Kader Keita a lovit o femeie pe trecerea de pietoni în luna martie 2026 apoi a fugit de la locul faptei. Ulterior, femeia accidentată a murit la spital.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 București a dispus trimiterea sa în judecată.
Potrivit prucorilor, el este în continuare sub măsura preventivă a controlului judiciar, instanța fiind sesizată prin rechizitoriu de către Parchet și cu menținerea acestei măsuri în continuare.
”În continuarea comunicatelor(…)prin care s-a menționat faptul că Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 București, în urma cercetărilor efectuate de D.G.P.M.B. – Brigada de Poliție Rutieră București, a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul K.A.K., arată procurorii într-un comunicat de presă.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 București transmite care sunt faptele de care este acuzat.
Astfel, el este este cercetat sub măsura controlului judiciar pentru ucidere din culpă, părăsirea locului accidentului și modificarea sau ștergerea urmelor acestuia.
Citește și: Fotbalist de la Rapid, reținut de poliție după un accident cu o victimă VIDEO
”(…)cercetat sub aspectul săvârșirii infracţiunilor de părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ștergerea urmelor acestuia, prev. de art. 338 alin. (1) Codul penal și ucidere din culpă, prev. de art. 192 alin. (1) și (2) din Codul penal, fapte constând în aceea că:
La data de 03.03.2026, ora 05:46, inculpatul K.A.K. a condus autoturismul pe o stradă din mun. București sector 2 și, fără a acorda prioritate de trecere, a accidentat-o pe numita I.F, angajată în traversarea părții carosabile, pe trecerea pentru pietoni marcată și semnalizată corespunzător, apoi a părăsit locul producerii accidentului, fără încuviințarea organelor de poliție ori a procurorului.
Ulterior, la data de 07.04.2026 a rezultat decesul victimei, în timp ce aceasta se afla internată într-o unitate spitalicească(…)
La data de 23.06.2026, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 București, în urma cercetărilor efectuate de D.G.P.M.B. – Brigada de Poliție Rutieră București, a dispus trimiterea în judecată a înculpatului K.A.K., cercetat sub măsura controlului judiciar, pentru comiterea infracțiunilor de părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ștergerea Comunicat de presă nr. 89/I/36/2026 1urmelor acestuia, prev. de art. 338 alin. (1) din Codul Penal şi ucidere din culpă, faptă prev. și ped. de art. 192 alin. (1), (2) din Codul Penal, cu aplicarea dispozițiilor art. art. 38 alin. 1 C. pen.
Facem precizarea că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale și trimiterea rechizitoriului la instanță spre judecare, situație care nu poate în niciun fel să înfrângă principiul prezumției de vinovăție”, conchid procurorii.