Peter Magyar vrea să-l demită pe președintele Tamas Sulyok printr-un amendament constituţional

Peter Magyar a avertizat, în discursul de după alegeri, că îi va demite pe Tamas Sulyok și pe alte persoane numite în epoca Orban.

Peter Magyar vrea să-l demită pe președintele Tamas Sulyok printr-un amendament constituţional

Președintele Tamas Sulyok (în prim-plan) spune că va rezista încercărilor guvernului condus de Peter Magyar (în plan îndepărtat) de a-l demite FOTO: X/@viktoriaserdult

Peter Magyar a avertizat, în discursul de după alegeri, că îi va demite pe Tamas Sulyok și pe alte persoane numite în epoca Orban.

Noul premier Pater Magyar spune că președintele Tamas Sulyok a închis ochii la abuzurile de sub regimul lui Viktor Orban și vrea să-l demită printr-un amendament constituțional.

Premierul Ungariei, Peter Magyar, a anunțat că guvernul său vrea să-l demită pe președintele Tamas Sulyok printr-un amandament constituțional, potrivit MTI și Reuters, citate de Agerpres.

”Vom iniția încheierea mandatului președintelui în funcție, ca parte a ‘operațiunii de epurare’. A doua zi după ce amendamentele constituționale intră în vigoare, mandatul lui Tamas Sulyok se va încheia, punct”, a afirmat Magyar, într-un discurs în parlament.

Peter Magyar a mai spus că guvernul său va adopta ample măsuri juridice, politice și economice pentru a eradica corupția în Ungaria.

Constituția va fi confirmată printr-un referendum, iar parlamentul ungar va alege un nou președinte pentru a restabili autoritatea acestei funcții.

”Ungaria are nevoie de o constituție pe care poporul ungar, indiferent de afilierea politică, o poate numi a sa”, a explicat Peter Magyar.

Peter Magyar a amintit de lupta anti-mafia din Italia

Potrivit acestuia, Ungaria are nevoie de o constituție care să dureze mai mult decât guverne, partide și prim-miniștri.

De asemenea, vor fi operate schimbări legislative pentru a stabili la 70 de ani limita maximă de vârstă a judecătorilor Curții Constituționale. Aceste schimbări vor conduce la înlăturarea lui Peter Polt din postul de președinte al Curții Constituționale.

În plus, durata maximă a mandatului pentru parlamentari va fi stabilită la 12 ani.

Guvernul îi va elibera ”pe oameni de mafia politică și economică care ne-a prădat țara, ne-a amenințat cetățenii și le-a făcut viața insuportabilă”, a subliniat șeful executivului de la Budapesta. El a spus că este nevoie de măsuri ”cu maximă hotărâre și severitate în fiecare domeniu”.

Reamintind de lupta anti-mafia din Italia, Peter Magyar a remarcat că, în urmă cu 34 de ani, asasinarea unui judecător și a unui procuror a șocat națiunea italiană și a condus la concluzia că infracționalitatea organizată nu poate fi înfrântă prin metode tradiționale.

”Asta a condus la noi legi și instituții în 1992”, a continuat Magyar.

”Există însă o diferență esențială față de Italia. Noi nu vom permite societății ungare să suporte tipul de șocuri pe care Italia le-a suportat și nici nu vom permite mafiei să sugrume, să sufoce și să jefuiască Ungaria în deceniile următoare”, a accentuat șeful guvernului ungar.

Tamas Sulyok promite să reziste

De cealaltă parte, președintele ungar Tamas Sulyok — din ce în ce mai sinonim cu rămășițele regimului decăzut al fostului prim-ministru Viktor Orbán — promite să reziste eforturilor noului guvern de a-l forța să demisioneze.

Prim-ministrul Peter Magyar a obținut o victorie zdrobitoare împotriva lui Orban în aprilie. El a subliniat atunci, în discursul său victorios că îi va demite pe Sulyok și pe alte persoane numite în epoca Orban, pe care le-a acuzat că au permis sistemul înrădăcinat de clientelism și capturare a statului al predecesorului său.

Însă președintele Sulyok susține, conform POLITICO că va lupta pentru a rămâne – recurgând la o serie de manevre juridice – și a încercat să întoarcă rolurile împotriva maghiarilor, acuzându-l pe noul prim-ministru că plănuiește o preluare a instituțiilor statului care i-ar oferi o putere mai absolută decât cea pe care o avea Orban.

Prin încercarea de a-l înlătura pe el și pe alte persoane numite în funcția de președinte al erei Orban, a susținut Sulyok, Magyar abuzează de majoritatea parlamentară superioară mai agresiv decât a făcut-o vreodată Orbán. Acest lucru, spune Sulyok, îi face datoria să rămână în funcție pentru a proteja normele democratice și separarea puterilor între parlament și președinție.

„Nicio majoritate [parlamentară] nu poate acorda autorizația de a ignora statul de drept și valorile europene”, a spus Sulyok despre eforturile lui Magyar de a-l înlătura, potrivit sursei citate anterior.

El a adăugat, conform aceleiași surse, că partidul Tisza „dorește să realizeze o concentrare mai mare a puterii în 16 săptămâni decât a reușit Fidesz [partidul lui Orbán] în 16 ani, deoarece, de fapt, vrea să înlocuiască toți funcționarii publici aleși de parlamentul anterior”.

Pentru Magyar și aliații săi din partidul Tisza, afirmațiile lui Suliok sunt pură manipulare politică.

 

 

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.