Război energetic în Nord: Suedia sfidează Comisia Europeană

Un document de negociere al UE consultat de Reuters arată că statele membre analizează posibilitatea ca ţările să păstreze veniturile din congestie generate pe teritoriul lor.

De L.V.
Război energetic în Nord: Suedia sfidează Comisia Europeană

Un document de negociere al UE consultat de Reuters arată că statele membre analizează posibilitatea ca ţările să păstreze veniturile din congestie generate pe teritoriul lor.

Suedia a avertizat că ar putea restricţiona exporturile de electricitate către ţările vecine dacă disputa cu Comisia Europeană privind utilizarea fondurilor naţionale pentru proiecte energetice ale Uniunii Europene nu va fi rezolvată, a declarat luni viceprim-ministrul şi ministrul energiei, Ebba Busch, transmite Reuters, potrivit News.ro.

O astfel de măsură ar putea afecta piaţa de electricitate din Europa de Nord.

Suedia exportă surplusul de energie produs de centralele sale nucleare, hidrocentrale şi surse regenerabile prin cabluri către ţări precum Germania, Danemarca şi Finlanda.

”Vom lua măsuri drastice”

„Dacă se ajunge la acest punct, vom lua măsuri drastice”, a spus Busch într-un interviu.

Întrebată dacă guvernul ia în calcul limitarea fluxurilor de electricitate prin interconectoarele existente cu alte state, ea a răspuns că aceasta este una dintre opţiunile analizate şi că ar avea sprijin politic în Suedia.

Avertismentul vine în contextul opoziţiei faţă de o propunere a Uniunii Europene potrivit căreia 25% din veniturile din congestie colectate de operatorii naţionali de reţea ar trebui direcţionate către proiecte energetice transfrontaliere finanţate de UE.

Aceste venituri apar atunci când constrângerile din reţea împiedică electricitatea să ajungă în zonele cu cerere ridicată, generând câştiguri semnificative pentru operatorii de infrastructură.

În prezent, operatorii naţionali pot folosi aceste fonduri pentru investiţii în propria infrastructură.

Suedia, producţie abundentă de energie hidroelectrică în nord

Se confruntă însă cu o ofertă mai limitată în sud, ceea ce generează frecvent congestionări în reţea şi venituri importante pentru operatorul naţional de transport al energiei.

În 2025, acesta a colectat aproximativ 30,5 miliarde de coroane suedeze (circa 3,26 miliarde de dolari) din astfel de venituri.

Busch a spus că Suedia a informat anterior statele afectate înainte de a ridica problema la reuniunea miniştrilor energiei din UE, desfăşurată luni la Bruxelles.

În cadrul aceleiaşi întâlniri, comisarul european pentru energie, Dan Jorgensen, a declarat că Bruxellesul va colabora cu guvernele statelor membre pentru a găsi o soluţie care să ţină cont de preocupările privind „controlul naţional asupra acestor fonduri”.

Un document de negociere al UE consultat de Reuters arată că statele membre analizează posibilitatea ca ţările să păstreze veniturile din congestie generate pe teritoriul lor.

Doar sumele provenite din tranzacţiile transfrontaliere de energie să fie direcţionate către proiectele energetice ale Uniunii.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.