Jurnalistul susține că amendamentul legat de pachetul de solidaritate pe care l-a promovat PSD nu este susținut o preocupare reală, pentru că nu ”arată nicio sursă de finanțare”.
”Singurul argument pentru amendamentul lor la buget este empatia”, spune Cristian Tudor Popescu.
”Luăm de la bogați… și dăm la săraci”
„PSD s-a întors către originile sale seculare. «Doctrina» de acum nu este altceva decât ideea-far a bolșevismului: «Luăm de la bogați, prin orice mijloace, și dăm la săraci. Cine nu e de acord este un dușman al poporului. Noi, bolșevicii, suntem singurii lui prieteni»”, a scris CTP.
„Puțin le pasă lui Grindeanu-Știucă și compania de pensionari. Nu arată nicio sursă de finanțare, «singurul argument» pentru amendamentul lor la buget este «empatia», au învățat cuvântul ăsta și îl mestecă în neștire, căci ei ar avea așa ceva din belșug, în vreme ce Bolojan sau USR sunt niște monștri fără suflet”, mai scrie Cristian Tudor Popescu.
Bani, nu empatie
„Or, în plină criză, nu rezolvi nimic cu empatie, ci cu bani. Scoaterea României din vria economică nu o pot realiza categorii pasive ca pensionarii, copiii cu dizabilități sau femeile gravide. Aceștia pot fi ajutați doar prin redresare economică”.
Citește și: PSD toarnă gaz pe foc în coaliție, în plină criză la benzină. Bugetul pe 2026, în aer
”E ca în situația în care un om neînstare să înoate se înfige cu mâinile și picioarele în cel care poate să înoate, blocându-l, când singura șansă pentru amândoi e ca înotătorul să aibă mâinile și picioarele libere”, mai scrie CTP.
Soluția, susținerea celor activi pe piața muncii
„De aceea, eu, unul, nu consider că prioritatea sunt categoriile pasive de mai sus.
Prioritatea sunt cei care pot să ajute în mod real, cei ce muncesc eficient și își pierd, totuși, locurile de muncă.
„Empatia” pesedistă e generată de faptul că pensionarii ies în număr mare la vot…”, conchide jurnalistul.
A ajuns „CTP-cioclu” sa-l critice pe „Grindeanu Stiuca”.
dar originile tale, mamitica ta nu a fost o activista de seama PCR? acum te lepezi de privilegiile avute si faci pe capitalistul, mai bine ”baga” o imnultire si vezi ca fondul de pensii raport intre 7,7 milioane de angajati cu un salariu mediu de 8600 lei 25% cotizatie la pensie si 4,6 milioane de pensionari cu o pensie medie de 2700 si vezi ca a ramas mult ”tain” de anul trecut plus de anul acesta…deci unde este ”tainul” ci s-a infruptat din el?
Din seria eterna: „Daca vrei voturi, atunci mituieste-ti electoratul” !
Ca de obicei, CTP face declarații halucinante. Nu este handicapat, n-a fost gravid și nici nu este defavorizat. Dacă nu aparține niciuneia din aceste categorii nu ar trebui să-și dea cu părerea. Nu cred că activitatea lui de pseudo-jurnalist aduce plus valoare țării. N-a muncit serios niciodată. Este și a fost un trântor.
Totusi, eu remarc aceasi ticalosie cam la toti astia, CTP, PNL,USR. Numai cand vine vorba de pensionari se intreaba de sursa.
Dar cand dau bani garla militiei, armatei, securitatii, Ucraine, CCR,…etc cum de nimeni nu cere sa se arate sursa de finantare?
O chestie intamplata cu ceva vreme in urma: s-a cerut in parlament bani ptr cumpararea a nu stiu ce armament. Cineva inconstient a intrebat de sursa de finantare… raspunsul a fost nonsalant: DE LA BUGET !!!!!
Se pare ca singurii care nu pot fi finantati de la buget sunt pensionarii. Si incet incet constati ca pensionarii obisnuiti nu pot fi finanatati de niciunde.
Si apropo, Orban cel rau al Ungariei da si a 13-a si a 14-a pensie in Ungaria. Bolojan si Nicusor cei buni le dau peste ochi pensionarilor romani, nici macar indexarea LEGALA!!!
Oare de ce nu se pot da bani pensionarilor la fel, tot de la BUGET? Cat trebuie, cum se face la restul?
Ce „susținere a celor activi” viseazǎ CTP-ul? Avem un guvern criminal, care are misiunea de a vinde TOT ce mai are țara, ca sǎ creascǎ datoria. De pildǎ Romgaz a vrut sǎ cumpere Azomureș, ultimul din cele 7 combinate de îngrǎșǎminte agricole. I s-a interzis din exterior, iar onor guvernul s-a supus imediat. Iar agricultura va depinde de importurile de azotați, care vor crește datoria externǎ. Astea sunt problemele, nu praful în ochi cu „nu sunt surse de finanțare”. Nu sunt fiindcǎ proeuropenii bolojeniști, Nicușor și trotinetiștii sǎi le distrug pe toate!
Drept spune CTP, drepturi egale în conformitate cu prevederile legale din legea pensiilor, Constituție,nu pomeni, privilegii, inegalități și inechități, justiție, CCR etc! Nu este democrație!
A ajuns Cotidianul să-l promoveze pe CTP ? In ce hal ați coborât!
Ați schimbat total direcția ziarului. Veți ajunge la gunoi.
Mai Ioane,anonimule,ce te miri de vreme ce a ajuns sa te „promoveze ” si pe tine ?
Joc meschin si mizer a ajunsilor Nordis. Răzbunare pe fata – o atitudine ce ia amploare la clanurile cu sigla.
Pensionarii speciali sunt empatia spagarilor PSD.