Mesajul lăsat în vestiar de iranieni, după meciul cu Belgia

„Din Persia antică de acum mii de ani până în Iranul civilizat de astăzi, spiritul iranian rămâne viu şi neclintit”, se arată în mesajul scris de mână.

Mesajul lăsat în vestiar de iranieni, după meciul cu Belgia

Mesajul lăsat în vestiarul de pe SoFi Stadium de iranieni, după meciul cu Belgia e scris de mână FOTO: Captură ecran via X/@Shahin_Hazamy

„Din Persia antică de acum mii de ani până în Iranul civilizat de astăzi, spiritul iranian rămâne viu şi neclintit”, se arată în mesajul scris de mână.

Echipa națională de fotbal a Iranului a lăsat în vestiar, după meciul contra Belgiei, un mesaj scris de mână în care mulțumește pentru primirea de la Los Angeles și face un apel la pace între toate națiunile lumii.

După ce a obţinut o remiză de 0-0 împotriva Belgiei duminică seară, echipa iraniană a lăsat un mesaj în vestiarul de pe stadionul SoFi pentru a mulţumi celor de la Los Angeles pentru ospitalitate, înainte de a se îndrepta spre Seattle pentru a juca vineri al treilea meci din grupa de la Cupa Mondială împotriva Egiptului, potrivit News.ro.

Iranul a lăsat duminică un mesaj în vestiarul stadionului SoFi, mulţumindu-le celor de la Los Angeles pentru ospitalitate şi declarând că părăseşte oraşul „cu demnitate” după remiza 0-0 cu Belgia, care le-a menţinut speranţele de calificare în 16-imile Cupei Mondiale.

Mesajul iranienilor după meciul cu Belgia: Am venit, am jucat cu onoare și plecăm cu demnitate

Los Angeles a găzduit primele două meciuri ale Iranului din Grupa G, echipa întorcându-se în tabăra de bază din Tijuana, Mexic, între meciuri.

„Din Persia antică de acum mii de ani până în Iranul civilizat de astăzi, spiritul iranian rămâne viu şi neclintit”, se arată în mesajul scris de mână, emis de Federaţia Iraniană de Fotbal.

„Mulţumim oraşului Los Angeles pentru primirea călduroasă. Am venit la Los Angeles cu mândrie, am jucat cu onoare şi plecăm cu demnitate.” Mesajul le-a mulţumit, de asemenea, fanilor iranieni care şi-au oferit „toată inima, toată vocea şi tot sufletul” echipei în timpul celor două meciuri şi s-a încheiat cu un apel la pace, respect şi prietenie între toate naţiunile.

Antrenorul Iranului, Amir Ghalenoei, a criticat în repetate rânduri restricţiile de călătorie impuse echipei sale, afirmând că aceasta s-a confruntat cu dificultăţi fără precedent. Iranul, care a remizat cu 2-2 împotriva Noii Zeelande în meciul de deschidere de pe stadionul SoFi, va juca ultimul meci din grupă împotriva Egiptului, la Seattle, vineri seară/sâmbătă dimineaţă.

Iranul este prima țară din istorie care e nevoită să joace la Cupa Mondială pe teritoriul unei națiuni cu care se află de facto în război.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.