Tribunalul București a admis astăzi, 8 mai, o cerere de sesizare a Curții Constituționale (CCR) privind reținerea contribuției la asigurările sociale de sănătate (CASS) pentru pensiile care depășesc pragul de 3.000 de lei. Judecătorii au decis să suspende procesul aflat pe rol până când magistrații CCR se vor pronunța asupra constituționalității articolelor din Codul Fiscal care permit această taxare. Această decizie vine la doar câteva luni după ce o nouă lege a reintrodus obligația de plată a cotei de 10% pentru partea din pensie care trece de acest prag, măsură care a afectat sute de mii de pensionari români.
Cazul a pornit de la solicitarea unui pensionar care a cerut în instanță recuperarea sumelor reținute de Casa de Pensii în ultimele opt luni. Avocații care au ridicat excepția de necostituționalitate susțin că taxa este discriminatoare, deoarece îi tratează diferit pe pensionari în funcție de cuantumul pensiei. De asemenea, aceștia argumentează că măsura încalcă dreptul de proprietate privată, pensia fiind considerată un drept câștigat prin contribuțiile plătite.
O altă problemă este cea a „așezării juste a sarcinilor fiscale”. Avocații susțin că impunerea CASS pe pensii reprezintă, în realitate, o dublă impunere și că statul are obligația să asigure cetățenilor un nivel de trai decent, fără a le diminua veniturile prin taxe arbitrare.
Ce urmează pentru pensionari
Dacă CCR va decide că taxa este neconstituțională, în primul rând, obligația de plată ar putea fi anulată. Totuși, recuperarea banilor deja opriți ar putea fi posibilă doar pentru persoanele care au deschis deja procese în instanță.
Alo redactia, o pensie de 3000 de lei nu e o pensie mare.
…dar eliminarea de la sine putere de catre Bolojan prin OUG a inflatiei prevazuta in legea pensiilor?! Si acest aspect este ilegal. Legea Pensiilor este o lege organica votata de Parlament care primeaza in fata smecheriilor de legi folosite de Bolojan.
Discriminarea e clara, dar asa este Romania gorbaciovista promovata de Ilici Subpamant. Ne trebuie minim 100 de ani sa dispara Iliescul din gandirea conducatorilor. Poate ajuta Justitia, ca Asztalosul, care primea bani pentru asta, n-a vazut, ca nu era in limba maghiara !