Războiul fratricid din PNL. Cursă contracronometru pentru cine rupe partidul ANALIZA

În PNL s-au separat apele cu ocazia moțiunii de cenzură și a trecerii în opoziție: cine vrea desprinderea de PSD și cine acceptă ca liberalii să fie anexa social-democraților, după ce tocmai le-a schimbat premierul

De Radu Eremia - Redactor-șef adjunct
Războiul fratricid din PNL. Cursă contracronometru pentru cine rupe partidul ANALIZA

Conducerea PNL înainte de votul din Parlament FOTO Arhivă PNL

În PNL s-au separat apele cu ocazia moțiunii de cenzură și a trecerii în opoziție: cine vrea desprinderea de PSD și cine acceptă ca liberalii să fie anexa social-democraților, după ce tocmai le-a schimbat premierul

Răzvratirea în interiorul PNL a început în mai puțin de oră de când Guvernul Bolojan a fost demis. A fost doar scânteie care nu a putut să aprindă butoiul cu pulbere în interiorul formațiunii liberale și să-l zguduie pe premierul demis.

Faptele

Ce era de așteptat pentru cunoscătorii PNL s-a întâmplat. Nici bine nu trecuse moțiunea de cenzură, iar mesajele în cascadă anti-Bolojan au început să curgă. Însă a fost și mare surpriză. Tonul a fost dat de Cătălin Predoiu, cel mai votat prim-vicepreședinte, dar nu neapărat și cel mai popular.

Bineînțeles că au urmat să vină mesaje și de la Nicoleta Pauliuc, prim-vicepreședintă PNL, dar, de fapt, o portavoce a lui Hubert Thuma, șeful CJ Ilfov. Iar mesajul acestuia nu a întârziat, în timp ce alți oameni percepuți din gruparea Thuma au promovat discursul, cum ar fi Adrian Cozma.

Însă și mai numeroase au fost poziționările anti-PSD, multe cu asumare clară a susținerii lui Ilie Bolojan. Au cerut delimitarea totală de PSD lideri ca Robert Sighiartău, Raluca Turcan, Florin Roman sau Ciprian Ciucu. De asemenea, tot pro-Bolojan au fost Dan Motreanu (secretar general), Mircea Abrudean (președintele Senatului) sau Siegfried Mureșan.

Și în ședința conducerii liberale unii – adică o bună parte dintre cei care se exprimaseră public – au cerut revenirea la masa negocierii cu PSD. S-au lovit de un eșec fără drept de apel. La votul final privind intrarea în opoziție, doar patru s-au abținut, conform surselor Cotidianul: Hubert Thuma, Nicoleta Pauliuc, Alexandru Popa și Ion Iordache.

Calculele

În PNL e deschisă calea pentru o ruptură din cauza poziționării față de putere: opoziție sau guvernare, anti-PSD sau pro-PSD. Oricare va fi tabăra câștigătoare pe termen lung, situația dificilă. Pentru moment, lupta a fost câștigată de Ilie Bolojan, dar cât va putea menține linia.

Pe termen lung, dacă la nivel intern se va contura o majoritatea sau măcar un pol mai puternic în jurul lui Thuma-Predoiu, PNL se poate duce spre guvernare. Iar apropierea de guvernare poate fi lină, cu oameni intrați pe ușa din spate, sau asumată. Riscul este, însă, să nu țintească Ilie Bolojan și susținătorii săi o desprindere, pentru a forma un pol de dreapta, din opoziție. De partea cealaltă, gruparea Thuma, dacă ajunge se menține mult timp în minoritate și anti-Bolojan, poate încerca o rupere pe model Tăriceanu în 2014, care a fost nemulțumit de plecarea PNL din USL. La acea vreme Tăriceanu a plecat, însă cu un mic număr de oameni.

Estimările înainte de moțiunea erau că gruparea Thuma are cel mult 20 de parlamentari în echipă, iar la nivel de conducere centrală spre o treime din oameni. Însă când au ajuns în BPN, numărul celor care gata de un puci s-a diminuat complet, de la vot la vot. Ofensiva s-a dezumflat înainte prinde rădăcini.

Viitorul: pe termen scurt sau pe termen lung

PNL e pus să aleagă ce vrea pentru viitorul său. Varianta simplă este în continuare rămânerea la guvernare și accesul la resurse, după ce la nivel central mai multe rânduri de negocieri vor eșua și iar ochii vor fi ațintiți asupra lui Bolojan. În teritoriu sunt așteptați banii din Anghel Saligny, în condițiile în care nu au venit deloc fonduri în 2026. Așadar, pentru viitorul pe termen scurt e în regulă continuarea guvernării. Însă la putere ca anexă a PSD, după ce tocmai a început construcția unei imagini de PNL anti-PSD..

Pe termen lung, PNL poate alege opoziție, unde sunt mai puține resurse, dar partidul are timp să se reorganizeze. Ar susține proiectele esențiale, cum sunt cele din PNRR, SAFE și așa mai departe. Însă ar avea timp de reașezarea internă, cu noi lideri în aproape un sfert din filiale și pregătirea de anii electorali.

Dacă de curând am trecut prin super anul electoral 2024, cu o extensie în mai 2025, viitorul e plin de politică. În 2028, lunile septembrie și decembrie ar trebui să fie alegerile locale și alegerile parlamentare. Apoi cel mai probabil în mai 2029 vor veni europarlamentarele. În în ultimul rând, în mai 2030 va încheiat ciclul cu prezidențialele decalate, după ce am trecut prin noutatea anulării alegerilor din 2004.

Distribuie articolul pe:

16 comentarii

  1. În sfârșit în România a apărut un lider de partid care are curajul să lupte cu mafia omniprezentă prin structurile statului.
    Știa de la început că o să fie mazilit de borfași dar nu s-a abătut de la principii.

  2. mai lansati covrigi cu gaura in piata!
    PNL, nu se divizeaza.
    O sa alunge cei trei vicepresedinti si gata.

  3. Pesediștii văd că stau ca la priveghi.
    Mai cu inimă băieți, Simion vă așteaptă la consultări.

  4. In foto,Balul Bobocilor din PNL;gascanii si rațoii sunt in PSD,ei nu apar in foto dar fiecare boboc are un peste

  5. Bolovanul in pat cu TROTINETA = de fapt acelasi lucru !

    Iar PSD care a anuntat „Schimbarea la Fata” si reintoarcerea la sine a ramas in pat tot cu … soros !

  6. O să le dispară intenția de ,, rupere ,, ! Dominic Fritz a hotărât la Cotroceni ca România să aibă Guvern interimar pînă la toamnă . Ce nu e clar ?

  7. Cam multă agitație (provocați dvs.). Fără surse, nu sunt decât speculații, nuvelă, profeții care se doresc a fi împlinite. PSD este disperat de ce țeapă a luat. Să facă guvern dl. Sorin Grindeanu.

  8. PSD nu da doi bani pe Romania. Pe ei i-a intetesat doar ca robinetul cu bani sa ramana deschis, iar AUR a executat ordinul fara nici o obiectie.

    PSD a anuntat deja ca nu intra la guvernare, ei au vrut doar sa dea jos guvernul si atat.

    Asta inseamna ca avem doua variante reale:
    1. guvern minoritar: AUR-UDMR-altii sau PNL-USR-UDMR-altii
    2. alegeri anticipate

    Varianta ideala ar fi fost PSD-AUR, insa mai e pana la Paste.Pastele cailor!

  9. Este bine știut că adevărul cel mai profund se descoperă întotdeauna in situații extreme. In această clipă a adevărului, singura preocupare a razvratitilor este să joace până la capăt un rol insipid de figuranti la „masa rotunda” din Kiseleff. Bumerangul destinului, insa! Ce s-a ales din fictiunea liberală pseudo-democrata Tăriceanu? Ca manjit liberal, ca psd-ist abisal, ca marionetă dezgustatoare, manata de infumurare, a mers orbește pe drumul pierzaniei. Ce a rămas din brânza in burduf de câine ALDE? A fost ștearsă de pe fața pământului. Ce lectie superbă pentru toți cei care nu respectă „regulile de circulație”!

  10. La premise gresite, concluzii false. Nu e vorba de „anexa” la PSD ci de „anexa” la USR, fiindca spre asta trage Bolojan.

  11. Să fim serioși! Ambele tabere visează doar ciolanul! Atâta doar că unii îl vor în exclusivitate, ceilalți sunt dispuși să-l împartă…

  12. CARE RUPERE DE PARTID ? PNL-ul TREBUIE SA REDEVINA PNL ! AZI ESTE O COMBINATIE FARA TOXICA, PNL+PD+USR. AZI, ACEST PNL ESTE USR ARIPA Bolojan-Bruxelles.

  13. Daca PSD schimba si numeste presedintii PNL, ca pe ciorapi,sa nu ne miram ca doar un Predoiu mai da din coada la oasele aruncate de PSD care reproseaza valetilor din PNL ca nu sunt pro-europeni daca nu se impaca cu situatia

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.