Miruță: „România trebuie să fie furnizor de securitate”

„România trebuie să fie nu doar beneficiar al securității oferite de Alianță, ci și un contributor credibil la întărirea flancului estic și la stabilitatea regiunii”, a spus Miruță.

De Redactia Cotidianul - redactor
Miruță: „România trebuie să fie furnizor de securitate”

„România trebuie să fie nu doar beneficiar al securității oferite de Alianță, ci și un contributor credibil la întărirea flancului estic și la stabilitatea regiunii”, a spus Miruță.

Ministrul Apărării, Radu Miruță, arată că „România trebuie să fie un furnizor de securitate, nu doar beneficiar”. Declarațai a fost făcută la Summitul B9 și al Țărilor Nordice, axat pe întărirea securității Flancului estic al NATO, găzduit la Palatul Cotroceni

România furnizor de securitate

„Particip astăzi, în delegația președintelui Nicușor Dan, la lucrările Summitului B9, alături de partenerii noștri euro-atlantici și de secretarul general al NATO, Mark Rutte”, a scris Miruță pe Facebook.

„În actualul context de securitate, consolidarea capacității de apărare nu mai este o opțiune, ci o responsabilitate strategică”, arată ministrul.

Miruță spune că pentru Ministerul Apărării acest lucru reprezintă câteva direcții clare:

  • creșterea investițiilor în apărare, cu accent pe capabilități moderne și interoperabile
  • relansarea și modernizarea industriei naționale de apărare, astfel încât o parte cât mai mare din aceste investiții să producă valoare, locuri de muncă și expertiză aici, în România
  • accelerarea investițiilor în sisteme de apărare anti-dronă și în tehnologii capabile să răspundă amenințărilor noii generații de conflict.

Securitate, prin decizii

„Securitatea nu se construiește prin reacții de moment, ci prin decizii serioase, investiții inteligente și parteneriate solide.

România trebuie să fie nu doar beneficiar al securității oferite de Alianță, ci și un contributor credibil la întărirea flancului estic și la stabilitatea regiunii.

Acesta este tipul de responsabilitate pe care îl cere prezentul și pe care suntem obligați să îl pregătim pentru viitor”, conchide ministrul.

CITEȘTE ȘI

Miruță: „Înzestrarea Armatei nu se rezumă la SAFE”

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.