De la extaz la agonie

EURO 2016 a început cu un spectacol scurt, de cel mult 10 minute, în care un stol de fetişcane au dansat un french-cancan, o puştoaică suedeză a cântat imnul truneului final şi din gazon s-a ridicat holograma Turnului Eiffel.

S-au intonat Deşteaptă-te române şi Marseilleza şi Viktor Kassai a fluierat începutul meciului şi al turneului final. Lovitura de începere au avut-o francezii, dar prima mare, uriaşă, o au românii: N. Stanciu execută un corner de pe partea stângă, Florin Adone prelungeşte mingea în careu şi, de la numai 2-3 metri, Bogdan Stancu ratează sau, după cum aveau să recunoască francezii, Lloris a avut o intervenţie magică, demnă de un vrăjitor.

Replica vine în min. 20, când Griezmann, de la numai 5 mteri, trimite în bară o exclentă centare semnată de Pogba. Sunt fazele chei în care francezii au resimţit din plin presiunea şi tensiunea meciului. Notăm primul cartonaş galben la Săpunaru (min.22), primul ofsaid la Giroud, o primă mare bâlbâială la Dr. Grigore, şi prima accidentare a lui Pintilii, dar şi un nou cartonaş galben pentru Chiricheş, la un fault asupra lui Matuidi. Meciul este aprig, faulturile se înmulţesc, arbitrul Kassai nu prea fluieră, îi cam părtineşte pe francezi, tribunele simt că jocul francezilor nu merge, nu se leagă, şi timp de aproape 10-15 minute se joacă într-o tăcere surprinzătoare. Dar, din acest moment, intră în scenă Payet, indiscutabil omul meciului, care joacă pe tot terenul, când pe stânga, unde îi este locul apoi în centru, ba chiar şi pe dreapta, de unde îi lansează pe Griezmann şi Giroud.

Săpunaru stopează o astfel de lansare, extrem de periculoasă, în min. 36. Dar, peste doar un minut, domnul Kassai nu vede un fault grosolan al lui Koscelny, care loveşte, în careu, peste genunchi pe Fl.Andone. Meciul are ritm, fazele se succed cu repeziciune, românii sunt egali şi, adeseori, superiori francezilor, care nu-şi ascund nici nici nervii şi nici stupefacţia. A fost, orice s-ar spune, o repriză de nota 10 pentru tricolorii noştri.

Cea de-a doua repriză începe cu o nouă mare ocazie pentru România, acelaşi B. Stancu ratează o minge pusă ca pe tavă de N. Stanciu: stelistul a centrat de pe dreapa, Bogdan reia, din cădere, de la numai 4-5 metri, pe lângă poarta lui Lloris care de data asta, cu toate vrăjitoriile lui, n-ar mai fi putut face nimic. A fost duşul rece care i-a trezit pe francezi: în faţa lor nu era echipa pe care presa franceză aproape că a dispreţuit-o, ci una care i-ar fi putut răpunde, fără drept de apel, în două rânduri.

Acelaşi Payet rămâne la frăiele echipei sale, alergă, driblează, paseză, trage la poartă, ai noştri nu prea mai au ce să-i facă, deşi nimeni nu le poate reproşa nimic alor noştri. Tătăruşanu, care a început meciul cu o uşoară bâlbă, explicabilă datorită tensiunii, are intervenţii exacte, chiar excepţionale, dar este bătut în min.58, când la o centrare înaltă, venită de pe stânga, iese. Este faultat de Giroud, care îl împinge, mingea îi trece printre măini şi, din spate, acelaşi Giroud înscrie.

De obicei, ai noştri, după un astfel de gol, cad psihic, picioarle sunt grele, ca de plumb, dar, de-această dată, ştiind că au fost nu doar egalii valoroşilor lor adversari, ba chiar puteau să şi înscrie de două ori, trec la cârma jocului, pur şi simplu renasc şi, în min. 65, Viktor Kassai vede ce n-a vrut să vadă în prima rerpiză, la faultul asupra lui Fl.Andone.

Intrat în locul lui Andone, Denis Alibec îl lansează în careu pe N. Stanciu, Evra face fault, Kassai, la aetnţionarea arbitrului de margine, fluieră şi indică punctul cu var. B. Stancu bate şi nu ratează această a treia mare ocazie.

Peste cîteva minute autorul golului egalizator este înlocuit de Chipciu, jocul se încinge, e tot mai aprig, se aude, pe ici pe colo oasele trosnind. Pintlii e răvăşit şi tumefiat ca un boxer, dar rezistă, rezistă şi echipa, până aproape de final, adică până în min. 88, când jucătorul pentru care se pregătesc 120 de milioane pentru un transfer de la West Ham United, nimeni altul decât Payet, înscrie cu un şut sec, direct la vinclu.

După un meci de nota 9 spre 10, am pierdut cu 2-1, dar avem speranţe mari, foarte mari, pentru următoarele două confruntări, cu Elveţia şi Albania.