Majoritate covârșitoare: 71,9% dintre români susțin unirea cu Republica Moldova

Directorul INSCOP arată că unirea nu mai apare doar ca o recuperare a trecutului, ci și ca o posibilă soluție strategică pentru viitor. Această schimbare de paradigmă poate crește relevanța politică a temei în anii următori, mai spune acesta.

De Redactia Cotidianul - redactor
Majoritate covârșitoare: 71,9% dintre români susțin unirea cu Republica Moldova

Directorul INSCOP arată că unirea nu mai apare doar ca o recuperare a trecutului, ci și ca o posibilă soluție strategică pentru viitor. Această schimbare de paradigmă poate crește relevanța politică a temei în anii următori, mai spune acesta.

Un nou sondaj INSCOP relevă că 71,9% dintre români ar vota "DA" la un referendum pentru unirea cu Republica Moldova. Procentul ridicat indică o susținere majoritară în rândul populației pentru acest demers.

Referendum pentru unirea cu Republica Moldova

  • 71.9% dintre cei chestionați declară că ar vota DA, în cadrul unui referendum pentru unirea dintre România și Republica Moldova
  • 21.4% ar vota NU, împotriva unirii
  • 2.1% spun că nu s-au hotărât încă
  • 3.2% nu ar merge la vot
  • 1.4% nu știu sau nu răspund

Votanții USR și bărbații ar vota într-o proporție mai mare ca restul populației pentru unirea cu Republica Moldova.

Orizont de timp pentru realizarea Unirii

  • 8.4% dintre români consideră că unirea Republicii Moldova cu România se va realiza în următorii 3 ani
  • 13.3% în următorii 5 ani
  • 29.3% în următorii 10 ani sau mai mult
  • 34.7% cred că acest lucru nu se va întâmpla niciodată
  • 13.7% nu știu
  • 0.6% nu răspund

Votanții PNL și USR, bărbații, persoanele între 30 și 44 de ani, cei cu educație superioară, locuitorii din București și din urbanul mare cred în procente mai ridicate decât media că unirea Republicii Moldova cu România se va realiza în următorii 10 ani sau mai mult.

Sunt de părere într-o proporție mai mare decât restul populației că unirea dintre Republica Moldova și România nu se va realiza niciodată 

  • votanții AUR
  • femeile
  • persoanele între 45 și 59 de ani
  • angajații la stat

Unirea cu Republica Moldova, o datorie istorică

  • 67.6% dintre respondenți consideră că unirea cu Republica Moldova este o datorie istorică
  • 26.4% sunt de părerea contrarie
  • 6.1% nu știu sau nu răspund

Sunt de părere că unirea cu Republica Moldova este o datorie istorică într-o proporție mai mare ca restul populației 

  • votanții PSD și PNL
  • persoanele de peste 45 de ani

Votanții USR, persoanele între 30 și 44 de ani și cei cu educație superioară cred într-un procent mai ridicat decât media că unirea cu Republica Moldova nu este o datorie istorică.

BAROMETRUL Informat.ro – INSCOP Research, ediția a X-a, este un sondaj de opinie periodic realizat de INSCOP Research la comanda platformei de știri Informat.ro în parteneriat cu think-tankul Strategic Thinking Group.

Metodologie: datele cercetării „Percepția românilor cu privire la Republica Moldova” au fost culese în perioada 14-21 aprilie 2026 prin metoda CATI (interviuri telefonice), volumul eșantionului simplu, aleator, fiind de 1100 de persoane, reprezentativ pe categoriile socio-demografice semnificative (sex, vârstă, ocupație) pentru populația neinstituționalizată a României, cu vârsta de 18 ani și peste. Eroarea maximă admisă a datelor este de ±3%, la un grad de încredere de 95%.

 

 

Remus Ștefureac, director INSCOP Research 

”Tema unirii Republicii Moldova cu România pare să fi depășit zona nostalgiei istorice și să se fi transformat într-un reper identitar larg acceptat în societatea românească.Pentru majoritatea românilor, relația cu Republica Moldova nu mai este percepută strict în termeni diplomatici sau geopolitici, ci ca o relație între comunități considerate parte a aceluiași spațiu cultural și istoric…”.

 

 

Distribuie articolul pe:

17 comentarii

  1. Moldova vine la pachet cu Gagauzia, regiune autonoma. Nu avem in Constitutie ceva legat de autonomie. Trebuie modificata Constitutia, dar se creaza precedent pentru cei care mai vor autonomie.

  2. Noi vrem, da’ moldovenii republicani ce zic? Poate daca nu le iese cu ‘clusterele’ de aderare. Ca acusi, acusi incepe procedura de aderare, la fel ca in cazul turcilor… 😉

  3. Nu Romania trebuie sa plateasca ceva pentru reunificarea cu Basarabia. Germania este vinovata (pactul Ribbentrov-Molotov 1939), ea trebuie sa scoata toti banii !

  4. din venitul INSCOP salariu, pensie sunteti dispus sa dati pt a ”egala” nivelul de retributie a cetatenilor din R Moldova? Daca in ’89 reunificarea Germaniei a ”costat” peste 200 de miliarde din acele vremuri Romania cat trebuie sa cheltuiasca azi pt unificare avand un deficit mare 6-9% din PIB si peste 60% din PIB datorie…chiar asa bogati suntem incat putem renunta viata si asa destul de simpla ca sa ce?

  5. M-ai dat gata cu „luciditatea și inteligența” la votanții AUR.
    De fapt nu e de mirare pentru că voi trăiți într-o realitate inversă.
    Numai în religia budistă se vorbește de realitatea asta bazată pe iluzii care în final duce la nebunie.

  6. poate diaspora ar vrea nu tara.. ar fi sinucidere asistata de occident..cel care ne iubestre asa de dem..ue..lt

  7. Votantii AUR sunt cei mai „lucizi si inteligenti” in acest sondaj !. PNL si USR pot sa spere pana la adanci batranete ,unirea cu Republica Moldova, ea NU se va realiza NICIODATA ! …cum si hungurii UDMR vor Transilvania de Nord unitar cu Hungaria !.

  8. Mi-e dor de un sondaj de opinie despre poziția formațiunilor politice … ! Șe știe cumva , de ce nu se mai publică ? Pentru că se fac … . Zilnic !

  9. acum vor mai intelege si astia cu motiunea, care a fost miza! S-a vazut ca se va face reunificarea celor doua surori si au dat ordin unora sa se detoneze politic!
    Chiar credeati ca toata Europa este infestata , numai Romania este ca o floricica?
    Ati crezut ca cei 60 000 de turisti au plecat?…

  10. Un singur amanunt esential: moldovenii nu vor unire cu romanii, atat ! Restul este misiunea de dezinformare a fostului asistent al fostului sef SRI. Patria Apriori, deci Patria si Capitanu’, ma ROG !

  11. In istoria Romaniei, numai greutati am avut din partea tinutului *BASARABIEI* !. Termenul de RSS Moldova a fost adoptat de Stalin in anul 1940 !….pe toate hartile otomane si poloneze, apare din 1484 termenul BASARABIA, de la dinastia munteana a Basarabilor care a stăpânit in secolul al XIV-lea zonele dintre Dunare si Nistru..!!!.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.