Guvernul aprobă majorări salariale la Romgaz. Lefurile cresc de la 1 iunie

Memorandumul a fost adoptat inițial pe agenda confidențială a ședinței de guvern, iar reprezentanții Executivului l-au desecretizat la ora 20:00.

Guvernul aprobă majorări salariale la Romgaz. Lefurile cresc de la 1 iunie

Memorandumul a fost adoptat inițial pe agenda confidențială a ședinței de guvern, iar reprezentanții Executivului l-au desecretizat la ora 20:00.

Angajații SNGN ROMGAZ SA vor beneficia de o majorare salarială de 6,5% începând cu 1 iunie 2026, după ce Guvernul a aprobat un memorandum în ședința de astăzi.

Executivul motivează decizia prin rolul strategic pe care Romgaz îl are în asigurarea aprovizionării cu gaze naturale și în menținerea stabilității pieței energetice din România.

Compania derulează în 2026 cel mai mare program de investiții din istoria societății, transmit guvernanții

„Angajații SNGN ROMGAZ SA vor beneficia de o majorare salarială de 6,5% începând cu 1 iunie 2026, decizie luată astăzi de Guvern în condițiile în care compania derulează în 2026 cel mai mare program de investiții din istoria societății, de aproximativ 5,6 miliarde lei.

Între proiectele derulate de SNGN ROMGAZ SA menționăm Neptun Deep, finalizarea centralei Iernut și acordul de principiu cu Azomureș privind preluarea activităţii operaţionale a producătorului de îngrăşăminte chimice.

Decizia de majorare a salariilor angajaților ROMGAZ cu 6,5% a fost luată printr-un Memorandum adoptat în ședința de astăzi a Guvernului și are în vedere rolul strategic al Romgaz în asigurarea securității aprovizionării cu gaze naturale a României și contribuția sa la stabilitatea pieței de gaze naturale la nivel național. În acest context, nevoia de menținere a stabilității și motivării resursei umane reprezintă o condiție esențială pentru realizarea obiectivelor operaționale și investiționale asumate de companie.

Măsura are un caracter prudent și justificat, fiind orientată către reducerea riscului de migrare a personalului calificat către companii concurente, într-un context de presiune crescută pe piața forței de muncă specializate.
Memorandumul aprobat de Guvern poate fi consultat atașat”, transmit autoritățile.

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. Și cam cât sunt salariile la Romgaz? Știu unul care, deși avea un post de gestionar ff lejer la primărie (mi-a zis odată: „azi nici n-am descuiat magazia”), s-a transferat la Romgaz. Cu siguranță salariile acolo sunt mari.

  2. Banii ăștia erau prevăzuți la capitolul cheltuieli bugetare? Pentru mame, copii, veterani de război și alte categorii care necesita mai multă atenție nu sunt bani? Caricatura de Guvern a procedat legal? Justiția ce zice? Dar doamna purtătoare de tzukal de ce a dezinformat ieri opinia publică mințind că nu există niciun memorandum?

  3. Înainte că nu-i greu! Bine că luați de la amărâții de pensionari și dați la șobolanii borțoși de la buget! Succesuri guys!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.