Garden Party-ul organizat la Palatul Elisabeta în data de 10 Mai a avut loc sub auspicii bune. Printr-un noroc uriaș, sau, după cum ar spune unii, cu voie de la Dumnezeu, vremea urâtă și cam morocănoasă până la prânz a devenit ideală pentru o petrecere în grădină pe gazon.
Garden Party-ul găzduit de Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, a reunit peste 4.000 de invitați din România, Republica Moldova și din numeroase alte țări. Evenimentul a marcat 160 de ani de la fondarea Casei Regale și a Statului român modern.
Așa cum preciza invitația oficială, sărbătoarea a fost dedicată „deopotrivă României și Republicii Moldova”. Acest spirit al unității s-a simțit în fiecare detaliu al evenimentului.
Sosirea invitaților – eleganță, culoare și tradiție
Încă de la ora 16.00, invitații au început să parcurgă aleea care pornește din Șoseaua Kiseleff, transformând drumul într-un mic ritual al eleganței. Nici nu avea cum să fie altfel de vreme ce doamnele au respectat, în mare parte, dress-code-ul impus și au optat în general pentru rochii pastelate și pălării sculpturale, iar domnii pentru costume impecabile, închise la culoare și accesorii atent alese.
O mica Românie
Imaginile surprinse la fața locului arată o diversitate ca a României. De la grupuri de doamne în rochii vibrante, cu fascinatoare elaborate, la invitați în costume tradiționale românești, purtate cu demnitate de ansambluri folclorice venite special pentru eveniment. Nu au lipsit invitații în uniforme istorice și militare care au adus un plus de solemnitate cadrului. Toți purtau steagul României, semn al mândriei și al emoției zilei.
Familia Regală – în mijlocul oamenilor
Majestatea Sa Margareta i-a întâmpinat pe invitați alături de: Principele Radu, Principesa Elena, Principesa Sofia și Principesa Maria. Toți membri familiei regale au dialogat cu invitații, au zâmbit și au stat cu răbdare la fotografii.
În mesajul său, Majestatea Sa Margareta a transmis:
Mulțumim pentru prezența dvs. care înseamnă o mare unitate și bucurie de a fi împreună pentru a celebra 160 de ani de Coroana Română. Coroana a fost dăruită de români chiar în timpul exilului și acum avem bucuria de a fi împreună. Și putem celebra această continuitate, mândrie și unitate. Vă mulțumim pentru prezență și vă urez o seară minunată. Să fim tot timpul uniți și să avem încredere în țara noastră. La mulți ani!
La eveniment au fost prezenți români din toate județele țării, delegați din Republica Moldova, ambasadori și membri ai Corpului Diplomatic, personalități din artă, știință, sport și cultură, reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Române și ai altor culte.
În rândul invitaților, s-au aflat și nume importante ale vieții publice: Viorica Dăncilă, fost premier al României, Oana Țoiu, ministrul Afacerilor Externe, Raed Arafat, șeful DSU, Emil Hurezeanu, diplomat și jurnalist.
Reguli stricte cu final neașteptat
Concertul susținut de Orchestra Reprezentativă a Ministerului Apărării Naționale a fost unul dintre punctele culminante ale zilei. La eveniment, au mai fost prezenți Brigada 30 Gardă „Mihai Viteazul”, dar și Cavaleria Jandarmeriei Române.
Uniformele impecabile, ritmul ceremonial și sunetul fanfarei au creat o atmosferă perfectă. Gustările și băuturile oferite de Furnizorii Casei Regale au completat atmosfera relaxată.
Regulile stricte, și, poate, hulite de unii invitați, – fără telefoane mobile și fără fumat – au avut un efect neașteptat. Oamenii au vorbit mai mult și au trăit momentul mai pe îndelete.
Evenimentul s-a încheiat în jurul orei 18.30. Pentru mulți, Garden Party-ul din 2026 nu a fost doar o sărbătoare protocolară, ci o întâlnire cu identitatea, cu tradiția și, de ce nu, cu speranța.





Stie cineva care este temeiul legal care reglementeaza institutia CASA REGALA , precum si fondurile banesti pe care le primeste de la statul roman ? Eu nu am gasit .
O eleganțǎ desǎvârșitǎ, ce sǎ mai vorbim! Parcǎ ar fi în „D’ale carnavalului”. Trist…
O adunatura de capuse,cat despre eleganta niste parveniti care nu au habar ce inseamna o tinuta eleganta.
P.S.
Sper ca nu deranjez.
10 MAI ! REGELE MIHAI !
Ridicul. Circul de stat (de stat la pomană, adică, pentru pomanagii și închipuiți a fi din „high life”). Formă făra fond, ce mai calea-valea…
Parca la inmormantae si la moaste se mergea mai decent, nu impopotanate ca toate alea. Monarhia, copii, este istorie si basta. Nu mai trebuie ca statul sa finanteze asa zisa Casa Regala. Sa ia de la simpatizanti, am vazut ca are multi cu bani.
mititei nu s-au servit, nu e regalian iar Predoiu nu a participat, chermesa nu a fost organizata de PSD
Niste circari inchipuiti. Peste doua generatii vor deveni, in sfarsit, snobi!
Fara telefoane dar in poze cel putin 4 femei cu telefonul in mana.
Ce bine e sa mănânci din banii publici!
BUREBISTA – cel mai mare REGE .
Tristețe sub tricolor.