e cusut cu ață albă 👍👍. Cică stare de dependenta emoțională? Cum se poate asta dovedi obiectiv? Aaa…e doar cuvintul doamnei? Cred că o să vă ia ăsta daune grămadă..auzi, nu plătise la colegiul pisălogilor…
lista tv si si emisiuni, sposorizarile ca fac din iscroci si infractori, notorietati cu sprijinul mrcantil al mass mediei. mergi la ctp sa te vindece
Ah, ce-mi place! Acuzat de viol asupra unei minore acum 20 de ani, fapta fiind prescrisa… Pai, e acuzat sau nu? Cum poate fi acuzat, cand fapta este prescrisa?
Deh, ce nu face un jurnalist ca ‘sa mananca si gura lui’…
La Inalta Curte e viol liber consimtit.
,, de numai 14 ani” …pai romancele au si 2 copii la 14 ani.
Si, ma rog, ce cauta o fata de 14 ani la un psihoterapeut specializat pe probleme sexuale?
Poate ca fata avea niste probleme psihice. De aceea si exista pe lumea asta psihoterapeuti. O fata de 14 ani este la varsta unor transformari radicale si poate avea niste dezechilibre din cauza schimbarilor hormonale. Se vede ca nu ai avut fete. Si nu se stie prin ce intamplare l-a cunoscut pe eskrok, sau i-a fost recomandat, iar individul stiind-o vulnerabila i-a spus sa vina la el.