Președintele PNL a manifestat deschidere față de această variantă, afirmând că, în condițiile în care s-ar ajunge la o astfel de situație la propunerea șefului statului și cu acordul celorlalte formațiuni, subiectul poate fi discutat. Bolojan a evitat însă să avanseze nominalizări ferme în acest stadiu al negocierilor, precizând că nu dorește să discute despre persoane la momentul actual.
În acest context politic, deciziile din interiorul Partidului Social Democrat par să se concretizeze pe o altă direcție. Așa cum notează HotNews.ro, PSD a decis duminică să susțină învestirea Guvernului Veștea în Parlament și să intre oficial la guvernare. Conform informațiilor obținute de jurnaliști, social-democrații ar urma să preia nouă ministere, precum și funcția de secretar general al Guvernului, consolidându-și astfel un rol major în viitoarea structură a executivului.
Negocierile cu USR și UDMR axate pe programul de guvernare
Cea de-a doua soluție majoră propusă de liberali pentru ieșirea din criză vizează coagularea unei majorități de dreapta, sub forma unui guvern minoritar alcătuit din PNL, USR și UDMR. Abordând acest scenariu, Ilie Bolojan a reiterat principiul prudenței în privința desemnării unui viitor prim-ministru. Întrebat dacă Alexandru Nazare ar reprezenta o opțiune viabilă pentru conducerea executivului, președintele PNL a respins speculațiile, subliniind că ipotezele fără aplicabilitate practică sunt dăunătoare procesului de negociere. Acesta a insistat asupra necesității stabilirii unui program de guvernare corect, care să fie implementat de o echipă formată din profesioniști capabili să respecte regulile.
În ceea ce privește dialogul cu partenerii politici, Bolojan a clarificat că întâlnirile cu liderii USR și UDMR nu s-au concentrat pe împărțirea portofoliilor sau pe nominalizarea unor persoane. Conform liderului liberal, reprezentanții celor trei partide au ajuns la un consens privind necesitatea depășirii blocajului generat de încercările anterioare de a forma guverne bazate pe majorități netransparente. Discuțiile au vizat exclusiv agrearea unei soluții comune care să asigure o funcționare stabilă a aparatului de stat.
Un aspect central al acestor tratative a vizat direct poziția lui Ilie Bolojan. Șeful PNL a confirmat că subiectul propriei nominalizări la șefia Guvernului a fost adus în discuție de către colegii din USR și UDMR. Pentru a facilita formarea noii alianțe, Bolojan a declarat categoric că nu se cramponează sub nicio formă de poziția de premier, lăsând astfel negocierile deschise pentru identificarea profilului optim acceptat de toate cele trei forțe politice, în cazul în care guvernul Veștea va pica la vot în Parlament.
La cîtă verticalitate , moralitate , responsabilitate … , zace în PSD , totul e posibil ! Mai cu seamă că noul lider e Marian Neacșu . O somitate a reprezentării intereselor romănilor . Sperie copii și bătrînii . Plîng !