Se prefigurează o criză mondială de motorină. Nu scăpăm nici noi

Importurile din Rusia reprezintă aproximativ 15% din consumul de motorină al Europei, iar rafinăriile de pe continent importă și petrol din Rusia pentru a produce carburanți pentru piața europeană

Se prefigurează o criză mondială de motorină. Nu scăpăm nici noi

Importurile din Rusia reprezintă aproximativ 15% din consumul de motorină al Europei, iar rafinăriile de pe continent importă și petrol din Rusia pentru a produce carburanți pentru piața europeană

Prețul mediu al motorinei la pompă a crescut cu 30,5% de la începutul acestui an, având o creștere continuă în toată această perioadă. Spre deosebire, benzina a avut un salt de 24,6% iar în ultimele zile se remarcă printr-o stagnare, la 7,64 lei/litru, la sortimentul popular. Putem spune că România este atinsă de un fenoment care lovește piața europeană și mondială și anume apariția unui deficit de motorină.

Conform unul text din FInancial Times, traderii mari vorbesc despre un “deficit sistemic” și nu se sfiesc să enunțe o posibilă raționalizare a acestui carburant în Europa, mai ales în situația în care livrările de petrol și produse rafinate din Rusia vor fi restricționate. Europa va fi locul cel mai expus riscului unei penurii sistemice. „Livrările de motorină sunt cele care îngrijorează pe toată lumea. Jumătate din importurile de motorină ale Europei vin din Rusia și jumătate din  Orientul Mijlociu”, a declarat Russell Hardy, șeful comerciantului de petrol din Elveția Vitol, citat de FT. „Acel deficit sistemic de motorină există”, a adăutat acesta.

Importurile din Rusia reprezintă aproximativ 15% din consumul de motorină al Europei, iar rafinăriile de pe continent importă și petrol din Rusia pentru a produce carburanți pentru piața europeană. De exemplu, la noi rafinăria Petrotel, deținută de Lukoil, importă țiței din Rusia, evident. OMV Petrom, chiar dacă funcționează la capacitate cu rafinăria Brazi, cumpără o parte din motorina pe care o vinde mai apoi în stațiile proprii. Rafinăria Petromidia, deținută de KazMunayGaz, se află în acest moment în revizie.

„Dieselul nu este doar o problemă europeană, este o problemă globală. Chiar este”, susține Torbjorn Tornqvist, co-fondator și președinte al Gunvor Group, trader global cu sediul în Elveția. Amrita Sen, analist șef de petrol la Energy Aspects, a declarat că „motorina este de departe cel mai grav afectată” dintre produsele petroliere, deoarece Europa importă aproape 1 milion de barili pe zi de motorină rusească, iar lumea a intrat în război cu stocuri scăzute.

Jeremy Weir, directorul executiv al traderului Trafigura, cu sediul în Singapore, a declarat că 2-2,5 milioane de barili de petrol rusesc vor dispărea de pe piața globală, cantitate împărțită între țiței și produse rafinate. „Piața motorinei este extrem de strânsă. Va deveni mai strânsă”, a spus el.

Distribuie articolul pe:

15 comentarii

  1. Poate ar trebui nuantat. Va fi/sunt crize generate de extractie/productie sau de preturile SPECULATIVE, la moda in orice domeniu ?! Cu economia de piata ne-am lamurit.

  2. Generalizarea automobilului electric in forma actuala va face dependenta de China inevitabila. Nu va fi inlocuita prea curand motorizarea pe benzina si diesel la camioane si vapoare critice in transportul international de marfuri.

  3. Ar importa motorina sau benzina, cei care nu au capacitati suficiente de rafinare si productie de derivati a petrolului. Romania avea capacitati cat sa-si acopere necesarul sa si exporte, dae multe unitati falimentate si inchise cu vadita intentie in ultimele decenii.
    La nivel mondial gazele si petrolul se tranazctioneaza si determina cererea si implicit pretul. De scumpi se vor scumpi toate.

  4. Tarile care nu vor sa plateasca in ruble pot plati in aur fizic.Dupa cate stiu, de anul trecut USA cumpara masiv de la rusi kerosene si diesel,de ce,nu stiu.Probabil ca din petrolul de sist nu prea poti scoate tot ce doresti,nu din tot petrolul distilezi ce vrei,este titei greu,mediu,usor, cu sulf sau fara,radioactiv sau nu etc,rafinariile sunt reglate ptr. un anumit tip de titei . Acum ca Venezuela,Iran,Arabia Saudita dau din colt in colt ca nu pot mari productia sau pur si simplu le spune americanilor ca ei nu uita de embargou si cu interzicerea rusiei pe piata petroliera vedeti cam cine poarta vina.Prostia si fuga dupa imbogatire se plateste nu de politicieni ci de omul de rand.

  5. Azi am auzit despre o tara cu datorii imense de zeci de mii de miliarde si printr-un artificiu crede ca va scapa de datorii, numai ca odata cu ei se cufunda toata lumea in ”bezna” ca petrolul e doar o rotita de la car…

  6. a fost un articol in care austriecii.OMV/Petrom, sisteaza extractia de petrol si gaze, din exterior nu va intra pt ca e posibil sa fie probleme in Marea Neagra. Rompetrol este in revizie si precis nu are rezerve de petrol…nu se va scumpi, va deveni o amintire…

  7. Se anunta o criza a rublei pentru plata celor cumparate de tarile „neprietenoase”, va fi tot mai rara, deci mai scumpa.

  8. Să nu ne neliniștim, Elon Musk ne-a dat automobilul electric și deci putem ara și semăna și culege recolta mecanizat fără probleme. Altfel UE tot mai perseverent mațochistă în diversitate.

  9. Orice pentru distrugerea europei de către comuniști americani!!…poate se deșteaptă vreun bou din conducerea europei să-l trezească din transă pe Bideu!!..
    Asta-i țelul lor, distrugerea completă a europei!!..

  10. Aha, istețule.. Și de ce crezi că e doar de motorină. Cât de bou trebuie să fii ca politician să duci nația la abator de dragul sancțiunilor licuriciului, care evident nu te va salva in nicio imprejurare.

  11. Ups, era de așteptat ca sancțiunile impuse se vor răsfrânge asupra economie, în primul rând a celei europene, ‘reversul medaliei’, ‘mințile luminate’ știau !

  12. Toate guvernele lumii au percutat la fel la PLANdemie.
    Toate guvernele lumii scumpesc energia.
    E firesc ce se-ntîmplă, nu-i așa?
    Nu vă mai crede nimeni!

  13. 1.Ca fractie din procesarea petrolului motorina este de cca 1,7 ori mai multa decat benzina,
    2.La aceiasi capacitate cilindrica un auto consuma de 1,4 ori mai multa benzina decat motorina
    3.Motorul Diesel este mult mai rezistent in timp decat motorul pe benzina
    4.Toate transporturile auto comerciale si militare se bazeaza in mod deosebit pe motorina
    5.Dacă se ia în considerare CO2, Diesel produce emisii mai mici: cu aproximativ 10-15% mai puțin decât un motor pe benzină .
    6.Cu filtrele adecvate Diesel este mult mai putin poluant decat benzina,iar consumul de combustibil se reduce cu 40%
    Concluzia :
    Probabil sunt interese politice sa fie manipulat pretul motorinei, de interventiile producatorilor de masini electrice , mult mai scumpe si care vor sa-si vanda marfa pe o piata nepregatita

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.