Kelemen Hunor, despre votul din Parlament: Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat

Kelemen Hunor susține că adevăratul câștigător al votului din Parlamentul României nu este Adrian Vește, ci George Simion.

Kelemen Hunor, despre votul din Parlament: Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat

Kelemen Hunor susține că adevăratul câștigător al votului din Parlamentul României nu este Adrian Vește, ci George Simion.

George Simion, liderul AUR, a părăsit plenul reunit al Parlamentului. Kelemen Hunor susține că, prin gestul său, el este de fapt marele câștigător al acestui vot.

„Astăzi se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană a României. Se încheie o perioadă care a început acum 36 de ani, imediat după Revoluţia din Decembrie, şi a fost o perioadă extrem de importantă pentru ţara noastră, şi începe o etapă despre care încă nu ştim nimic”, a spus Kelemen Hunor în plenul reunit.

 

Kelemen Hunor, despre anularea alegerilor

Liderul UDMR a arătat că semnalul de sfârşit de epocă a fost dat în decembrie 2024, în momentul anulării alegerilor prezidenţiale, pentru care nici astăzi nu avem o explicaţie şi societatea aşteaptă o explicaţie în continuare.

„Banalizarea răului întotdeauna începe cu un pas mic. Un pas aparent nevinovat, un pas care poate fi explicat raţional, un pas care trece peste valori, un pas care trece peste principii, peste principii fără de care nu se poate crea o societate bazată pe încredere. Trece peste principii şi câmpul de bătălie politică devine extrem, extrem de tulbure. În aceste zile asistăm la cea mai complexă bătălie politică pentru putere. Nu pentru oameni, nu pentru comunităţi, ci pentru putere”, a menţionat Kelemen Hunor.

George Simion, marele câștigător

El a mai arătat că o ţară mică, o ţară slabă, o ţară fără putere economică şi militară, la periferie şi la graniţa de ciocnire între marile puteri globale, poate supravieţui doar dacă ţine de principii, ţine de valori şi caută aliaţi.

„Astăzi se întâmplă un lucru aparent minor. Dacă trece guvernul condus de domnul Veştea, va trece cu voturile colegilor de la AUR. Sigur, lucrurile sunt simple. Nu se întâmplă un mare lucru. Cele două partide care au obţinut cele mai multe mandate în decembrie 2024 se aliniază la guvernare. Perfect democratic am zice”, a precizat Kelemen Hunor.

„Azi, sub această cupola a Parlamentului, există un singur câştigător. Există un singur om care astăzi a câştigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat şah şi mat!”, a subliniat Kelemen Hunor.

El a adăugat că astăzi se termină o epocă şi nu ştim ce va urma.

”UDMR astăzi nu va participa la vot. În momentul votului vom părăsi sala”, a spus liderul UDMR în finalul discursului.

 

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.