Macron, ieșire nervoasă în timpul unui summit: A urcat pe scenă și a țipat la public VIDEO

Emmanuel Macron a criticat zgomotul din sală în timpul summitului „Africa Forward” de la Nairobi, calificând situația drept „o lipsă totală de respect” în fața participanților.

De Mădălina Hodea - redactor
Macron, ieșire nervoasă în timpul unui summit: A urcat pe scenă și a țipat la public VIDEO

Emmanuel Macron a criticat zgomotul din sală în timpul summitului „Africa Forward” de la Nairobi, calificând situația drept „o lipsă totală de respect” în fața participanților.

Președintele francez Emmanuel Macron s-a enervat în timpul summitului „Africa Forward” de la Universitatea din Nairobi, după ce mai mulți participanți au făcut zgomot în timpul unei prezentări culturale. Liderul francez a întrerupt evenimentul și a criticat public lipsa de respect din sală, cerând celor care vor să discute să iasă afară.

Emmanuel Macron a avut o reacție nervoasă în timpul summitului „Africa Forward”, desfășurat la Universitatea din Nairobi, după ce zgomotul din sală a perturbat o prezentare culturală. Președintele Franței s-a ridicat și a întrerupt momentul artistic pentru a atrage atenția participanților care vorbeau în timpul discursurilor, scrie News.ro.

„Este o lipsă totală de respect”, a spus Macron, cerând liniște și solicitând celor care nu sunt interesați de eveniment să părăsească sala. Intervenția sa a readus calmul în auditoriu și a stârnit reacții diverse în mediul online, unde unii i-au apreciat fermitatea, iar alții au criticat tonul folosit.

„Voi face ordine”, i-a spus el după care a luat microfonul.

„Scuzaţi-mă, toată lumea… Hei, hei!”, a tunat el în faţa publicului, la început circumspect.

„Îmi pare rău, însă este imposibil să se vorbească despre cultură, să ai asemenea oameni foarte inspiraţi care vin aici şi ţin un discurs într-un astfel de vacarm. Este o lipsă totală de respect”, a tunat preşedintele francez, adresându-se publicului.

 

Incidentul a avut loc în cadrul summitului „Africa Forward”, organizat la Nairobi împreună cu președintele kenyan William Ruto și la care participă lideri africani, reprezentanți ai mediului de afaceri și instituții financiare internaționale. Evenimentul urmărește consolidarea relațiilor economice și diplomatice dintre Franța și statele africane.

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. omul e un rebut care mai are cat? 7-8 luni de „mandat”… sub el „Filth Republic” a decazut, si e azi un pseudocalifat… iar visurile lor neocolonialiste s-au facut spulberat

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.