PSD se întoarce în epoca Dragnea. Ce miză are amânarea numirii unui nou Avocat al Poporului

Mișcarea PSD nu e doar o demonstrație nouă că vrea USR-ul plecat din Cabinetul Bolojan, ci are mize pe termen mediu și lung, pentru o guvernare în care nu există opreliști.

De Radu Eremia - Redactor-șef adjunct
PSD se întoarce în epoca Dragnea. Ce miză are amânarea numirii unui nou Avocat al Poporului

Sorin Grindeanu la evenimentul PSD FOTO Facebook Sorin Grindeanu

Mișcarea PSD nu e doar o demonstrație nouă că vrea USR-ul plecat din Cabinetul Bolojan, ci are mize pe termen mediu și lung, pentru o guvernare în care nu există opreliști.

PSD sfidează regulile comun agreate în protocolul de guvernare și refuză să sprijine votarea oamenilor USR pe locurile stabilite la negocieri. Și nu e prima dată când face acest lucru. A arătat-o într-o formă diliuată anul trecut, dar mai ales când la cârma partidului era Liviu Dragnea, iar formațiunile parlamentare erau aproape umilite, când se punea problema împărțirii funcțiilor.

PSD, cu sprijunul AUR și al sateliților social-democraților, a bifat la începutul săptămânii un nou succes în războiul intern cu USR. Pe scurt, partidul condus de Grindeanu a reușit să amâne numirea unui nou Avocat al Poporului. Teoretic, în urma negocierilor din coaliție, funcția e a USR. În prezent e ocupată de Renate Weber. Iar Renate Weber a depășit cu 20 de luni cei cinci ani de mandat. Mai mult, de curând a atacat la CCR reforma administrației.

Avocatul Poporului este o instituție esențială în arhitectura statului. Avocatul Poporului este singurul care poate ataca la CCR ordonanțele de urgență. E o atribuție pe care nu o are nici Parlamentul, nici Curtea Supremă.

Avocatul Poporului poate ataca la CCR și proiectele de lege care trec de Parlament, fie prin procedură clasică, fie prin angajarea răspunderii. Însă PSD motivul oficial al PSD de opoziție la USR e că propunerea ar fi beneficiară de pensie specială. Dar pensie specială primește și Weber. E drept, de la Parlamentul European.

Țintă pe termen lung

Însă situația amânării de PSD a numirii unui nou Avocat al Poporului înțeleasă și în altă cheie. Surse din USR și PNL susțin pentru Cotidianul că social-democrații ar putea să urmărească îndepărtarea acestora la guvernare și punerea unui om din anturajul partidului. Așa social-democrații nu ar mai avea teamă față de atacarea la CCR a OUG-urilor.

De altfel, PSD a mai arătat că nu e dispus să cedeze funcții sau să le cedeze foarte greu și când s-a pus problema noilor prefecți și suprefecți. Până la urmă, PSD a cedat funcțiile doar București, Timiș și Bacău. Mai puțin de jumătate din câte trebuia.

Însă comportamentul din prezent aduce mai degrabă aminte de atitudinea din epoca Dragnea.

Cum își bătea joc Dragnea de celelalte partide

În toamna anului 2017, Liviu Dragnea era la butoanele PSD, iar la Guvern era Mihai Tudose. Parlamentul era dominat de PSD, care deținea aproape 50% din mandate, iar cu ajutorul ALDE avea maoritate fără emoții. Se baza și pe voturile a peste jumătate din deputații minorităților.

În octombrie 2017, PSD, prin Eugen Nicolicea, a încercat modificarea legislației din Parlament astfel încât Puterea să decidă inclusiv e oameni să numească Opoziția la șefiile de comisii. Deși, conform cutumelor, fiecare partid decide pe cine înscăunează pe funcție, PSD dorea ca majoritate să se poată opună și la funcțiile care nu țineau cont de preferințele social-democraților.

Citește și: Dublă măsură: Bolojan a tăiat de la partide, dar nu s-a atins de banii UDMR. Minoritățile primesc mai mult

De asemenea, PSD nu a mai ținut de împărțirea unor funcții care se dădeau pe algoritm politic. Așa și-a înscăunat mai mulți oameni la Curtea de Conturi decât ar fi trebuit. Exact la acea vreme PSD l-a pus pe funcție la șefia Curții de Conturi pe Mihai Busuioc. Acum, tot PSD l-a sprijinit să fie judecător CCR.

Distribuie articolul pe:

14 comentarii

  1. Si forumu nu numai conducerea superioara de partid si de stat colcaie de Bolo van Jean i gelu latino oshi!
    Asta de la 16:17 macar o recunoaste patronimic…

  2. Orice partid vrea să ajungă și să rămână cât mai mult la guvernare așa că PSD nu face excepție. Cât despre lupta USR -PSD e dictată de electoratul fiecăruia. USR nu poate spera la posturi importante pentru că încă se califică la locul de muncă. În plus, s-au plasat pe partea dreaptă încurcând mai mult PNL. Asta mă supără și nu o să-i votez niciodată.

  3. Ai dreptate Cotidianule , lupta pentru existență e dură ! Dar , uneori e și lipsită de moralitate …

  4. Oamenii USR sunt o catastrofa artificiala plantata in Romania de padurarii din Dumbrava Minunata, aia cu Patrocle latrand la stalpii de telegraf de la fereastra trenului aflat in miscare.

    1. Daca scoti inutilii AUR, POT si SOS, ai un Parlament de 300, ca la ala intr-o ureche, Marea Adunatura Nationala.

  5. Corect! Mizeriile alea n-au ce căuta la guvernare! Sunt antistatali,antinaționali slugi ale lui Macron și Soros! Sataniști convinși!👹👹👹👹👹

  6. Cine ataca PSD pentru a avantaja celelalte facaturi de aceeasi sorginte se auto Dem masca…Voi toti nu vreti schimbarea radicala incepand cu Mac cool latura lu Ilici Geno Cid unde e prevazut pompos acest instrument ca avand puteri exceptionale de control al Parlamentului si Guvernului…In mainile unui singur om si niciunul dintre acestia pana azi nu a fost/nu e altceva decat omu sistemului…

  7. Placuta Volvo este cel mai mare cataclism pentru romani. A vandut toate bogățiile naturale ale tarii, economic a distrus toate industriile, intreprinderi fanion au fost vandute pe un leu si parandaraturi fabuloase. A acaparat toate puterile statului, parlamentar, guvernamental si justitia ducand coruptia si hotiile pe cele mai inalte culmi, dincolo de stratosfera. A devalizat financiar tara și sărăcit romanii de trilioane de euro. Dintr-o tara foarte bogata am devenit cea mai saraca din Europa, cu datorii cat bugetul anual al tarii pe care trebuie sa o achite romanii.

  8. se va democratiza atunci cand va inceta cu prescrierea hotiilor. Romania a pierdut peste 9 miliarde de euro, basca alte multe miliarde cu specialii care stau de sase!

  9. Functia este lipsita de importanta practica. Pur decorativa, dar bine platita. O sinecura!Un implant nefericit !

  10. Postul e retinut pentru strainatate!
    Pana nu se pronunta o anumita tara ,pana nu e propus un oarecare vaxler,nu se poate lua o decizie

  11. Jos PSD! Cea mai mare pecingine din istoria României! Hoți cu acte în regulă! La membrii PSD cu cotizația la zi sunt cele 230 miliarde de euro împrumutate! Viloaice peste viloaice la munte și la mare, în Dubai și în Mamaia Nord de la butoane în sus! Hoții au făcut wc în nisip de aia a crescut nivelul mării! Felicitări Daiana! Jos hoții PSD!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.