Ilie Bolojan nu exclude susținerea unui guvern PSD în cazul eșecului cabinetului Veștea

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a detaliat duminică seară scenariile luate în calcul pentru deblocarea crizei politice. Liderul liberal nu a exclus posibilitatea susținerii unui cabinet minoritar condus de Sorin Grindeanu, în cazul în care guvernul Veștea va fi respins de Parlament.

De Stefan Lupu - Redactor coordonator
Ilie Bolojan nu exclude susținerea unui guvern PSD în cazul eșecului cabinetului Veștea

Ilie Bolojan și Sorin Girndeanu/ Colaj: Cotidianul

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a detaliat duminică seară scenariile luate în calcul pentru deblocarea crizei politice. Liderul liberal nu a exclus posibilitatea susținerii unui cabinet minoritar condus de Sorin Grindeanu, în cazul în care guvernul Veștea va fi respins de Parlament.

Reconfirmat duminică la conducerea Partidului Național Liberal, Ilie Bolojan a prezentat public direcțiile luate în calcul pentru soluționarea impasului guvernamental. Într-o declarație acordată postului Digi24, liderul liberal a fost chestionat direct cu privire la posibilitatea ca PNL să susțină un guvern minoritar condus de social-democratul Sorin Grindeanu. Acest scenariu este considerat o ipoteză de lucru în eventualitatea în care cabinetul propus de Adrian Veștea nu ar reuși să treacă de votul Parlamentului, iar președintele României, Nicușor Dan, ar încredința mandatul reprezentantului PSD în urma unor noi consultări cu partidele.

Președintele PNL a manifestat deschidere față de această variantă, afirmând că, în condițiile în care s-ar ajunge la o astfel de situație la propunerea șefului statului și cu acordul celorlalte formațiuni, subiectul poate fi discutat. Bolojan a evitat însă să avanseze nominalizări ferme în acest stadiu al negocierilor, precizând că nu dorește să discute despre persoane la momentul actual.

În acest context politic, deciziile din interiorul Partidului Social Democrat par să se concretizeze pe o altă direcție. Așa cum notează HotNews.ro, PSD a decis duminică să susțină învestirea Guvernului Veștea în Parlament și să intre oficial la guvernare. Conform informațiilor obținute de jurnaliști, social-democrații ar urma să preia nouă ministere, precum și funcția de secretar general al Guvernului, consolidându-și astfel un rol major în viitoarea structură a executivului.

Negocierile cu USR și UDMR axate pe programul de guvernare

Cea de-a doua soluție majoră propusă de liberali pentru ieșirea din criză vizează coagularea unei majorități de dreapta, sub forma unui guvern minoritar alcătuit din PNL, USR și UDMR. Abordând acest scenariu, Ilie Bolojan a reiterat principiul prudenței în privința desemnării unui viitor prim-ministru. Întrebat dacă Alexandru Nazare ar reprezenta o opțiune viabilă pentru conducerea executivului, președintele PNL a respins speculațiile, subliniind că ipotezele fără aplicabilitate practică sunt dăunătoare procesului de negociere. Acesta a insistat asupra necesității stabilirii unui program de guvernare corect, care să fie implementat de o echipă formată din profesioniști capabili să respecte regulile.

În ceea ce privește dialogul cu partenerii politici, Bolojan a clarificat că întâlnirile cu liderii USR și UDMR nu s-au concentrat pe împărțirea portofoliilor sau pe nominalizarea unor persoane. Conform liderului liberal, reprezentanții celor trei partide au ajuns la un consens privind necesitatea depășirii blocajului generat de încercările anterioare de a forma guverne bazate pe majorități netransparente. Discuțiile au vizat exclusiv agrearea unei soluții comune care să asigure o funcționare stabilă a aparatului de stat.

Un aspect central al acestor tratative a vizat direct poziția lui Ilie Bolojan. Șeful PNL a confirmat că subiectul propriei nominalizări la șefia Guvernului a fost adus în discuție de către colegii din USR și UDMR. Pentru a facilita formarea noii alianțe, Bolojan a declarat categoric că nu se cramponează sub nicio formă de poziția de premier, lăsând astfel negocierile deschise pentru identificarea profilului optim acceptat de toate cele trei forțe politice, în cazul în care guvernul Veștea va pica la vot în Parlament.

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

  1. La cîtă verticalitate , moralitate , responsabilitate … , zace în PSD , totul e posibil ! Mai cu seamă că noul lider e Marian Neacșu . O somitate a reprezentării intereselor romănilor . Sperie copii și bătrînii . Plîng !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.