Dracii roşii i-au dresat pe honvezi

Multmediatizata echipă a Belgiei a început cu stângul meciurile din grupa E. A cedat cu 0-2 primul meci cu Italia. Şi-a revenit şi a câştigat la scor, 3-0 cu Irlanda, şi s-a impus, greu, cu 1-0, în faţa Suediei, într-un meci la capătul căruia Zlatan Ibrahimivoci şi-a luat adio de la naţionala suedă. De cealaltă parte, Ungaria, abia venită după un meci de baraj, a început în forţă, 2-0 cu Austria, 1-1 cu miraculoasa Islandă şi 3-3 cu Portugalia, echipa lui Ronaldo suferind din greu şi calificându-se de pe locul trei graţie golaverajului. Aşadar, Ungaria, abia revenită în elita optimilor, sau Belgia, despre care mulţi specialişti susţin că se va duce până în semifinale, ba chiar şi în finală?

Capul de afiş al meciurilor din a doua zi a optimilor începe fără obişnuitele tatonări.Belgienii se instalează la cârmă, Eden Hazard e devastator pe partea dreaptă, De Bruyne, Martins şi Lakaku sunt gata-gata să deschidă scorul, dar cel mai bătrân portar al turneului, Kiraly, portarul cu pantaloni de trening, se opune. Golul cade la o lovitură liberă: De Bruyne centreză , Lukaku şi Alderweireld sunt nepermis de liberi în careu, balonul trece peste Lukaku, dar celălalt belgian trimite nestingherit şi imparabil cu capul. 1-0 în min. 10.
Maghiarii ripostează creându-şi câteva ocazii, dar jocul este controlat autoritar de belgieni. De menţionat prestaţia excelentă a lui Kiraly care nu permite detaşarea adversarilor pe tabela de marcaj.

Repriza a doua începe cu aceeaşi accentuată dominare a dracilor roşii. Hazar îşi înşiră adversarii ca pe mărgele şi pasează. Dacă ar renunţa la altruism şi ar şuta, Kiraly ar avea mult de furcă. Două importante schimbări au loc în minutele 65 şi 76, când ies Martins şi Lukaku, în locul lor intrând Carrasco şi Batschuayi. Ultimul ridică scorul la 2-0, în min. 78, fructificând o centrare semnată de Hazard. Peste numai două minute, Hazard duce scorul la 3-0, pentru ca, în ultimul minut Carrasco să stabilească un 4-0 mult prea usturător pentru unguri. Prea usturător, pentru că şi învinşii au avut câteva ocazii cu care ar fi limitat scorul, dar n-ar fi schimbat nicicum învingătorul.