Nicușor Dan, alături de Maia Sandu, la reuniunea Comunității Politice Europene

Președintele Nicușor Dan, alături de Maia Sandu, președinta Republicii Moldovei, participă zilele acestea la Grupul pentru Republica Moldova.

Nicușor Dan, alături de Maia Sandu, la reuniunea Comunității Politice Europene

Președintele Nicușor Dan, alături de Maia Sandu, președinta Republicii Moldovei, participă zilele acestea la Grupul pentru Republica Moldova.

Cei doi șefi de stat se deplasează în Armenia pentru a participa la reuniunea Comunității Politice Europene.

În cadrul acestei reuniuni se va desfășura și Grupul pentru Republica Moldova.

Înființat în 2024, la inițiativa comună a României și Franței, acest grup are ca obiectiv consolidarea sprijinului internațional acordat Republicii Moldova.

„Mâine voi organiza o discuție informală privind impactul Coridorului Vertical de Gaze asupra securității energetice regionale, la care vor participa o serie de lideri regionali. Totodată, voi co-prezida, alături de președintele Muntenegrului, Jakov Milatović, o masǎ rotundă pe tema dezinformării și amenințărilor hibride” a transmis președintele Nicușor Dan.

 

 

Distribuie articolul pe:

17 comentarii

  1. In Armenia se discuta despre Europa. Ok. Dar oare ‘batrana doamna’ Europa va dori cu adevarat sa incorporeze tarile aflate mai la est de Marea Neagra. Ori la nord? Sau chiar la sud? Ca aia din sudul marii tot asteapta de ani buni…

  2. Președintele nostru nu trebuie întâi și întâi să se îngrijească de românii din România? Să-și vadă fiecare de proprii cetățeni.

  3. De mentionat, Maia Sandu va co-prezida alături de Emanuel Macron. In rest… Resturile toarnă hardaie de invective.

  4. Are gene bune R.M. Sa facem si noi niste import! Scuzati! A facut Base import, dar sunt in UE toate. :)))))

  5. In definitiv niciunul dintre ei nu-i căsătorit cu acte în regulă!
    Eu nu merg la Carolina, Eu nu merg, nu merg la ea, Las’ sa vina ea la mine, S’apoi om vedea!

  6. Ambii sunt plǎmǎdiți din același aluat. Dospit de Soroș. De aceea se înțeleg așa de bine.

  7. Dezinformarea o face Bolojscan ! A taiat Comentariile de la Realitatea Tv ! Ca nu-i place ca Poporul e mai Destept decat Politicienii ! Poporul se Desteapta de la ora 6 Dimineatza !

  8. Maia care sa-l indrume olimpicul e pierdut…dar si Bolojan pt care facea o ”escala” la Oerdea…

  9. O Reuniune tovărășescă cum se făcea și înainte , duminica . O va invita la danț , cu consimțămăntul tovarășei dirigintă Ursula . Acuma nu mai trebuie „măști „, dar tunsoarea cu briton a rămas obligatorie ,( în Uie e „epidemie de „limbedem , nu mai e de „codric „)

  10. nu i-a luat si pe prietenii lui, Grindeanu-Semion? Chiar nu ne asteptam!
    O sa strice prietenia si cu Maia Sandu cat de curand, ca i-a luat fata, ori aiasta ne se poate…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.