De la halucinant la aiuritor

Prima etapă a returului a continuat ieri cu două partide halucinante. Prima, un veritabil derby oltenesc, a fost cât pe-aci să nu se dispute. Cea de-a doua, cu contribuţia aiuritoare a arbitrilor, a avut un deznodământ incredibil.

Confruntaţi cu mari probleme financiare, cele mai mari şi mai profunde din toată divizia, titularii Pandurilor din Tg. Jiu anunţaseră că nu se vor prezenta la meciul cu CSU Craiova. Cum s-ar spune, grevă, craiovenii urmând să se confrunte cu o echipă de juniori. Până la urmă, cu o întârziere de 10 minute faţă de ora meciului, Pandurii au intrat, totuşi, pe teren cu titularii şi au fost la câteva secunde de-a obţine un rezultat de egalitate. Prima repriză le-a aparţinut, aproape în totalitate craiovenilor, dar gorjenii puteau deschide scorul dacă bara nu se opunea la lovitura de cap a lui V. Alexandru, care a reluat cornerul executat de Sânmăretan. De cealaltă parte a ieşit în evidenţă Andrei Ivan, care a ratat exasperant, dar care, în ultimele secunde ale meciului va înscrie golul izbăvitor. Până la acel gol, Măzărache va dechide scorul (min. 50) din pasa lui Popov şi va mai rata o excelentă centrare semnată de Bancu. În pofida dominării fără drept de apel a craiovenilor, oaspeţii egalează prin Ţucudean, min. 85, care a trimis în poartă o centrare perfectă venită de la Pleşca. Disperarea gazdelor atinge cote maxime şi se risipeşte în ultimele secunde ale ultimului minut, când Andrei Ivan înscrie, cu capul, din centrarea lui Briceag. Victorie meritată, dar halucinantă!

Celălalt meci, catalogat ca fiind decisiv pentru Ioan Andone şi elevii săi, a trecut de la calificativul halucinant la cel de aiuritor. Dinamo, căruia finanţatorul i-a fixat o clasare obligatorie, la finele acestui an, în primele trei locuri (obiectiv foarte greu de atins!), a deschis scorul prin Nemec, min.34, care a fost servit ca la carte de nefericitul fundaş central Fabricio. Acelaşi Nemec ratase, înainte de gol, o ocazie favorabilă, cum avea să o facă şi spre final de repriză. În repriza a doua, după o fază mult apreciată şi de Cristoph Daum, Hanca duce scorul, în min. 52, la 2-0.

A fost faza care anunţă că Dinamo dispune de resurse fotbalistice care să-i permită clasarea pe podium. Balonul a circulat, cu multă acurateţe, pe traseul Lazăr-Gnohere-Nistor-Palici-Hanca, selecţionerul naţionalei declarând că a fost cea mai frumoasă fază pe care a văzut-o în campionatul nostru. Aşa o fi, poate, dar, după această fază, căpitanul giurgiuvenilor, Junior Morais, vede cartonaşul roşu pentru proteste şi, după câte se spune, după oareşce injurii la adresa arbitrului Cristi Balaj.

Cu 2-0 şi cu un om în plus, Dinamo calmează jocul, se complac în tot felul de floricele artistice la mijlocul terenului şi nici nu le trece prin gând că 2-0 s-a dovedit de-atâtea ori un scor periculos. Introducerea lui Teixeira şi urcarea în atac a lui Săpunaru au dinamizat, mai ales în ultimele 10 minute, atacul oaspeţilor. Aceştia obţin în min 83 o lovitură liberă la 25-30 de metri de poarta lui Penedo. O execută Săpunaru, dar Gnohere, inclus în zid, face un henţ copilăresc la marginea careului mare. O execută tot Săpunaru, mingea intră sub bara transversală şi cade pe sau dincolo de linia de poartă. Tuşierul Vladimir Urzică vede mingea dincolo de linie şi Cristi Balaj validează un gol despre care nu se poate spune sută la sută că a fost gol. Reputatul arbitru Ion Crăciunescu a declarat, după analiza fazei, că ochiul omenesc nu poate percepe cu maximă acurateţe o astfel de fază. Gol halucinant, aiuritor!

Şi pentru că un ghinion nu vine niciodată singur, Cristi Balaj, un arbitru despre care toată lumea are numai cuvinte de laudă, îşi dă în petec în prelungiri, dictând un penalty inexistent. A fost o fază în care portarul Penedo a boxat balonul din faţa lui Kortzorg, apoi a căzut peste mijlocaşul oaspeţilor. Fază oarecum banală, fără nicio obstrucţie sau fault, dar arbitrul a văzut şi a dictat lovitura de la punctul cu var. Execută, în min 90+5, Nicoară şi stabileşte un scor hotărât de două mari greşeli de arbitraj. Halucinant şi aiuritor!