„Aproape toate națiunile din Uniunea Europeană și din lumea liberă își cinstesc Ziua Independenței printr-o sărbătoare legală, în care cetățenii nu lucrează, având astfel timpul necesar pentru a reflecta la istoria națională, pentru a participa la manifestări publice și pentru a fi alături de familie”, a mai adăugat Alexandru Muraru.
Acesta a mai precizat că „este inacceptabil ca România să își trateze independența ca pe o zi oarecare de lucru”.
„Această lege este o datorie de onoare și o reparație morală față de identitatea noastră națională. Inițiativa legislativă fundamentează necesitatea acestei decizii pe tripla semnificație istorică a zilei de 10 Mai:
1866: Începutul domniei Principelui Carol I, moment ce a marcat orientarea definitivă a României către Occident.
1877: Promulgarea legii prin care se consfințea Independența de Stat a României față de Imperiul Otoman.
1881: Încoronarea lui Carol I și proclamarea Regatului României, act care a consolidat prestigiul țării noastre în plan internațional”, a precizat Alexandru Muraru.
Deputatul a mai transmis că proiectul este „o misiune asumată” de PNL.
„Să nu uităm că între 1866 și 1947, 10 Mai a fost Ziua Națională a României. Regimul comunist ilegitim și criminal a interzis această sărbătoare, înlocuind-o cu 23 August, într-o încercare brutală de a șterge memoria Monarhiei Constituționale și a făuritorilor României moderne.
A reda românilor ziua de 10 Mai ca zi liberă înseamnă a șterge definitiv o urmă a cenzurii comuniste. Pentru Partidul Național Liberal, formațiunea politică ce a construit statul român modern alături de Coroana Română, este o misiune asumată de a proteja și onora istoria națională”, a declarat Alexandru Muraru.
Avem zile libere religioase si istorice in toate lunile anului, plus sambata si duminica. De muncit cand mai dorim?!! Inainte de 1990 nu era libera decat duminica. Am cazut din o extrema in alta. De la munca prea multa, la lene multa.
PNL fira mai mult ziua decat noaptea.
Cred ca ar fi bine sa nu mai munciti deloc. Parlamentarii lucreaza cam de marti pana joi, in rest….chiul (activitati in teritoriu…..etc). Inca o zi libera? Sa fim seriosi! Si asa luati bani de pomana. Ex. acum va platim sa va certati, de luni de zile nu prea mai faceti nimic, ba….faceti si muuuult rau.
ar fi trebuit sa fie zi Nationala, ziua in care prin tradare si obligarea sa abdice a domnitorului ales de neam a fost impus printr-o lovitura un strain de limba, de neam si de credinta?
Ar fi mai simplu să facă o lege cu zilele când se muncește în România.
2 FRATI, au refuzat SARBATOAREA CENTENARULUI, SE DAU ISTORICI, DAR IGNORA ISTORIA IN SCOLI SI LICEE, CUM AUIGNOAT SI ZIUA INDEPENDENTEI PE 9 MAI. MARS LA CARTE.
asa ca du-te si canta la alta masa si asa platim zeci de milioane unor oameni de ”rasa superioara”…
România este fruntașă la zile libere, nationale, în UE. Cred că nu mai este cazul să mai „inventăm” una. Vorba aia: „Ce e mult, strică.”.
Pentru putori?
Se știe de mult timp că Muraru și Știrbu corespund definiției.
Nu mai exista Ziua Regalitatii, era scrisa pe nisip, a venit valul si s-a sters ? Nimic sigur pe lumea acesta, mai nou se spune ca Zeul Dumne nu se poate exprima digital. Sau 0(zero) si 1(unul) este zeul Dumne ! OK, dar cum exprimi triada (in numele Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant), e nevoie de un sistem tribal, nu binar. Doar SIE Georgescu are toate raspunsurile regulamentare !