Ministrul Apărării, Radu Miruță, arată că „România trebuie să fie un furnizor de securitate, nu doar beneficiar”. Declarațai a fost făcută la Summitul B9 și al Țărilor Nordice, axat pe întărirea securității Flancului estic al NATO, găzduit la Palatul Cotroceni
România furnizor de securitate
„Particip astăzi, în delegația președintelui Nicușor Dan, la lucrările Summitului B9, alături de partenerii noștri euro-atlantici și de secretarul general al NATO, Mark Rutte”, a scris Miruță pe Facebook.
„În actualul context de securitate, consolidarea capacității de apărare nu mai este o opțiune, ci o responsabilitate strategică”, arată ministrul.
Miruță spune că pentru Ministerul Apărării acest lucru reprezintă câteva direcții clare:
- creșterea investițiilor în apărare, cu accent pe capabilități moderne și interoperabile
- relansarea și modernizarea industriei naționale de apărare, astfel încât o parte cât mai mare din aceste investiții să producă valoare, locuri de muncă și expertiză aici, în România
- accelerarea investițiilor în sisteme de apărare anti-dronă și în tehnologii capabile să răspundă amenințărilor noii generații de conflict.
Securitate, prin decizii
„Securitatea nu se construiește prin reacții de moment, ci prin decizii serioase, investiții inteligente și parteneriate solide.
România trebuie să fie nu doar beneficiar al securității oferite de Alianță, ci și un contributor credibil la întărirea flancului estic și la stabilitatea regiunii.
Acesta este tipul de responsabilitate pe care îl cere prezentul și pe care suntem obligați să îl pregătim pentru viitor”, conchide ministrul.