“Cu siguranță funcția de președinte al României este o funcție dificilă, stresantă, obositoare. Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun. Țara are nevoie de el să revină în formă bună”, a declarat Laura Codruța Koveși, conform context.ro.
“Faptul că ai obținut un scor bun la olimpiade internaționale de matematică nu te califică să faci astfel de afirmații”, a mai spus fosta șefă DNA.
Ce nemulțumiri mai are Koveși?
Șefa Parchetului European pare să nu fie de acord cu procedura de numire a procurorilor șefi, în contextul în care
șeful statului a declarat că va negocia funcțiile.
Profesioniștii din sistem s-ar simți descurajați, spune șefa EPPO.
“Atunci când președintele statului declară și în timpul campaniei electorale, și după, voi negocia numirile pentru funcțiile de procuror general și DNA, transmite un anumit semnal.
Știu mulți procurori buni din sistem care nu și-au depus candidatura, pentru că au spus: Păi dacă el negociază funcțiile, numirea este deja negociată, numele se cunoaște, și atunci de ce să candidez?”
Madam spera s-ajunga Presedinta României, dupa o perioada de somaj, fiindca mandatu’-i expira cu ceva timp înaintea alegerii prezidentiale-n România, asa ca zice si ea sa spuna.
Nu am avut niciodata motiv sa-l simpatizez pe Nicusor. Atacandu-l Kovesi, am un motiv temeinic sa-l simpatizez…
– susțin Laura Codruța
@ Domna Kovesi probabil că vă explică desprea faptul că negocierile cu Băsescu sunt mai ”profesioniste” decât negocierile cu Nicușor ?
Pt. cetatenii romani cinstiti si muncitori , Kovesi este o eroina care a luptat pe bune , impotriva coruptiei si lacomiei nestavilite a politicienilor si neamurilor acestora , cu totii aciuati in partidele politice . In principal PSD si PNL ! Pt asta ticalosii nu o pot ierta , dar le este si frica de ea . Precis va reveni , Romania are nevoie de oameni patrioti , puternici , perseverenti .
In sfarsit, un presedinte nefricos, „i-a tras o smetie” zeitei, daca imi permiteti sa-l citez pe Rami.
Asa si???unde e greseala?? A dorit sa spuna ca nu e de ajuns sa stii sa faci socoteli..si la mine la magazin se fac socoteli..nu cu integrame…dar cui ajuta,daca e praf in politica interna si mai ales externa…asta ne apara sau tine de foame…b a s i n i in extrasezon…
Nu-i este rușine? Pe cât a negociat M. Macovei cu Băsescu să puna Procuror General o persoană de 29 de ani, 3 ani vechime în profesie care în tinerețe în loc de sala de biblioteca a ales sala de antrenament baschet. Toata admirația pentru cariera sportivă, dar curios cum multi din promovații acestor vremuri au făcut și doctorate, masterate, etc. simultan.
E penibil din această postură să persiflezi performanțele domnului președinte Dan.
Adică unul care a bătut mingea e sigur mai bun la președinte decât olimpic pe științe exacte?
Macovei n-a „negociat” nimic: Codruta si Basescu erau singuri. Întâlnire de taina, noaptea, pe la 12.
Eu l-am votat pe Nicușor Dan de nevoie. Acum că a ciupit-o pe zeița Talanul Dreptății, mi-e chiar drag.
Deci de-aici i se trag lui Nicușor Dan toate rasucelile susținătorilor. Trebuia să aștepte până când era zeița dreptății liberă de contract și să o pună pe ea la DNA. Să apere firmele SRI tatăl USR și PD -PDL pitit în PNL. După ce-i cunosc pe băieții din păduri? După isterie și obrăznicia cu care amenință.
Rade hârb de oala spartă! Luluta nu vede hoții APIA!
Kovesi, TU cum ai ajuns Procuror Sef la DNA si Procuror General? Nu prim Basescu?
DA Kovesi, DA, ai facut abuzuri, inca asteptam sa fi trimisa-n in fatza judecatorilor pentru toate fara de legile comise!
Decapeazǎ-l, Luluțo, și bagǎ-l la bulǎu! 😂
Va incerca , dar nu va reusi sa-i decapeze ci doar sa-i decaloteze
Dacă-l decalotează fără întoarcere, se va asorta mai bine cu diminutivul Nicușor
Banditii ne fura banii si proprietatile de cand au capturat justitia si politia.
Cam multe paie isi aprinde Nicusor in cap!
Yoram–-
Exista o zicala veche : cainii latra ,caravana trece .Ati vazut D-vs.pe cineva care, cu toate paiele aprinse a patit ceva ? Toti sunt vinovati cu o gramada de paie aprinse in cap, dar nimeni din toti astia nu li se intampla nimic.Cam asa arata Romania lucrului bine facut !