Numărul de utilizatori activi de pe reţelele sociale a depăşit în 2023 pragul de cinci miliarde de persoane, adică 62,3% din populaţia mondială, potrivit unui raport anual publicat miercuri, transmite AFP.
În 2023, numărul de utilizatori activi de pe reţelele sociale a crescut cu 5,6% comparativ cu 2022, în timp ce populaţia mondială a înregistrat o creştere de 0,9%, precizează acest raport elaborat de agenţia We are social şi compania Meltwater, pe baza estimărilor realizate de Kepios, o firmă specializată în analiza sectorului digital.
Comparativ, la nivel mondial există 5,35 miliarde de persoane care dispun de o conexiune la Internet.
Cea mai importantă reţea socială, în funcţie de numărul de utilizatori, este Instagram (parte din grupul Meta) cu un total de 1,65 miliarde de utilizatori, urmată îndeaproape de TikTok (1,56 miliarde de utilizatori). Autorii raportului recunoscut totuşi că există o anumită lipsă de precizie cu privire la conturile automatizate sau cu privire la persoanele care au deschis conturi sub diferite identităţi.
Ca o dovadă a curiozităţii generată de inteligenţa artificială, pagina Wikipedia cea mai consultată în 2023, în toate limbile cumulate, este cea a ChatGPT, cea mai cunoscută inteligenţă artificială generativă dezvoltată de firma OpenAI.
We are social este o agenţie internaţională cu 1.100 de angajaţi repartizaţi în 19 birouri din întreaga lume. Înfiinţată la Oslo în 2001, Meltwater are 50 de birouri repartizate pe şase continente, iar sediul său social este la San Francisco, California.
Pana la 90 % mai este loc.
Nu țipă ecologiștii pentru energie enormă consumată pe secundă și cu cât participă la încălzirea planetei funcționarea serverele uriașe care le deservesc??? Fiindcă de la facilitatea de fantastică de acces la date din biblioteci și muzee cu care s-a început, la stocarea a mii de miliarde de poze, mesaje, mailuri de pe ultimii 25 de ani, traseul parcurs cu telefonul, mașina, spionarea caselor prim camera de la telefon, leptop mă rog laptop, tabletă, Smart TV e nucleară. Trăim dispariția intimității, dispariția inviolabilității corespondenței, și practic a persoanei și a locuinței. Fiindcă când se vine cu mandat judecătoresc sunt culese și date stocate date “fără a prinde chiar de veste”. Nu esta o veste bună. Este un dezastru pentru om. Telefonul mobilul ajuns iPhone e “Mirodenia drog” cu care s-a pus stăpânirea pe gândirea și sufletele oamenilor.
Lumea virtuala, sau, lumea minciunilor manipulatorii a acaparat tot ce înseamnă comunicare?!