Mesajul angajaților din guvern vine după ce, în prima ședință de guvern în calitate de interimar, Ilie Bolojan a mărit salariile angajaților Romgaz cu 6,5%, începând cu 1 iunie 2026. Inițial, memorandumul s-a aflat pe agenda confidențială a ședinței, spun surse guvernamentale pentru Cotidianul. Desecretizarea majorărilor salariale de la Romgaz a venit la ora 20.00, după șase ore de la încheierea ședinței.
„Argumentul Executivului este că Romgaz este o companie strategică, implicată în proiecte majore, iar salariile trebuie majorate pentru a păstra angajații performanți și pentru a preveni migrarea acestora către alte companii.
Excelent! Suntem perfect de acord cu această logică, însă apare, inevitabil, o întrebare legitimă: angajații din Aparatul de Lucru al Guvernului, cei care gestionează jaloanele și țintele din PNRR de miliarde de euro, cei care coordonează și implementează programe europene și norvegiene de miliarde de euro, cei implicați în programul SAFE și în mecanismele administrative fără de care statul român nu poate accesa finanțări externe, ce reprezintă în viziunea Guvernului? Simpli actori de figurație în funcționarea statului? Sau importanța lor este recunoscută doar în momentul în care apar întârzieri, blocaje ori riscul pierderii fondurilor europene?”, se arată într-un comunicat al SAALG.
„Domnule prim-ministru, adevărul este unul simplu și incomod pentru dumneavoastră”
Salariații din guvern mai reproșează faptul că executivul invocă nevoia de menținere a stabilității și motivării resursei umane în cazul Romgaz, în timp ce pentru administrația centrală resursa umană este redusă.
„Domnule prim-ministru, adevărul este unul simplu și incomod pentru dumneavoastră: fără lucrătorii din administrația publică centrală, fără oamenii care redactează, negociază, verifică, implementează și raportează permanent, România nu ar încasa nici fondurile europene, nici fondurile norvegiene și nici finanțările strategice invocate obsesiv în discursurile politice.
Fără acești profesioniști, care susțin, zi de zi, prin munca lor care trece neobservată, mecanisme administrative complexe și extrem de sensibile, nu ați avea ce raporta nici la Bruxelles, nici în conferințele de presă ori interviurile televizate în care succesul este revendicat exclusiv la nivel politic”, a declarat Noni Iordache, liderul SAALG.
Angajații din guvern mai transmit că executivul descoperă importanța motivării personalului „exact în zonele unde există profit”, dar „ignoră complet administrația centrală – cea care produce, în mod real, capacitatea statului de a funcționa și de a atrage finanțări externe”.
„În timp ce unii angajați sunt declarați «strategici», alții sunt transformați zilnic în țapi ispășitori pentru toate dezechilibrele bugetare ale statului. Nu din lipsă de rezultate sau competență, ci din comoditatea și lașitatea politică de a evita adevărata discuție despre responsabilitatea deciziilor guvernamentale și despre contribuția reală a lucrătorilor din Aparatul de Lucru al Guvernului”, se mai arată în comunicatul SAALG.
@ Opriti-l….. chiar dacă ar ploua cu bani din cer tot trebuie să ai grijă, mai vine și câte un an mai secetos.
Banii ăia trebuie produși de cineva.
Eu zic să facă PSD o lege cu ziua de muncă de 16 ore în privat. Poate așa reușește să hrănească lăcustele.
Acum un an și ceva era una la un protest al angajaților de la guvern.
Tipa își punea întrebarea cum să se descurce ea numai cu 8200 lei pe lună.
De ce mai consumati hartie si cerneala digitala? N-a spus patratul ala umflat ca dl. Bolo e vinovat de orice misca in tara? L-a contrazis careva cand a aruncat cu murdarie in directia fostului premier? Nu!
Reiau. La ce mai scrieti articole dupa ce patratu’ hiperbaric s-a dat in barci cu toti? Nu e de ajuns?
PSD, opreste-l pe acest domn! Face ce vrea in ac tara? In orice tara unde dictatua a fost inlaturata, tara chiar si din categoria hibrid cum am ajuns noi, cum ne-au incadrat inst. internationale, majoritatea primeaza. Ac om impreuna cu o mana de oameni dintr-un partidulet votat de doar 9%(gen ALDE) pe care i-a pus fara sa fie oprit de nimeni in toate institutiile, au preluat parghiile puterii, sub masca ca reformeaza tara. Chiar nu-l poate nimeni trezi la realitate, nu-l poate nimeni opri? In PNL mai exista vreun individ cu verticalitate? Dati-l la o parte, distruge tot cu amatorismul sau. Tara asta inseamna intai oameni, a revenit Ceausescu? Am suferit 50 ani in comunism, am mai trecut printr-o suferinta in perioda Basescu tot cu asemenea masuri, ce face acest individ din oameni? Presedinte avem? nu vede? Cum il lasa toti sa faca ce vrea?
sunt niste ingrasati, mentinuti de zeci de ani. Nu le place sa treaca in privat, ca au experienta…
– susțin prim ministrul
S-avem pardon, dar toti cei mentionati au sporuri la salariu de 40%. E adevarat ca au scazut de la 50%. Dar daca alea 10% se considera o suma mare, va dati seama ce salarii au ?
Unii au dat guvernantilor spagi grele pentru post, altii pentru promovare, chiar parandarat lunar din salarii, iar acum se disponibilizeaza dupa bunul plac.
Angajatii de la Guvern,toti gradati,uita prea usor principiul lui Grindeanu:’ O motiune depusa cu temei,face cat zece femei’
In locul lui Bolo i-as da afara pe toti, sa ramana doar cu solda de grad si aia necuvenita!