Pe urmele lui Călin Georgescu pînă la New York

Pe urmele lui Călin Georgescu pînă la New York

Cornel Nistorescu este un jurnalist, scriitor și editorialist român cunoscut pentru stilul său critic și analitic. A condus publicații importante precum Evenimentul Zilei și Cotidianul, influențând presa postdecembristă prin opinii ferme și investigații curajoase.

Pe urmele lui Călin Georgescu pînă la New York

Am primit pe adresa redacției un mesaj din partea unei persoane numită I.S., reprezentînd un site.

„Mă numesc I.S., sunt jurnalist la publicația Context.ro.

Înainte de a publica un material de presă în care veți fi menționat, dorim să vă oferim posibilitatea de a comenta anumite aspecte și de a oferi eventuale clarificări”.

Pentru că  respectivul site sau ce o fi mă avertizează că trebuie să răspund pînă pe data  de 5 martie orele 17, ora Europei Centrale, altfel doamna (domnișoara, redacția) consideră refuz, iar site-ul „Context.ro își rezervă dreptul de a utiliza integral sau parțial răspunsul dumneavoastră și de a-l distribui oricărei altei părți, după cum consideră potrivit”, iaca mă grăbesc să răspund și să public textul integral, așa cum l-am expediat organului întrebător.

Să o iau  metodic, fără a comenta preocuparea doamnei (sau domnișoarei sau redacției) pentru subiectul ales.

„Colaborați cu New York Magazin”

Nu colaborez cu  publicația „New York Magazin”. Nici nu o primesc. Sunt prieten și bun și vechi cu  Grigore L. Culianu, jurnalist și patriot român. Cotidianul publică unele corespondențe ale jurnalistului cu experiență  Grigore L. Culianu din SUA. Din păcate, starea de sănătate din ultima vreme nu-i permite să o facă mai des.

„Ziarul este recomandat pe pagina web a  Consulatului General al României la New York”. (Formulări de mai sus sunt fără nici un semn de întrebare).

Nu am descins niciodată în ultimii 20 de ani pe acest site. Cu atît mai puțin, de cînd  în SUA  a fost  trimis ca ambasador cetățeanul Andrei Muraru despre care îmi reprim orice afirmație.

„Una dintre postările recente de pe pagina de Facebook New York Magazin este un fragment dintr-o emisiune Real America’s Voice, un canal de televiziune care a amplificat teorii ale conspirației și dezinformării”.

Nu am văzut. Și nu le cunosc și nu vă întreb despre mijloacele cu care ați stabilit că  acestea ar conține „teorii ale conspirației și dezinformării” pentru că puteți deține un aparat sau o relație cu un organ special. Și nici care ar fi aceste teorii ale dezinformării despre care pomeniți. Și dacă se referă la România, SUA sau altă țară.

În ce privește relația mea cu Facebook, nu deschid nici pagina mea. A mai fost și furată și apoi recuperată. Există un cont cu numele meu pe care colegii mei publică editorialul și, de o vreme, mai adaugă și unele articole. Nu intru pe nici o pagină din această populară rețea. Nici în România, nici în SUA, nicăieri! Presupun că nu-i o culpă așa mare!

În 2022, pe pagina de Facebook a publicației cu care colaborați era distribuită o postare de pe pagina “Călin Georgescu Președinte. Pe pagină mai sunt postate și alte mesaje pro-Georgescu”.

Am zis că nu colaborez. Și zic: ce este grav în asta!? Este dreptul și responsabilitatea publicației  americane, fie ea și în limba română. Vă interesează dacă a plătit sau dacă a fost  postată pe gratis? Nici asta nu știu. Cred că Grigore Culianu vă poate răspunde. Eu sunt convins  că a făcut-o pentru că îl apreciază pe Călin Georgescu. V-am spus. Nu colaborez cu New York Magazine și nu știu ce este „Real America”s Voice” și nu văd beleaua cu postarea „Călin Georgescu Președinte”. Oricum, ar fi trebuit să scrie cu p mic.

Voi da un search după ce vă răspund să aflu și eu dacă există  televiziunea asta.

„Dvs sunteți un susținător al lui Călin Georgescu?”

Sunteți la o vînătoare de susținători? N-am postat nimic! Vă răspund totuși, dar vă rog să citiți cu atenție. Ar trebui să vă întreb și eu, sunteți  jurnalistă, militantă, susținătoare, agentă? Sau? Dacă  parcurgeți editorialele semnate de mine, veți înțelege. Nu sunt susținător de politicieni. Și nici demolator la comandă (internă sau externă). Critic și eu după ce văd și după cîte înțeleg. Scriu aproape zilnic. Uneori greșesc,  dar mă deștept după o vreme și mă cert singur. Dar o asemenea întrebare nu poate fi pusă la modul serios nici de către SRI-ul, nici de către Poliție. Răspunsul ar trebui să fie numai în numărarea buletinelor din urne. Iar pentru un jurnalist ar fi și un mic semn de  amatorism. Unii oameni se înscriu în partide și își declară opțiunea. Pe aceia îi puteți întreba de cîte ori vreți de ce susțin partidul sau un candidat. Alții nu activează și, dacă vor, spun, dacă nu, nu.  Pe așa vremuri, cu atîția partizani agresivi, chiar înrăiți, cu poliția la  vînătoare, ar fi o greșeală să-ți mărturisești susținerea politică. În anumite locuri riști să o încasezi.

La urma urmei, opțiunea de vot ca și cea de credință țin de viața interioară a  fiecărui cetățean român. Nu se cade să le călcăm în picioare și să le judecăm. Eu unul nu fac parte dintre cei care își flutură votul, mai ales că am și greșit.

Pornind de la întrebarea legată de Călin Georgescu, trebuie să vă mărturisesc că de  vreo 25 de ani privesc cu mai multă atenție tot ce ține de identitatea românească.

„Articolele și opiniile dvs. sunt preluate și de R3Media și Gândește.org și publicate și pe site-ul ActiveNews. Acestea sunt cunoscute că propagă diverse teorii ale conspirației și dezinformări”.

Scriu pentru a fi citit de oricine în speranța că folosește la mai bine și fără a avea nici o înțelegere de preluare  sau reciprocitate cu nici un site din România sau din străinătate. Din cîte am aflat, mult mai multe site-uri preiau. Unele articole circulă foarte mult, altele mai puțin sau foarte puțin. Sunt vinovat și de una și de alta.

„New York Magazin folosește drept logo harta României Mari în publicația tipărită”.

Sper să nu cereți o interzicere! Orice român se poate  gîndi cît vrea la România Mare ca simbol, ca amintire dureroasă, ca speranță. Pentru unii politicieni ar putea fi și un ideal. Unioniștilor din Republica Moldova nu le arată obrazul decît rușii. Folosirea hărții României Mari de către o autoritate a statului, da,  ar putea fi o problemă. În rest, istorici, scriitori, ziariști, pictori, români, bine că nu o uită.

Considerați că publicațiile New York Magazin respectă normele de etică și deontologie în jurnalism?

Depinde! Dacă judecăm după criteriile promovate de  Fundația Soros și după furia cu care sunt citiți cei care nu urmează valul anti-american din România, New York Magazin ar trebui măcar amendat. Dar dacă aplicăm criteriile organizațiilor profesionale care nu funcționează în țara noastră unui ziar din SUA , nu știu ce să  răspund. Iar dacă  folosim drept referințe practicile și legislația țării în care apare ziarul New York Magazin, adică Statele Unite ale Americii, cu siguranță că nu-i nici o problemă. Te faci de rîs dacă întrebi.

Dacă aveți nemulțumiri, cînd doriți, puteți să le adresați lui Donald Trump sau JD Vance sau unui ONG  american.

Post scriptum:

Din aceste răspunsuri chiar puteți selecta orice vă folosește.

Distribuie articolul pe:
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.

48 comentarii

  1. Ce sa ne facem NOI, cei care AM SCRIS acum 7500 de ani (atunci cand NU SCRIA inca nimeni in lumea vestica) despre neamul NOSTRU (scrierea Tablitelor de la Tartaria, cu o prima proto-scriere europeana de tip PPIE a culturii Vinča-Turdaș) ?
    Ce sa ne facem NOI, cei din acest NEAM, cei care AM VORBIT acum 5000 de ani o prima forma a limbii PIE in Europa ?
    Cele care ne pun pe acest pământ într-o devenire neîntreruptă, măreață, eroică – scrise neapărat cu majuscule – de peste 8.000 de ani … pe o aceeasi cale permanenta spre progres PAMANTEAN și lumină CEREASCA .
    Cine poate intelege aceste REALITATI de tip ISTORICE … INTELEGE. Cine nu vrea sa inteleaga … treaba lui.

  2. Noi nu avem nevoie de o paiață care să ne aducă regimul lui Putin în România ..
    Dacă rușilor nu le place că nu punem botu’ la dezinformarea lor …să ne pupe’n f…d .
    Nu ne plac CRIMINALII …

  3. Eu dau crezare zvonului caCalin o va desemna inlocuitoare pe Cristella si ca ea va fi Presedinta.

  4. Leggio Narr rismul nu a fost „ortodox” pentru ca Zeleanski si capii Miscarii erau ATEI BOLSEVICI, iar preotii raliati erau RASPOPITI!!!
    Ca si nsdap ul extrem mist de stanga social lista, Garda, de FIER/EISEN=FIER in germana, vezi Eisen hauer, a avut componenta iudeologica de stanga, adica anticapitalista…De aceea, „ceausism + ortodoxism” nu e legionarism, forma normala fiind stalinism + cominternism!!!

  5. Ce inteleg eu din titlu? CaCalin Georgescu a fost dat in urmarire internationala si Interpolul e pe urmele lui…Bravo…

  6. „Daca vedeti printr-un ziar maghiar harta Ungariei Mari va burzuluiti de mama focului, nu-i asa?”

    NUUUU ! Rad copios, publicarea hartii le demonstreaza impotenta, ca si afisarea drapelului ungar pe institutii publice din Covasna. O atitudine contrara unuia care a luat 3% la alegerile locale si raspnde la numele de Tanasa. Vorba unui vames de la granita cu Hungaria: „Noi suntem de vina, daca nu le luam caii, ei ar fi fost demult in Scotia” !

  7. Cand te deplasezi cu lianu urile e firesc ca la un moment dat sa se rupa o craca sau o Lili Ana put trezita ideo, logic, nu-i asa? Astia se stiu intre ei de-o viata inchinata Cauzei…

  8. Lovitura de Stat SOVIETICA a scos la lumina crema/scurs sura deplin conspiratilor de pe toate palierele, bro taci si bro tacei precum Alcibiade acest The Best tie ceaush shista care mal formeaza realitatea si azi, la 36 de ani si cu toata documentatia la dispozitie care probeaza contrariul…Intre brotac si hemo Roid nu e nicio deosebire in plan INU man…

  9. Citindu-l pe @IOAN am aflat că „scrisoarea”este trimisa de PSD.
    Eu merg mai departe și susțin că e scrisă de Ducuta și dictată de Ciolacu ,in timp ce savurau covrigi de Buzău bine rumeniti,iar pisica torcea fericita.
    Simplu și la subiect,nu ne mai complicam.
    Referitor la ce am citit și înțeles eu din cele de mai sus,foarte interesant ,am cam aceeași părere că sunteți susținătorul lui Georgescu .
    Și chiar al lui Nicușor Dan.
    După ce ați fost susținătorul altui aiurit,Johanniss.
    Sper să apară comentariul!!!

  10. Da, si eu selectez. Daca vedeti printr-un ziar maghiar harta Ungariei Mari va burzuluiti de mama focului, nu-i asa?

  11. Cu 6 capete de acuzare, Kremlin Georgescu este scos definitiv din joc.Numai pleava societății mai crede altfel.Poate Cristela mai poate schimba ceva cu energiile ei… trageți apa oameni buni!

  12. Revolutia Romana a scos la „lumina” prea multi ticalosi si rebuturi umane care dintr-o data s-au radicalizat asumandu-si a fi singurele victime ale fostului regim. I-am cunoscut si personal. Nu facusera nimic in viata lor si nici dupa Revolutie nu erau in stare de nimic nici sa mature prin propria casa sau sa faca la argaz oua ochiuri.Erau insa „buni de gura”, veninosi, dusmanosi si imbarligatori. Asa ne-au impus idiotii CDR-isi si (editat) basiste in fruntea Romaniei de nici acum nu ne-am dezmeticit din grozavia ranilor sufletesti si sociale uriase a acelor perioade. E usor sa spui acum „…Imi pare rau, Am gresit…” Cat de mult mai seamana cu ei si papagalul de Zelensky…?!

  13. Sa intelegem ca d-na/dra jurnalist a trimis scrisori si la sustinatorii celorlalti candidati? Sa vada ce si cum…dupa care sa scrie niste articole revelatoare si devastatoare?
    Abia asteptam sa le citim!

  14. Ghinion, s-au filmat si s-au raspandit imaginile cu mijloacele de conducere ale Romaniei ale neo-legionarului ascunse in dusumeaua casei unui simpatizant aparator. Cea mai recenta lovitura de stat (mineriada) a incercat-o Vadim Tudor. Traditia legionara merge mai departe sustinuta de pensionarii regimului ceausist (ceausism + ortodoxism = legionarism). S-au inmultit invitatii din „sufrageria lui Oprea”.

    1. Lăsa-ți politica asta nevenită acum, Trebuie Președinte acestei Țări Rezolva-ți dacă pute-ți cu turul 2 și om mai vedea ce va mai fi!!

  15. Editorial de top ! Punct ochit , punct lovit !Persoana care a scris scrisoarea de amenintare , caci asta este , nu s-a asteptat la raspunsul si modalitatea de raspuns alese de DL. NISTORESCU ! ps- parerea mea este ca Sursa scrisorii, este in zona psd-pnl … ei impart oamenii asa … georgisti – antigeorgisti , pensii speciale – pensii contributive , bugetari cu salarii de lux – muncitori cu salarii de mizerie , etc . Romania devine o tara amenintatoare .

  16. Ca sa-i enervez pe unii:

    ” Cateodata oamenii se impiedica de adevar, dar de cele mai multe ori se ridica si merg mai departe. ”
    (Emil Cioran)

    ” O minciuna poate face inconjurul lumii pana cand adevarul isi pune pantofii…” 🙂
    (Mark Twain)

    1. De ce sa enervezi? Sunt atat de bune!
      De cate ori nu m-am impiedicat eu de adevar si m-am mintit singura! Zicerea asta nu este universal valabila pentru ca depinde cat de puternic sau slabit esti.
      Precum bietul Zelensky.

  17. Astazi este o zi de trezire. Din pacate, „medicamentul administrat”, intoarcerea spatelui, este tare dureros.

  18. Citind acest articol, de mai multe ori, nu-mi vine sa cred ca se intampla ce se intampla si ma intreb daca ne mai facem bine. Lumea a luat-o razna. N-am cuvinte…

  19. Era mai simplu sa ignorati intrebarile si sa afirmati cu fermitate: sustin Calin Georgescu si valorile democratiei. Urasc securistii si detest toate actiunile lor invatate la scoala comnnternismului si puse in practica in beciurile securitatii cu sorijin masiv din partea aleșilor cu perciunii trasi pe bigudiuri.

    1. marius, ei sunt vinovatii de serviciu, ei sunt vinovati pentru toate excesele unor decerebrati. Incultura naste monstri.

  20. Este evident ca acest ziar este filorus si filogeorgist, fapt pe care il pot vedea si curcile. Cei care nu se incadreaza in categoriile amintite sunt cenzurati masiv……[Rumburak]

    1. muhahahahahahahahahahahahahahaha

      sindromul stockholm… sau ce bine e ca esti curca…

      muhahahahahahahahahahahahahahahah

  21. i.s., ca n-am chef sa-i dau numele, este pe sablonul ana pauker… aceeasi mentalitate kominternista. prea multe similitudini intre globalismul falimentar de azi si kominternismul falimentar de ieri…exact aceeasi sursa si aceiasi faptuitori…

  22. Dacă nu avea un răspuns, ce mai distribuia I.S.? Trebuia ignorat/a, mai ales ca nu a avut bunul simț sa se prezinte. La un asemenea interogatoriu mergea ignorarea. Nu inteleg de ce i-ati răspuns. Cel puțin vedeam ce distribuia în lipsă.
    P.S. Nu părea un avertisment ci un ultimatum, de parca ar fi existat vreun litigiu (în mintea/viziunea) sa.

  23. WOW – asta e tare:
    „„Articolele și opiniile dvs. sunt preluate și de R3Media și Gândește.org și publicate și pe site-ul ActiveNews. Acestea sunt cunoscute că propagă diverse teorii ale conspirației și dezinformări”.

    nemaipomenit, mirobolant, exceptional, din putu gindirii unei persoane plina de traume…ca sa nu spun nesimtire. sa-i mai dam o sansa la propria recuperare si renastere… tupeu de nesimtita…dar ma rog, in lumea ei probabil de premiant….

  24. Ce să mai zici când toți s-au unit pentru cenzura? Tocmai Crin Antonescu a declarat zilele astea că, citez „cetățenii români să se bucure de o tara care mai are libertăți, pot merge oriunde la munca in străinătate”! Așadar, totul e la vedere, pe masa, nimic ascuns în afara de propriile escrocherii și furaciuni, astea prin legi cu dedicație. Mai citez inca un pasaj tot din discursul lui Antonescu Crin, referitor la cetățenii menținuți in sărăcie „ce, i-am furat noi politicienii, nu vor să muncească, sunt leneși”! Totuși, obligația guvernului în statutul funcției ocupate, e, să crească nivelul de trai, nu sa distruga totul în jur, ceratenii să nu aibă unde lucra pentru un trai decent!

  25. Zilele trecute gandeam ca noi, forumistii, am trait o perioada romantica, cu poezii, mici conflicte… Din pacate, conflictele se acutizeaza, oamenii se radicalizeaza si am impresia ca in cei 35 de ani, nu ne-am maturizat asa incat o majoritate confortabila sa decida ce este bine. Impresia mea este ca inca gandim emotional.
    KWI nu a aruncat cu vorbele cand a spus ca Dzeu sa ne binucuvanteze.

  26. Tipul asta de activism de „investigatie” a fost foarte la moda in SUA, in campaniile democratilor impotriva republicanilor… e genul de „jurnalism” care a produs scandalul Gamergate, Pizzagate, gaseau rasisti, sexisti, etc dar ignorau pedofilii, etc. Delapidatori si avocati au fost facuti celebrii de tipul asta de jurnalisti, ca ulterior sa fie dovediti infractori. E intalnit la publicatiile online care erau finantate strict prin jocul la bursa, promovarea lor intensa… gen Vice. Incepute cu 2-3 milioane de un „contractor”, pompate de USAID, NED, CIA, Departamentul de stat care le facilita obtinerea de acreditari prin medii economice si ulterior internationale, dupa care prostimea din fondurile de investitii cumparau actiuni. Acuma aproape toate au falimentat, si ce a mai ramas a fost cumparat la centi per dolar de Soros.

  27. Continuare: faptul ca retelele secu sunt mari si extinse in multe state occidentale poate fi, insa, de folos, de ex. unor cetateni de nivel intelectual modest, grabnic culegatori de dume de pe Internet, pe care le iau in serios si le vehiculeaza cu aere si ifose; cetateni cu „cariere” falsificate, fapt demonstrat inclusiv de ENORMELE dificultati in exprimarea in principala limba de circulatie actuala, fara de care nu iei nici un interviu, pe nicaieri, la ONU rad aia de tine; cetateni cu asa-zise „programe”, de nivel de cls. a XII-a, cel mult anul I la o facultate de stat. Astia chiar n-ar fi ajuns pe nicaieri, fara retelele astea.

  28. Nu era normal ca lui I.S. să-i răspundă L.V. sau măcar B.C.?!? Că nu e acronimul I.S.I.S, doar I.S. Dacă ați ști că sunt inițialele Iuliei Stănoiu din Roșiori de Vede care trece de la bullying președinte de județ la cel de candidat, ați mai completa chestionarul?

  29. Ciudat nu ? Intrebari inchizitoriale, amenintatoare sau doar nascute din stupizenie ? Nu inteleg rostul….sa fie FBI inainte de a iesi Tramp ? Ciudat este si faptul ca dl. Nistorescu raspunde…..

  30. foooarte interesanta o scurta cautare legata de context.ro, o mana de tinerei „jurnalisti” finantati si parteneri cu grupuri de alti „jurnalisti” de prin Olanda/Scandinavia… se dau parteneri la alte initiative de „jurnalism de investigatie”, majoritar din Europa de Est, dar coordonate de o organizatie de „lupta impotriva coruptiei” la nivel „mondial”. Aproape ca nu exista inainte de 2020, si toate articolele si acuzatiile sunt lansate impotriva inamicilor globalistilor/WEF/Schwab etc. Nu gasesti o urma de articol despre Panama Papers, Wikileaks, Snowden, sau despre zecile de cazuri ale bancilor americane si europene condamnate in justitia americana pentru complicitate cu Epstein. E doar o agentie de propaganda care pozeaza in jurnalisti, Mockingbird 3.0

  31. Mai există libertate de expresie? Cine și de ce să vă interogheze ce și de ce scrieți sau ce colaboratori aveți? Se repetă „Procesul ziariștilor”?

  32. In acest context NOI, cetatenii putem sa tinem cu Calin Georgescu, si sa scriem in spatiul destinat comentariilor? Sau este interzis?
    Context.ro, asteptam intrebarile dvs.

  33. Sunt unii care recomandă insistent Bălăceanca așa-Zișilor „Georgiști”.
    Dar pare tot mai limpede că ei sunt cei care au nevoie de un sejur acolo.
    Chiar îndelungat, măR🤣g …
    ● mElena PoMpa 1 – TâMpa ●

  34. Cat derapaj si in a patra putere in stat. Nu mai sunt caini de paza, au devenit lupi!
    Acest comportament e una din cauzele decaderii comportamentului democratic a celorlalte trei puteri.

  35. Context.ro se descriu ca jurnalisti de investigatie. Am gasit legatura prin substack, cu D. Patraru, E. Sercan, etc. Sunt fibra puternic laicizata, rezistenta la ce vine din popor, in speta crestinismul, respectul si intelegerea de aproapele. Harta Romaniei Mari este des vehiculata in diaspora, din anii ’90 inca, E. Sercan!!! De ce? Pentru ca diaspora sunt mai patrioti ca tine … edit! Mai vrei date sa ma scrii la dosar? Mai am!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *