„Pentru a ne asigura finanțarea europeană, trebuie să terminăm lucrările până la sfârșitul lunii august. Cu toată mobilizarea constructorilor, nu va fi o sarcină ușoară. Am stabilit că vom reduce întârzierile în derularea plăților.
De asemenea, va trebui să alocăm fonduri pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile: contribuția de 5% a Institutului, TVA-ul și ajustările în valoare de peste 15 milioane de euro. Având în vedere că echipamentele (angiografe, RMN, CT) vor fi aduse până în august, dar nu vor putea fi funcționale fără acreditare, am clarificat aspectele ce țin de recepția lucrărilor”, a transmis premierul.
Ilie Bolojan a dat asigurări că proiectul va fi finalizat în vara acestui an. Tot atunci va deveni „pe deplin funcțională” noua unitate spitalicească.
„Noul Centru Chirurgical Cardiovascular al Institutului Inimii va fi dedicat tratării pacienților cu afecțiuni cardiovasculare grave, atât adulți, cât și copii, și va reuni toate secțiile și specialitățile într-un singur spațiu modern.
Centrul va avea peste 200 de paturi pentru spitalizare, săli moderne de operație și spații pentru investigații și tratament, astfel încât să ofere servicii medicale integrate, mai eficiente, și condiții mai bune pentru pacienți și personalul medical”, a mai adăugat Ilie Bolojan.
Proiectul are o valoare totală de 770 de milioane de lei. Aproximativ 500 de milioane de lei provin din fonduri europene, iar restul din contribuția națională.
„Este un exemplu al modului în care banii europeni pot schimba în bine sistemul public de sănătate. De aceea, este necesar să continuăm reformele, să atragem fonduri europene și să le folosim eficient. Fiecare proiect dus la capăt înseamnă spitale moderne, condiții mai bune pentru pacienți și un pas înainte pentru România”, a mai precizat premierul Ilie Bolojan.
…cu prefectura…lucrarile sunt incepute inainte de a deveni el PM asa ca isi baga nasul unde nu-i treaba lui…