Diplomație pe teren: Macron, fotbal în Kenya cu liderii africani

Emmanuel Macron şi-a încheiat prima zi a summitului anunţând „investiţii în Africa 23 de miliarde de euro” şi estimând că acestea vor crea „peste 250.000 de locuri de muncă directe în Franţa şi în Africa”.

De Redactia Cotidianul - redactor
Diplomație pe teren: Macron, fotbal în Kenya cu liderii africani

Emmanuel Macron şi-a încheiat prima zi a summitului anunţând „investiţii în Africa 23 de miliarde de euro” şi estimând că acestea vor crea „peste 250.000 de locuri de muncă directe în Franţa şi în Africa”.

Preşedintele francez Emmanuel Macron a jucat fotbal împreună cu omologii săi kenyan William Ruto şi senegalez Bassirou Diomaye Faye, în marja summitului Africa Forward, la Nairobi, relatează AFP, potrivit News.ro.

Sesiunea „Africa Forward: Sport for Sustainable Development” le-a oferit unor tineri participanţi ocazia de a juca fotbal direct cu liderii lor.

Summitul Africa Forward, organizat pentru prima oară într-o ţară africană anglofonă, a început cu o zi consacrată tineretului, sportului, culturii şi afacerilor.

Marţi se desfăşoară o sesiune interguvernamentală.

Evenimentul reuneşte mai mulţi lideri africani şi francezi, actori economici şi organizaţii internaţionale, în vederea abordării cooperării economice, securităţii şi priorităţilor dezvoltării.

Emmanuel Macron şi omologul său kenyan William Ruto au subliniat că Africa are mai degrabă „nevoie de investiţii” decât de ajutor public.

Plan de investiţii

Ei au anunţat un plan de investiţii în Africa în valoare de 23 de miliarde de euro.

Potrivit Palatului Élysée, aceste 23 de miliarde de euro constau în investiţii franceze – publice şi private – în valoare de 14 miliarde de euro, iar restul de nouă miliarde de euro sunt investiţii africane.

Principalele sectoare ţintite sunt

  • tranziţia energetică (4,3 miliarde de euro)
  • domeniul digital şi inteligenţa artificială (3,76 miliarde)
  • economia albastră (3,3 miliarde)
  • agricultura (un miliard)
  • sănătatea (942 de milioane de euro)

Emmanuel Macron, care vrea să promoveze o nouă relaţie cu continentul african, după ani de eşecuri în mai multe foste colonii franceze, a criticat vechile summituri francezo-africane la care liderii francezi veneau să le spună africanilor „iată ce este bun pentru voi, vă vom ajuta”.

„Nu mai este deloc lucrul de care Africa are nevoie şi pe care vrea să-l audă”, a dat asigurări preşedintele francez.

Emmanuel Macron şi-a încheiat prima zi a summitului anunţând „investiţii în Africa 23 de miliarde de euro” şi estimând că acestea vor crea „peste 250.000 de locuri de muncă directe în Franţa şi în Africa”.

El a subliniat că destinele Europei şi Africii sunt legate.

„Dacă voi eşuaţi, nu avem nicio şansă (…). Tinerii voştri vor pleca (din ţările voastre) şi vom avea multe tensiuni migratorii”, a avertizat el.

Împotriva unor critici ale fostelor puteri coloniale, Macron a dat asigurări, într-un interviu publicat de The Africa Report şi Jeune Afrique, că „paradoxul” este că „europenii nu sunt predatorii acestui secol”.

„Europa apără ordinea internaţională, multilateralismul eficient, statul de drept, comerţul liber şi deschis”, în timp ce Statele Unite şi China „se află într-o logică a confruntării comerciale” şi nu respectă regulile.

 

 

 

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.