Oltenii se mențin în plasa Stelei

Turul campionatului 2016-2017 s-a încheiat ieri cu ultimele două partide, ACS Poli Timișoara-Viitorul, scor 1-0, și CSU Craiova-Dinamo, 2-1.

Despre primul meci n-ar fi prea multe de spus. Timișorenii s-au impus spre final, printr-un penalty obținut de Străuț, faultat în careu de Țîru, în min. 82, și tansformat de Cristocea, un fost fotbalist al Viitorului. Până la gol a fost un meci anost, mânjii lui Hagi au dominat, au construit cu migală, dar s-au împotmolit în fața porții, la ultima pasă. Bănățenii, cu un plus de efort și angajament, au făcut față mai valoroșilor săi adversari și și-au trecut în cont o nouă victorie, după cea obținută la Iași, în etapa precedentă, anulând până la minus 3 grămada de puncte negative cu care au pornit la drum.

La Turnu Severin, unde avea să se dispute partida vedetă a etapei, cei peste aproximativ 5000 de spectatori au avut parte de cel mai frumos și mai disputat meci al turului: CSU Craiova-Dinamo. Oltenii, după un fabulos meci pierdut cu Steaua, când arbitrul a transformat un banal henț din afara careului în penalty, erau obligați să câștige și să mențină distanța de 3 puncte față de liderul învins surprinzător, cu 1-0, de Gaz Metan Mediaș. Presiunea a fost atât de mare, avea să declare antrenorul craiovenilor, Gigi Mulțescu, fost jucător și antrenor la Dinamo, încât unii dintre fanii craioveni l-ar fi amenințat cu excluderea din Bănie, în caz de înfrângere. De cealaltă parte, Dinamo, cu un nou manager, Adrian Mutu, dar și cu un atacant revenit la matcă, Gnoehere, anunța că și ea este obligată să câștige pentru a reveni printre fruntașele clasamentului.

Declarații superoptimise, și de-o parte, și de cealaltă. A rezultat un meci cu adevărat spectaculos, o floare de toamnă cu care, însă, e greu de crezut că se poate face primăvară. Poate că în returul care stă să înceapă la finele săptămânii, vom mai avea parte de astfel de meciuri, dar speranța e mică de tot, abia dacă pâlpâie ca o lumânare gata să se stingă la cea mai mică adiere de vânt.

Revenind la meci, oltenii au început în forță și ar fi putut deschide scorul încă din min. 5, când Băluță, excelent găsit de Briceag în careu, a trimis pe mijlocul porții, direct în brațele portarului Brănescu. Peste doar câteva minute, Ivan pătrunde în careu și, dint-un unghi închis, trimite la rădăcina barei, dar același Brănescu este la post.

Replica dinamoviștilor este promptă, Gnoehere vrea să demonstreze că se poate conta pe devotamentul său, dar se pripește și anulează câteva oportunități. Mai notăm și ocaziile lui V. Lazăr și Palici, care reia cu capul, pe lângă poarta lui Calancea, dar cea mai mare șansă de-a deschide scorul o are, în final de repriză, tot Gnoehre: la un corner al craiovenilor, contraatacul dinamovist îl găsește, în min. 43, pe freneticul Gnoehre la 7 metri de poarta lui Calancea, dar șutul nu găsește spațiul porții. După această fază, Băluță și Măzărache irosesc alte două mari ocazii, dar cea mai mare s-a petrecut în min. 30, când Kay reia cu capul o centrare perfectă venită de la Ivan, dar Brănescu, cu un plonjon de zile mari, împinge balonul, de lângă bară, în corner.

Una peste alta, a fost o primă repriză spectaculoasă, dominată de craioveni și aplaudată de cei peste 5000 de spectatori, majoritatea veniți din Bănie.

După același tipar avea să înceapă și repriza a doua, cu olteni în atac și dinamoviști în defensivă. Vătăjelu, unul din cei mai buni fundași stânga la ora actuală, face prăpăd pe bandă, centreză și șutează, pentru ca pe celaltă parte Andrei Ivan să-și hărțuiască și să-și domine adversarii. Dintr-o fază banală se naște și primul gol: Ivan insistă, în min. 55, la un balon ajuns cam prin colțul careului mare, pătrunde în careu, vrea să centreze, saltă mingea care-l depășește pe bravul Brănescu și balonul se scurge în plasă, în colțul lung. Peste numai 7 minute, Nistor îl găsește pe Rotariu în careu, șutul acestuia este blocat, dar balonul ajunge la Hanca și tabela de scor se echilibrează.

Peste doar câteva minute, Madson nimerește bara! Dar golul victoriei vine, ca și primul, tot dintr-o centrare: Briceag centrează, în min. 71, de pe dreapta, Nuno Rocha vrea să înțepe balonul, dar nu-l atinge, și mingea intră în plasă, stupefiant pentru portarul Brănescu. Meciul era ca și jucat, dar craiovenii nu ridică piciorul de pe accelerator, atacă, dinamoviștii se apără, însă compartimentul lor defensiv este în continuare vulnerabil și numai cu mult noroc limitează mărirea scorului. Ultimele 10 minute le aparțin oaspeților, care au jucat, în premieră, cu două vârfuri de atac, Gnoehere și Nemec, o soluție venită, poate, prea târziu. Victorie fără drept de apel pentru CSU Craiova!