Culisele majorărilor de la Romgaz. De ce a ales Bolojan să le secretizeze inițial

Salariile angajaților de la Romgraz cresc de la 1 iunie cu 6,5%.

De Rareș Mereuță - senior editor
Culisele majorărilor de la Romgaz. De ce a ales Bolojan să le secretizeze inițial

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro

Salariile angajaților de la Romgraz cresc de la 1 iunie cu 6,5%.

În prima ședință de guvern în calitate de interimar, Ilie Bolojan a mărit salariile cu 6,5% ale angajaților de la Romgaz, începând cu 1 iunie 2026. Inițial, memorandumul s-a aflat pe agenda confidențială a ședinței, spun surse guvernamentale pentru Cotidianul. Desecretizarea majorărilor salariale de la Romgaz a venit la ora 20:00, după șase ore de la încheierea ședinței.

Ședința de guvern de vineri a început la ora 12:00. Însă, pe agenda confidențială figura acest proiect de creșteri salariale pentru angajații Romgaz. De ce ar fi ales Bolojan să treacă în guvern la acte normative secrete o astfel de măsură?

Una din posibilele explicații este că, având în vedere politicile de austeritate cauzate de deficitul bugetar excesiv cu care se confruntă România, o astfel de majorare salarială nu ar fi dat bine pentru public, în condițiile în care guvernul a luat măsuri nepopulare, cum ar fi: creșterea TVA, creșterea impozitelor, înghețarea salariilor și pensiilor, exitinderea bazei de impozitare CASS sau tăieri de posturi.

Cum justifică Bolojan majorarea salariilor de la Romgaz

O ordonanță de urgență dată de guvern în 2025 arată că se pot crește cheltuielile de natură salarială în 2026 față de nivelul realizat în anul 2025 cu sumele reprezentând creșteri ale cheltuielilor de natură salarială aferente cu maximul indicelui mediu de creștere a prețurilor prognozat pentru anul 2026, pe baza unei analize temeinic justificate, după aprobarea de către Guvern prin memorandum. Creșterile se pot acorda începând cu luna următoare aprobării memorandumului și nu pot depăși lunar nivelul acestui indice.

Deci Bolojan stabilise ca orice majorare salarială la stat să fie aprobată de el, prin obligativitatea de a fi adoptată prin memorandum în Guvern.

Guvernul justifică majorările salariale prin investițiile record pe care Romgaz le derulează în 2026 – aproximativ 5,6 miliarde lei, dar și prin proiectele derulate de companie, precum Neptun Deep, finalizarea centralei Iernut și acordul de principiu cu Azomureș privind preluarea activității operaționale a producătorului de îngrășăminte chimice, finalizat acum trei zile.

Romgaz, acord de principiu pentru preluarea Azomureș

Guvernul a comparat investițiile derulate de Romgaz în perioada 2022-2025 cu celelalte investiții derulate de Hidroelectrica, Transgaz, Transelectrica și Nuclearelectrica.

„În această perioadă (2022 – 2025), cele 5 companii au realizat investiții cumulate totale de aproximativ 25,9 miliarde lei (valoarea totală a investițiilor, conform rapoartelor publicate de fiecare companie), din care investițiile realizate de ROMGAZ au reprezentat aproximativ 13,6 miliarde lei, respectiv un procent de 52%”.

Romgaz
Sursa: Memorandum

De ce Bolojan a pus pe ordinea de zi o ordonanță de urgență în plin interimat. Explicațiile Guvernului

Argumentul salariilor mai mici decât cele din industrie

Mai mult, executivul arată în memorandum că nivelurile salariale de la Romgaz s-au situat în mod constant sub nivelul câștigurilor medii brute la nivel de industrie.

„Diferența față de media industriei a fost de -1,3% în 2021, -0,2% în 2022, -4,4% în 2023, -4,2% în 2024 și s-a accentuat la -9,0% în 2025. Această evoluție indică o deteriorare a poziționării salariale relative a companiei în raport cu piața relevantă a forței de muncă”.

Romgaz
Sursa: Memorandum

De asemenea, reprezentanții guvernului spun că „măsura are un caracter prudent și justificat, fiind orientată către reducerea riscului de migrare a personalului calificat către companii concurente, într-un context de presiune crescută pe piața forței de muncă specializate”.

Guvernul aprobă majorări salariale la Romgaz. Lefurile cresc de la 1 iunie

Comunicatul Palatului Victoria

„Angajații SNGN ROMGAZ SA vor beneficia de o majorare salarială de 6,5% începând cu 1 iunie 2026, decizie luată astăzi de Guvern în condițiile în care compania derulează în 2026 cel mai mare program de investiții din istoria societății, de aproximativ 5,6 miliarde lei.

Între proiectele derulate de SNGN ROMGAZ SA menționăm Neptun Deep, finalizarea centralei Iernut și acordul de principiu cu Azomureș privind preluarea activităţii operaţionale a producătorului de îngrăşăminte chimice.

Decizia de majorare a salariilor angajaților ROMGAZ cu 6,5% a fost luată printr-un Memorandum adoptat în ședința de astăzi a Guvernului și are în vedere rolul strategic al Romgaz în asigurarea securității aprovizionării cu gaze naturale a României și contribuția sa la stabilitatea pieței de gaze naturale la nivel național. În acest context, nevoia de menținere a stabilității și motivării resursei umane reprezintă o condiție esențială pentru realizarea obiectivelor operaționale și investiționale asumate de companie.

Măsura are un caracter prudent și justificat, fiind orientată către reducerea riscului de migrare a personalului calificat către companii concurente, într-un context de presiune crescută pe piața forței de muncă specializate”.

Distribuie articolul pe:

6 comentarii

  1. De ce a secretizat initial cresterea de salarii? Pai asa cum spune candid autorul nu da bine la public! Care public sufera de pe urma austeritatii instaurate de Bolojan. Da pe urma s-o fi gandit ca ziaristii or sa afle asa ca a devenit brusc transparent si corect! Oricum metodele si fentele sunt pro-europene!!

  2. Foarte bine ca le creste salariile daca si-au facut treaba, dar modul asta bolojenist, cu ascunzisuri, demonstreaza caracterul individului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.