„Nu am timp să mă ocup de chestia asta, stau câte 12 ore la primărie. Nu am viceprimar, nu am city manager. Nu am avut conflicte cu nimeni. Doar că mie mi se pare că asta e un job foarte serios. Trebuie să te ocupi, să faci extindere. Și nu îmi mai permite timpul, adică e prea mult. Sunt totuși 12 ore de stat la primărie”, a spus Elena Lasconi pentru Cotidianul.
Presa locală a scris că demisia sa vine după ce mai mulți membri USR s-au revoltat că deszăpezirea din oraș ar fi rămas „mai mult pe hârtie”. Elena Lasconi neagă, însă, această ipoteză.
„Nu, nu are nicio legătură. Presa locală poate să inventeze orice, dar nu… Ce treabă are funcția de președinte USR Câmpulung cu dezăpezirea, care ține de primar?”, a spus aceasta.
CITEȘTE ȘI: EXCLUSIV Lasconi desființează reforma lui Năsui: „E o prostie”. Ce relație mai are cu Fritz
În iunie 2024, Elena Lasconi era aleasă președinta USR, după demisia lui Cătălin Drulă. În mai 2025, a doua zi după primul tur al alegerilor prezidențiale, aceasta a anunțat că demisionează de la conducerea partidului, în urma rezultatului slab de la alegeri.
Poziția sa în partid era deja fragilă, după ce mai mulți lideri importanți, în frunte cu Dominic Fritz, au decis să îi retragă sprijinul pentru alegeri, chiar în campania electorală. În schimb, o parte considerabilă din liderii USR anunțau atunci că îl susțin pe Nicușor Dan, pentru că ar avea mai multe șanse de câștig.
Elena Lasconi a candidat și la alegerile prezidențiale din 2024 anulate de Curtea Constituțională a României. Aceasta a reușit să se califice în turul II alături de Călin Georgescu, după ce l-a devansat pe Marcel Ciolacu (PSD) cu aproximativ 2.700 de voturi.
e greu si sa o privesti pe aceasta ‘forma fara fond’!
‘…Întrebată dacă demisia vine și pe fondul unor conflicte cu persoane din partid, aceasta a precizat că nu a avut conflicte cu nimeni…’ – ce doreati sa va spuna, ca este in conflict direct cu actuala conducere? A folosit o formulare diplomatica…
vrind nevrind Elena lasconi a fost totusi cineva in USR. Nu-s USR-ist ,dar cred ca USR mergea mai bine cu ea decit cu Doinimic , pardon Dominic(K) . Si Fritz pe deasupra.Avem noi asa o meteahna de a subestima si dezavua femeile. Dar tare ne place cind ne tin casa luna ,ne cresc copiii si mai ales chivernisesc putinul care-l avem!
Lasconi -SRI nu-l merita nici pe Georgescu -SIE,doua panarame candidate impreuna cu seful lor de la SIE ,Silviu Predoiu,impreuna cu SIEmion,Geoana,Diaconescu,Terhes,Ciolacu,Ciuca ,etc..toata ofiterimea politica
Un om politic slab, nu are verticalitate, nu mai poate fi utilizată de structuri, este compromisă
este o victima, a avut verb, dar cum si USR-ul e captiv lui Friz siimplicit originii sale, iar daca intr-un coltisor orasel baieteii nu suporta o femeie atunci asta e doar nu le-a crescut I din banane si trotinete…
atata stiu, banane si trotinete. In timp ce le curge saliva pe la coltul gurii.
Si ce au spus „campulungenii” ei musceleni ?
nimic, o consoleaza pesedeul!